Podcast: Zažil to nejhorší, co si člověk může představit. Jeho texty ale září nadějí

Miloš Doležal Miloš Doležal
6. 10. 2020 18:00
Před šedesáti roky zemřel Jan Zahradníček, jedna z nejcharakternějších postav české kultury 20. století. V podcastu Miloše Doležala na básníka vzpomínají jeho žena, přátelé i spoluvězni z komunistického kriminálu.

Stalo se to v sanitě, mířila zrovna do nemocnice v Třebíči. Pětapadesátiletý básník Jan Zahradníček sedí vepředu vedle řidiče. Když projíždí lesíkem nedaleko Rudíkova, náhle mu klesne hlava. Auto prudce zastaví. Manželka Marie, která sedí v lůžkové části, básníka společně s řidičem vynese na sanitní lůžko. Dodýchá v její blízkosti.

Jen pár měsíců předtím jej stalinisté po devítiletém žalářování poslali domů doslova umřít. Psal se 7. říjen 1960. O pouhé dva dny později už v Uhřínově na Vysočině ukládali básníka do země. Knihař Stanislav Vodička později napíše: "Místních bylo na pohřbu málo. Báli se jít na pohřeb básníka, aby je někdo neviděl. Tohle mi pak řekl ve fabrice uhřínovský občan: ,Na funus toho kriminálníka se sjela reakce z celý republiky!´"

Podcast se vzpomínkami na Jana Zahradníčka si můžete poslechnout zde:

Básník, překladatel a esejista Jan Zahradníček (1905-1960) patří mezi nejpozoruhodnější a nejcharakternější postavy české kultury 20. století. Svým dílem i osudem.

Pětapadesát let života, v němž si radost a zoufalství podávaly ruce: třebíčské gymnázium, první básnické pokusy, zájem o biologii; pražská filozofická fakulta, bujará bohémská chudoba venkovana ve městě, stavy zoufalství i celoživotní přátelství (Halas, Čep, Vyskočil). A také křesťanská konverze a pracovní zkáznění, svatba, rodina a nalezení domova v Brně. Redaktorování v časopise Akord; odsouzení, devítileté vláčení po kriminálních kobkách a v roce 1956 smrt dvou dcer na otravu houbami.

Zahradníčkovi povolili cestu na pohřeb s tím, že se nebude muset vracet, ale během 14 dní byl znovu povolán do vězení. Nadějí se pro něj do dalších temných žalářních let stalo narození dcerky Marie.

Zahradníčkovy básnické knihy jsou svědectvím duchovního zrání - od Pokušení smrti (1930) přes vrcholné Jeřáby (1933) až po mohutné Znamení moci (1950) či závěrečná, vězením oproštěná Čtyři léta. A k tomu překlady (Dante, Rilke, Norwid), eseje (Oslice Balaamova) a publicistika.

Zásadním se pro Zahradníčka stalo setkání s Marií Bradáčovou (1919-2013), jeho pozdější manželkou. Česká literatura jí vděčí za Zahradníčkovu milostnou poezii i za ukotvené zázemí, které mu na několik krátkých poválečných let dalo pocítit bezpečí a klid.

Stala se jeho inspirátorkou i ochranitelkou rodinného ohně v dobách mrazivého stalinského teroru, kdy byl jejich domov rozmetán. Nebyla patetickou "národní vdovou" typu Gusty Fučíkové ani zahořklou stařenou, která by proklínala či nepřijala zprohýbaný osud. Dokázala svůj život prozářit pokorným jasem, smíchem i zpěvem.

Vítejte u podcastu Na cestě s Milošem Doležalem. Na Jana Zahradníčka vzpomínají jeho žena Marie, básníci Bohumil Pavlok a Gertruda Goepfertová-Gruberová i spoluvězeň z komunistického kriminálu, kněz Antonín Bradna. K poslechu na platformách SoundCloud, SpreakerSpotifyApple Podcasts Google Podcasts.

Podcast Na cestě s Milošem Doležalem

Na cestě s Milošem Doležalem
Foto: Aktuálně.cz

K poslechu zde na platformách SoundCloud, SpreakerSpotify, Apple Podcasts a Google Podcasts.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Fotbalistky do 19 let zakončily domácí ME bez gólu, podlehly i Itálii

České fotbalové reprezentantky do 19 let prohrály na domácím mistrovství Evropy i třetí duel. Svěřenkyně trenéra Jana Navrátila utrpěly ve Frýdku-Místku debakl 0:4 s Italkami.

Češky zakončily skupinu A s celkovým skóre 0:12. V úvodním utkáním na turnaji mladé reprezentantky podlehly obhájkyním titulu Francouzkám 0:3 a následně 0:5 Španělkám.

Italky poslala ve Frýdku-Místku do vedení už ve třetí minutě Arcangeliová, ve 20. minutě na ni navázala Beccariová. Také po změně stran přidaly hostující hráčky dvě branky. Po necelé hodině hry se znovu prosadila Arcangeliová a v nastavení stanovila konečný výsledek střídající Della Perutaová.

"Utkání hodnotím velmi pozitivně, i když jsme prohráli 0:4 a vypadá to, že jsme znovu podlehli jednoznačně. Ale nebojím se říct, že to byl nejspíš náš nejlepší zápas, hlavně směrem do útočné fáze. Musím všem holkám moc poděkovat, protože nechaly na hřišti všechno," citoval Navrátila web FAČR.

Italkám však ani vysoká výhra k postupu do semifinále nestačila, na jejich úkor šly dál Španělky a Francouzky. Šampionát devatenáctek hostí Moravskoslezský kraj. Druhou skupinu tvoří Anglie, Německo, Norsko a Švédsko. Finále se odehraje 9. července.

Mistrovství Evropy fotbalistek do 19 let v Česku:

Skupina A:

Česko - Itálie 0:4 (0:2)

Branky: 3. a 59. Arcangeliová, 20. Beccariová, 90.+4 Della Perutaová.

Sestava Česka: Beránková - Huvarová, Ohlídalová (62. Trčková), Jelínková, Pavlíčková - Pouvová (52. Tenkrátová), Jonášová (81. Kochanová) - Ducháčková, Černá, Hlouchová (46. Bendová) - Švíbková (46. Střížová). Trenér: Navrátil.

Španělsko - Francie 1:1 (1:1).

Konečná tabulka:

1. Španělsko 3 2 1 0 9:2 7
2. Francie 3 1 2 0 6:3 5
3. Itálie 3 1 1 1 7:5 4
4. Česko 3 0 0 3 0:12 0

Skupina B:

Německo - Anglie 3:0 (1:0), Norsko - Švédsko 1:0 (0:0).

Konečná tabulka:

1. Norsko 3 2 0 1 4:5 6
2. Švédsko 3 2 0 1 3:1 6
3. Německo 3 1 0 2 4:4 3
4. Anglie 3 1 0 2 4:5 3

Semifinálové dvojice (středa 6. července):

Španělsko - Švédsko, Norsko - Francie.

před 7 hodinami

Účty britské armády na sítích Twitter a YouTube napadli hackeři, objevila se tam propagace kryptoměn

"Jsme si vědomi narušení armádních účtů na sítích Twitter a YouTube, vyšetřujeme to," uvedl mluvčí armády. "Bezpečnost informací bereme velmi vážně a problém řešíme. Dokud nebude vyšetřování ukončeno, nebylo by vhodné se k tomu dál vyjadřovat," dodal.

Armádní účet na serveru YouTube hackeři přejmenovali na Ark Invest, což je americká investiční společnost. Místo obvyklého obsahu se tam objevila videa souvisejících s kryptoměnami. Twitterový účet armády pak retweetoval řadu příspěvků propagujících nezaměnitelné tokeny (NFT)

Zdroj: ČTK
Další zprávy