Podcast Petra Viziny: Byli Juráček, Havel nebo Vaculík hodní? Směju se, říká Horáková

Petr Vizina Petr Vizina - za podpory: Logo Kosmas
25. 6. 2020 18:00
S Daňou Horákovou o uctívání pomníků, hodných i zlých mužích a ztraceném pudu sebezáchovy.

"V zrcadle se člověk rád vidí nalíčený nebo v masce. Nerad se odhaluje, dokonce i sám před sebou," říká Daňa Horáková o vzniku své knihy nazvané O Pavlovi.

Novinářka, spisovatelka i bývalá ministryně kultury spolkové země Hamburk se v ní vrací k manželství s ikonou československé nové vlny 60. let, režisérem Pavlem Juráčkem. Portrét jejich vzájemného vztahu však rozhodně není ikonický.

Podcast s Daňou Horákovou si můžete poslechnout zde:

Horáková v knize zkoumá povahu manželství, které pro ni znamenalo sebedestrukci. Zároveň jde o poněkud nelichotivý portrét Pavla Juráčka samotného, jehož nekritické uctívání v Česku nazývá Horáková morbidním.

"Napsala mi absolventka FAMU a za knihu mi vynadala. Že se nesluší takhle mluvit o géniovi. A že ho má velmi ráda, přestože ho neznala. To je pro mě morbidní, zamilovat se do obrazu, který Pavel po sobě zanechal. Zamilovat se do pomníku," říká.

Kniha O Pavlovi není jen portrétem jednoho vztahu, ale také československého disentu 70. a 80. let minulého století i života v německém exilu.

"Měla jsem kolem sebe spoustu hodných chlapů, ale když se objevil Pavel, zmizel můj pud sebezáchovy," rekapituluje Horáková. "Jestli se dá říct o Václavu Havlovi nebo Ludvíku Vaculíkovi, že to byli hodní chlapi? Doufám, že vidíte, jak se směju."

Režisér Pavel Juráček zemřel v květnu 1989. Na podzim vyjde čtvrtá, poslední část jeho deníků, které se staly literární senzací. "Co tam o mně píše, není žádný chvalozpěv, přesto jsem je nakladateli dala," konstatuje Daňa Horáková.

Vítejte u podcastu Na dotek. Jeho dnešním hostem je Daňa Horáková. K poslechu na platformách SoundCloudSpreakerGoogle Podcasts, Apple Podcasts i Spotify.

Podcast Na dotek Petra Viziny

Na dotek Petra Viziny

K poslechu zde na platformách SoundCloud, SpreakerGoogle PodcastsApple Podcasts i Spotify.  

 

Právě se děje

před 2 minutami

V americkém Baltimoru došlo k výbuchu, zemřela jedna žena, další lidé jsou zranění

V Baltimoru v americkém státě Maryland byla v pondělí hlášena velká exploze. O život přišla žena a několik dalších lidí bylo zraněno, uvedla místní televize, podle níž šlo o výbuch plynu.

Záběry z televize WBFF zachytily trosky několika budov. Kanál WJZ-TV uvedl, že exploze poničila domy v severozápadním Baltimoru. O život přišla žena a nejméně další dva lidé byli ve vážném stavu odvezeni do nemocnice. Na místě zasahují hasiči. Agentura Reuters s odvoláním na místní hasičský sbor napsala, že v troskách může být stále uvězněno nejméně pět lidí včetně dětí.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Libanonský premiér večer oznámí rezignaci své vlády kvůli výbuchu v Bejrútu

Libanonský premiér Hasan Dijáb brzy oznámí demisi své vlády. Podle agentury Reuters to dnes uvedl libanonský ministr zdravotnictví Hamad Hasan. Libanon se v posledních dnech potýká s masivními protivládními protesty po ničivé explozi v přístavu v hlavním městě Bejrútu, při níž přišlo o život více než 160 lidí a dalších více než 6000 bylo zraněno.

"Celá vláda rezignovala," řekl podle agentury AP Hasan novinářům po jednání vlády. Premiér Dijáb podle něj nyní pojede za prezidentem, aby mu za celý kabinet podal demisi.

Kancelář premiéra uvedla, že Dijáb "promluví k národu" v 19:30 místního času (18:30 SELČ).

Zdroj: ČTK , Zahraničí
před 48 minutami

Libanonský premiér oznámí demisi vlády, řekl ministr

Libanonský premiér Hasan Dijáb brzy oznámí demisi celé své vlády, podle agentury Reuters to po jednání kabinetu řekl novinářům ministr zdravotnictví.

Zdroj: ČTK
Další zprávy