Podcast Petra Viziny: Poláci bývali špičkou v únosech letadel, říká Szczygieł

Petr Vizina Petr Vizina
2. 9. 2020 18:00
Se spisovatelem Mariuszem Szczygiełem o české sebestřednosti, básnířce Viole Fischerové i málo známé kapitole polských dějin.

"Vy Češi jste velice sebestřední, neznám víc národů, které by byly tak narcistní," začíná rozhovor provokací polský reportér a spisovatel Mariusz Szczygieł. Sám na sebe přitom rád bere podobu jakéhosi zrcadla českého charakteru - a tím v nás pocit výjimečnosti už léta posiluje.

Podcast s Mariuszem Szczygiełem si můžete poslechnout zde:

Sotva bychom našli jiného zahraničního pozorovatele, který Čechům dokáže tak dobře odhalovat fascinující příběhy, jež máme přímo před očima - a právě pro tu blízkost je často přehlížíme. Literární senzací se tak stal Szczygiełův Gottland (2007), reportážní kniha, která vypráví o herečce Lídě Baarové, sochaři Otakaru Švecovi - autorovi Stalinova pomníku na Letné - nebo o nejslavnějším českém zpěvákovi, jehož jméno dalo přezdívku celé zemi.

O pár let později pak Polák a "čechofil" Szczygieł shrnul do knihy Udělej si ráj (2011) své úvahy o Bohumilu Hrabalovi, Egonu Bondym, Karlovi Teigem nebo Janu Saudkovi. Čímž tuzemské čtenáře mocně utvrdil v představě, že patří k sympatickému národu, který na rozdíl od Poláků dokáže žít bez Boha, aniž by kvůli tomu propadl do bezedného zoufalství či amorálnosti.

Rovněž v poslední Szczygiełově knize nazvané Není (2019) hraje významnou roli setkání s básnířkou Violou Fischerovou (1935-2010).

"Viola měla podmínku, že některé věci mohu otisknout až po její smrti. Když zemřela, zbyly mi hodiny nahrávek, které jsem chtěl přepsat. Ale nemohl jsem. Vrátil jsem se k nim po roce, ale stále to nešlo," popisuje nelehkou genezi svého zatím posledního díla polský reportér.

Krom toho vysvětluje, jaké půvaby jej přitahují na pražský Žižkov nebo proč by chtěl být v příštím životě náboženským sochařem jako František Bílek. K dobrému nakonec přidává i něco z málo známé historie únosů polských letadel za socialismu.

Vítejte u podcastu Na dotek. Hostem Petra Viziny je dnes polský reportér a spisovatel Mariusz Szczygieł. K poslechu na platformách SoundCloudSpreakerGoogle Podcasts i Spotify.

Podcast Na dotek Petra Viziny

Na dotek Petra Viziny

K poslechu zde na platformách SoundCloud, SpreakerGoogle PodcastsApple Podcasts i Spotify.  

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Škodu za tři miliony korun způsobil noční požár penzionu ve Slaném

Škodu odhadovanou na tři miliony korun způsobil v neděli večer požár penzionu ve Slaném na Kladensku. Před příjezdem hasičů bylo z objektu evakuováno šest lidí, nikdo se nezranil. Příčina ohně se vyšetřuje. Na webu o tom informovala mluvčí středočeských hasičů Dagmar Zemanová.

O požáru čtyřpodlažní budovy v Palackého ulici dostali hasiči zprávu kolem 21:15, na místo přijeli zhruba za tři minuty. Zasahovali se šesti cisternami a výškovou technikou. "Velitel zásahu po rychlém průzkumu upřesnil, že jde o plamenné hoření pokojů v horním patře penzionu," uvedla mluvčí. Hasiči prošli objekt v dýchací technice, nikoho ale uvnitř nenašli.

Požár hasiči lokalizovali kolem 22:00. Po uhašení ohně silně zakouřenou budovu odvětrali přetlakovou ventilací. Pro evakuované z penzionu jeho majitelé zajistili místa ve svém druhém ubytovacím zařízení v Praze.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Mezi cenami mexické loterie budou dvě rezidence známých narkobaronů

Mezi hlavními cenami mexické národní loterie budou letos i dvě rezidence zabavené známým narkobaronům Joaquínovi Guzmánovi a Amadovi Carrillovi. Oznámil to mexický prezident Andrés Manuel López Obrador. Slosování se uskuteční na státní svátek 15. září, informovala agentura EuropaPress.

Vyhrát bude možné vilu mrtvého narkobarona Amada Carrilla v mexickém hlavním městě. Nemovitost má zastavěnou plochu 3000 metrů čtverečních, krytý bazén a saunu a její hodnota je odhadována na několik milionů dolarů. Vila narkobarona Guzmána, který má přezdívku El Chapo (Prcek) a odpykává si trest vězení v USA, se nachází v hlavním městě státu Sinaloa Culiacán. Vila se proslavila tím, že z ní v roce 2014 Guzmán uprchl při policejní razii za použití podzemního tunelu. Odhadovaná hodnota nemovitosti je ale podstatně nižší - 200 tisíc dolarů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy