Podcast Petra Viziny: Od dob Josefa Lady humor zesurověl, říkají Plachý s Nejedlým

Petr Vizina Petr Vizina
1. 4. 2020 18:00
S výtvarníkem Jaromírem Plachým a literárním kritikem Janem Nejedlým o vulgaritě, omastku chudých a černém humoru.

Lidová tvořivost nespí ani v těžkých časech. Přestože nouzový stav a karanténa vydání knihy nazvané Lidová tvořivost prozatím odložily. Její autoři, literární kritik a spisovatel Jan Nejedlý i výtvarník Jaromír Plachý, hledají perličky lidového humoru doslova na dně. Dno s odhadem 49 sprostými slovy a 92 sprostými obrázky bude pro leckoho ležet dost hluboko. Existuje však seriózní důvod, proč Nejedlý s Plachým lidový humor zkoumají.

Podcast s Jaromírem Plachým a Janem Nejedlým si můžete poslechnout zde: 

"Průpovídky, které jsou v naší knížce, obdivuju už od dětství," vysvětluje Nejedlý. "Když jsme se přestěhovali do Klánovic, první cesta s mým tatínkem vedla do hospody U Daschů. Fascinovala mě nástěnka u pípy s vytištěnými průpovídkami. Jednu si pamatuju dodnes. 'Přítel mojí ženy je i mým přítelem, neboť kdo mou brázdu orá, šetří můj pluh pro brázdy jiné.' Přemýšlel jsem nad tím celé dětství, fascinovalo mě to. Sprosté mi to nepřišlo, možná až trochu moudré," přiznává kritik počátek své fascinace lidovou tvorbou, obvykle vyrytou na veřejných pisoárech nebo žákovských lavicích.

Za svého předchůdce Nejedlý s Plachým považují Josefa Ladu a jeho Ilustrovanou frazeologii. Drobnou knihu, v níž si klasik dělal legraci z rozdílu mezi psaným a kresleným sdělením. "Jen humor od Ladových dob trochu zhrubl a zesurověl," konstatuje Nejedlý.

"Snažil jsem se obrázky kreslit co nejblbější, přesně tak tomu humoru vyhovují," potvrzuje výtvarník Plachý. Ten krom knižních ilustrací také vytváří počítačové hry ve studiu Amanita, jež prorazilo na světové trhy také s Plachého hrou nazvanou Chuchel.

Lidovou tvořivost podle Nejedlého nelze vymýtit, jejím konzervačním prvkem je vulgarita. Díky ní zůstává lidová tvorba autentická a při zemi, se sprostými hláškami nevystoupí bavič na turné nebo v televizi.

Jedinou výjimkou bylo podle literárního kritika vystoupení prezidenta Miloše Zemana v rozhlasovém projevu z Lán. "Říká se, že 'sprostota je omastek chudejch'. Z toho vysílání jsem měl pocit, že okradli chudého. Prezident použil slova, která nejsou určena vrchnosti."

Dvojice Nejedlý & Plachý doposud společně vydala například leporelo Tři naháči na tryskáči, sbírku Malý humorista nebo antologii dětské poezie Mistr sportu skáče z dortu.

Vítejte u podcastu s Janem Nejedlým a Jaromírem Plachým. K poslechu zde na platformách SoundCloudSpreakerGoogle PodcastsApple Podcasts i Spotify.

Podcast Na dotek Petra Viziny

Na dotek Petra Viziny

K poslechu zde na platformách SoundCloud, SpreakerGoogle PodcastsApple Podcasts i Spotify.  

 

Právě se děje

před 42 minutami

Lipsko opět ztratilo a dalo vedoucímu Bayernu šanci odskočit

Fotbalisté Lipska ve 29. kole německé ligy remizovali bez branek s Hoffenheimem a dali šanci Bayernu Mnichov navýšit náskok na prvním místě tabulky. Hostům k bodu ze hřiště druhého celku tabulky pomohl i český obránce Pavel Kadeřábek, který odehrál celý zápas.

Lipsku se sice v nastavení podařilo skórovat, ale po zásahu videorozhodčího nebyl gól Yussufa Poulsena uznán. Tým trenéra Juliana Nagelsmanna zaznamenal třetí domácí ztrátu za sebou a Bayern, který má k dobru sobotní zápas s Wolfsburgem, mu může v případě výhry odskočit na rozdíl sedmi bodů.

Hoffenheim remizoval podruhé za sebou bez branek a v bundeslize natáhl sérii bez vítězství na pět zápasů. V tabulce mu patří jedenácté místo.

Německá fotbalová liga - 29. kolo:

Lipsko - Hoffenheim 0:0.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

U tuniských břehu ztroskotala loď s migranty z Afriky, nejméně 41 jich zemřelo

Nejméně 41 afrických migrantů utonulo při ztroskotání lodi u tuniských břehů. Podle tuniských úřadů loď směřovala na italský ostrov Lampedusa. Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) v pátek večer oznámila, že loď se potopila ve čtvrtek.

Tuniská pobřežní stráž původně ohlásila 21 nalezených těl. Úřady uváděly, že dvacítka lidí z lodě se pohřešuje. Všichni uprchlíci pocházeli ze subsaharské Afriky.

Loď s migranty podle úřadů vyrazila z tuniského Sfaxu ve čtvrtek večer. "Tato tragická ztráta životů znovu podtrhuje, jak je důležité rozšířit státem řízené záchranné operace napříč střední částí Středozemního moře," uvedla v prohlášení IOM. Mezi dosud vylovenými těly jsou i ženy a jeden kojenec.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Raúl Castro na sjezdu potvrdil, že předává vedení mladší generaci

Kubánský vůdce Raúl Castro v pátek na úvod osmého stranického sjezdu potvrdil, že předá vedení mocné Kubánské komunistické strany (PCC) mladší generaci, která je "plná vášně a protiimperialistického ducha". Informovala o tom agentura Reuters.

Čtyřdenní sjezd PCC se koná za zavřenými dveřmi, ale kubánská televize odvysílala úryvky Castrova úvodního projevu. Devětaosmdesátiletý Raúl Castro v něm vyjádřil spokojenost nad tím, že může předat vedení skupině věrných, kteří za sebou mají desítky let zkušeností, během nichž stoupali po stranickém žebříčku.

Předáním moci formálně skončí éra bratrů Castrových na Kubě. Ve vedení PCC má na sjezdu Raúla Castra vystřídat kubánský prezident Manuel Díaz-Canel (61).

Zdroj: ČTK
Další zprávy