Podcast Petra Viziny: Od dob Josefa Lady humor zesurověl, říkají Plachý s Nejedlým

Petr Vizina Petr Vizina
1. 4. 2020 18:00
S výtvarníkem Jaromírem Plachým a literárním kritikem Janem Nejedlým o vulgaritě, omastku chudých a černém humoru.

Lidová tvořivost nespí ani v těžkých časech. Přestože nouzový stav a karanténa vydání knihy nazvané Lidová tvořivost prozatím odložily. Její autoři, literární kritik a spisovatel Jan Nejedlý i výtvarník Jaromír Plachý, hledají perličky lidového humoru doslova na dně. Dno s odhadem 49 sprostými slovy a 92 sprostými obrázky bude pro leckoho ležet dost hluboko. Existuje však seriózní důvod, proč Nejedlý s Plachým lidový humor zkoumají.

Podcast s Jaromírem Plachým a Janem Nejedlým si můžete poslechnout zde: 

"Průpovídky, které jsou v naší knížce, obdivuju už od dětství," vysvětluje Nejedlý. "Když jsme se přestěhovali do Klánovic, první cesta s mým tatínkem vedla do hospody U Daschů. Fascinovala mě nástěnka u pípy s vytištěnými průpovídkami. Jednu si pamatuju dodnes. 'Přítel mojí ženy je i mým přítelem, neboť kdo mou brázdu orá, šetří můj pluh pro brázdy jiné.' Přemýšlel jsem nad tím celé dětství, fascinovalo mě to. Sprosté mi to nepřišlo, možná až trochu moudré," přiznává kritik počátek své fascinace lidovou tvorbou, obvykle vyrytou na veřejných pisoárech nebo žákovských lavicích.

Za svého předchůdce Nejedlý s Plachým považují Josefa Ladu a jeho Ilustrovanou frazeologii. Drobnou knihu, v níž si klasik dělal legraci z rozdílu mezi psaným a kresleným sdělením. "Jen humor od Ladových dob trochu zhrubl a zesurověl," konstatuje Nejedlý.

"Snažil jsem se obrázky kreslit co nejblbější, přesně tak tomu humoru vyhovují," potvrzuje výtvarník Plachý. Ten krom knižních ilustrací také vytváří počítačové hry ve studiu Amanita, jež prorazilo na světové trhy také s Plachého hrou nazvanou Chuchel.

Lidovou tvořivost podle Nejedlého nelze vymýtit, jejím konzervačním prvkem je vulgarita. Díky ní zůstává lidová tvorba autentická a při zemi, se sprostými hláškami nevystoupí bavič na turné nebo v televizi.

Jedinou výjimkou bylo podle literárního kritika vystoupení prezidenta Miloše Zemana v rozhlasovém projevu z Lán. "Říká se, že 'sprostota je omastek chudejch'. Z toho vysílání jsem měl pocit, že okradli chudého. Prezident použil slova, která nejsou určena vrchnosti."

Dvojice Nejedlý & Plachý doposud společně vydala například leporelo Tři naháči na tryskáči, sbírku Malý humorista nebo antologii dětské poezie Mistr sportu skáče z dortu.

Vítejte u podcastu s Janem Nejedlým a Jaromírem Plachým. K poslechu zde na platformách SoundCloudSpreakerGoogle PodcastsApple Podcasts i Spotify.

Podcast Na dotek Petra Viziny

Na dotek Petra Viziny

K poslechu zde na platformách SoundCloud, SpreakerGoogle PodcastsApple Podcasts i Spotify.  

 

Právě se děje

před 32 minutami

Sanitka srazila v Praze na přechodu chodkyni, žena je vážně zraněná

Vážná zranění utrpěla ve středu večer chodkyně, kterou na pražských Vinohradech srazila převozová sanitka, řekla mluvčí pražské zdravotnické záchranné služby Jana Poštová. Policisté zjišťují okolnosti nehody a žádají případné svědky, aby se jim přihlásili, uvedla mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová.

Auto osmadvacetiletou chodkyni srazilo na křižovatce Anglické a Londýnské ulice kolem 19:40, řekla policejní mluvčí. Neupřesnila, zda se nehoda odehrála na přechodu.

Záchranáři sraženou ženu odvezli do nemocnice. "Utrpěla mnohočetná poranění," uvedla Poštová. Zdůraznila, že se nejednalo o vozidlo pražských záchranářů.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Při útoku u amerického Pentagonu zemřel policista i útočník, motiv je nejasný

Na autobusové zastávce uvnitř komplexu amerického ministerstva obrany v úterý zaútočil muž na člena ochranky Pentagonu a zabil ho. Sedmadvacetiletý pachatel pak následně zemřel při přestřelce. Podrobnosti incidentu, který si vynutil dočasné uzavření celého sídla amerického ministerstva obrany, zatím nejsou jasné, federální vyšetřovatelé nicméně sestavují profil útočníka a snaží se přijít na motiv jeho činu, napsala agentura AP.

Pachatelem byl podle několika vyšetřovatelů zřejmě Austin William Lanz. Podle nejmenovaných zdrojů AP se rozběhl na člena ochranky Pentagonu George Gonzaleze a pobodal ho do krku. Další policisté na místě útočníka následně zastřelili.

K útoku došlo na zastávce v bezprostřední blízkosti budovy Pentagonu, která je přestupní stanicí mezi metrem a řadou autobusových linek, a jíž denně prochází tisíce zaměstnanců ministerstva.

Mluvčí ministerstva obrany na úterní tiskové konferenci nechtěl médiím sdělit ani základní okolnosti útoku, jen zmínil, že byl napaden policista a že došlo k přestřelce. Nevyloučil také teroristický ani jiný motiv s tím, že nechce zasahovat do probíhajícího vyšetřování. Bližší informace neposkytl ani Federální úřad pro vyšetřování (FBI).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 59 minutami

U Kralup nad Vltavou vykolejil nákladní vlak, koridor bude stát až do čtvrtečního rána

U Kralup nad Vltavou vykolejil ve středu brzy ráno nákladní vlak. Mimo trať skončily tři vozy. Při nehodě se nikdo nezranil, škoda na vlaku dosáhla tří milionů korun, na trati je škoda za jeden milion korun, uvedl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Provoz na trati je zastavený. Omezení se dotkne desítek spojů včetně mezinárodních, uvedly na svém webu České dráhy (ČD). V úseku je náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčího Správy železnic Dušana Gavendy potrvá omezení zřejmě do čtvrtečních brzkých ranních hodin, nyní na místě pokračuje odklízení vykolejených vozů, řekl Gavenda po 20:00.

Nehoda se stala krátce před 05:00 v úseku mezi Kralupy - Libčice nad Vltavou. Podle ČD vykolejil vlak jiného dopravce. "Vykolejil v prostoru výhybky," řekl Drápal. Drážní inspekce na místě zjišťovala příčiny a okolnosti nehody, vyšetřování pokračovalo celé odpoledne. Po jeho skončení na místě začalo odklízení vagonů.

"Je předpoklad, že ještě v noci, odhadem kolem půlnoci, začne oprava trati," popsal Gavenda. Mluvčí Správy železnic Radka Pistoriusová už dnes ráno uvedla, že není poškozené trakční vedení. Podle předběžných informací Českých drah by provoz po jedné koleji mohl být obnoven kolem 4:00.

V úseku Praha-Holešovice - Kralupy nad Vltavou funguje náhradní autobusová doprava, ovšem v omezeném počtu autobusů. Cestující mohou také využít linku Pražské integrované dopravy číslo 370.

Zdroj: ČTK
Další zprávy