Podcast: "Znám vás, paní Fulbrightová," volal na vlivnou Čechoameričanku Václav Havel

Petr Vizina Petr Vizina - za podpory: Logo Kosmas
14. 10. 2020 18:00
S Michaelem Žantovským o životě Madeleine Albrightové, kterou manželský nezdar a touha být dobrou dcerou katapultovaly do křesla ministryně zahraničí USA.

"V pekle je zvláštní místo pro ženy, které nepodporují jiné ženy," řekla Madeleine Albrightová během primárek americké Demokratické strany v roce 2016. Tehdy proti sobě stáli dva prezidentští kandidáti: Hillary Clintonová a Bernie Sanders. Strhl se poprask a někdejší ministryně zahraničí (mimochodem první žena na tomto postu v americké historii) se za svou volbu fandit podle genderu dokonce omluvila sloupkem v deníku New York Times.

Oblíbené rčení matky tří dětí, s níž se navzdory doktorátu původně počítalo jen u domácího krbu, proniklo až do názvu její knihy. Jmenuje se Peklo a jiné destinace a Albrightová v ní popisuje svůj "život po životě". Tedy dobu poté, co opustila vrcholnou politickou funkci.

Podcast s překladatelem knihy Michaelem Žantovským si můžete poslechnout zde:

Když z úřadu odcházela, bylo jí 63 a sama sebe přirovnala k narkomanovi. "Probouzet se k právě propukajícímu mezinárodnímu konfliktu a vědět, že výsledek může do nějaké míry záležet na vás, je návykové," přiznává.

Vzpomínky bývalé političky, která roku 1937 přišla na svět v Praze do rodiny československého diplomata jako Marie Jana Korbelová, do češtiny přeložil Michael Žantovský. Sám diplomat - postupně velvyslanec Česka ve Spojených státech, Izraeli i Velké Británii, dnes ředitel Knihovny Václava Havla.

"Politika je v Americe kontaktní sport. Nevyřízených účtů a drobných křivd má jistě Madeleine Albrightová jako bývalá politička dost, ale napsala své vzpomínky tak pozitivním a radostným tónem, že by se ta kniha mohla stát rukovětí pro další generace politiků," soudí Michael Žantovský.

Dnes třiaosmdesátiletá americká diplomatka českého původu zjevně uposlechla rady, kterou jí kdysi dal její oblíbený spisovatel, kolumbijský držitel Nobelovy ceny Gabriel García Márquez: "Madeleine, až budete psát své vzpomínky, nevztekejte se."

Vítejte u podcastu Na dotek. Hostem Petra Viziny je dnes překladatel a ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský. K poslechu na platformách SoundCloud, SpreakerGoogle PodcastsSpotify i Apple Podcasts.

Podcast Na dotek Petra Viziny

Na dotek Petra Viziny

K poslechu zde na platformách SoundCloud, SpreakerGoogle PodcastsApple Podcasts i Spotify.  

 

Právě se děje

před 31 minutami

Kaczyński: Protesty proti omezení potratů budou stát mnoho životů

Předseda polské vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) v prohlášení varoval, že protesty proti nálezu ústavního soudu, kterým se prakticky ruší možnost legálních potratů, budou stát životy mnoha lidí. Polsko podobně jako jiné evropské země zažívá strmý nárůst případů koronavirové infekce.

Lidé, kteří protesty svolávají, se podle Kaczyńského dopouštějí veřejného ohrožení, tedy trestného činu. "Vážného trestného činu," podotkl šéf PiS, který od nedávna zastává i post vicepremiéra, jenž dohlíží na resorty obrany, vnitra a spravedlnosti.

"Stát má právo, ale také povinnost se takovým akcím postavit," řekl šéf národně-konzervativní strany, který je považován za nejmocnějšího politika v Polsku.

Vlna protestů se v Polsku zvedla poté, co ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných PiS, minulý týden shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy