Podcast: "Znám vás, paní Fulbrightová," volal na vlivnou Čechoameričanku Václav Havel

Petr Vizina Petr Vizina - za podpory: Logo Kosmas
14. 10. 2020 18:00
S Michaelem Žantovským o životě Madeleine Albrightové, kterou manželský nezdar a touha být dobrou dcerou katapultovaly do křesla ministryně zahraničí USA.

"V pekle je zvláštní místo pro ženy, které nepodporují jiné ženy," řekla Madeleine Albrightová během primárek americké Demokratické strany v roce 2016. Tehdy proti sobě stáli dva prezidentští kandidáti: Hillary Clintonová a Bernie Sanders. Strhl se poprask a někdejší ministryně zahraničí (mimochodem první žena na tomto postu v americké historii) se za svou volbu fandit podle genderu dokonce omluvila sloupkem v deníku New York Times.

Oblíbené rčení matky tří dětí, s níž se navzdory doktorátu původně počítalo jen u domácího krbu, proniklo až do názvu její knihy. Jmenuje se Peklo a jiné destinace a Albrightová v ní popisuje svůj "život po životě". Tedy dobu poté, co opustila vrcholnou politickou funkci.

Podcast s překladatelem knihy Michaelem Žantovským si můžete poslechnout zde:

Když z úřadu odcházela, bylo jí 63 a sama sebe přirovnala k narkomanovi. "Probouzet se k právě propukajícímu mezinárodnímu konfliktu a vědět, že výsledek může do nějaké míry záležet na vás, je návykové," přiznává.

Vzpomínky bývalé političky, která roku 1937 přišla na svět v Praze do rodiny československého diplomata jako Marie Jana Korbelová, do češtiny přeložil Michael Žantovský. Sám diplomat - postupně velvyslanec Česka ve Spojených státech, Izraeli i Velké Británii, dnes ředitel Knihovny Václava Havla.

"Politika je v Americe kontaktní sport. Nevyřízených účtů a drobných křivd má jistě Madeleine Albrightová jako bývalá politička dost, ale napsala své vzpomínky tak pozitivním a radostným tónem, že by se ta kniha mohla stát rukovětí pro další generace politiků," soudí Michael Žantovský.

Dnes třiaosmdesátiletá americká diplomatka českého původu zjevně uposlechla rady, kterou jí kdysi dal její oblíbený spisovatel, kolumbijský držitel Nobelovy ceny Gabriel García Márquez: "Madeleine, až budete psát své vzpomínky, nevztekejte se."

Vítejte u podcastu Na dotek. Hostem Petra Viziny je dnes překladatel a ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský. K poslechu na platformách SoundCloud, SpreakerGoogle PodcastsSpotify i Apple Podcasts.

Podcast Na dotek Petra Viziny

Na dotek Petra Viziny

K poslechu zde na platformách SoundCloud, SpreakerGoogle PodcastsApple Podcasts i Spotify.  

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy