Podcast: Jsi drzá, líná, neschopná. Slova, jež mladé ženy nepřestávají slýchat

Petr Vizina Petr Vizina - za podpory: Logo Kosmas
10. 2. 2021 18:00
Se spisovatelkou Terezou Límanovou o nárocích matky na dceru, pocitu viny, který má kvůli tomu, že studovala za komunismu, či obraně buržoazních tradic během normalizace.

"Byl to čas, kdy jsem byla neustále opravována, připomínkována a reakce na většinu toho, co jsem říkala, zněla, že to není dost dobré," popisuje své dospívání letos šestapadesátiletá překladatelka, malířka a spisovatelka Tereza Límanová. "Ale kdybyste tady měli mou matku, tvrdila by vám pravý opak," dodává.

Podcast s Terezou Límanovou si můžete poslechnout zde:

Límanové knižní novinka Drzá, líná, neschopná, kterou vydalo Argo, popisuje dospívání v 70. a 80. letech minulého století. Zaznamenává autorčina opakovaná selhání i odmítnutí vysokých nároků, které na ni kladlo nejbližší okolí.

Zároveň hledá odpověď na otázku, do jaké míry mohly být striktní požadavky tehdejší měšťanské morálky obrannou reakcí na hodnotový rozval, jaký tady panoval v pragmatických dobách pozdního socialismu, kdy lidé vstupovali do různých komunistických organizací často jen kvůli osobnímu prospěchu.

S odstupem času vybízí portrét dysfunkčního vztahu mezi matkou a dcerou v jedné vzdělané měšťanské rodině k úvahám, nakolik se nároky společnosti na dívky a mladé ženy za poslední desítky let změnily. A zda jsou stále přísnější než ty, kterým jsou vystavováni dospívající chlapci a mladí muži.

V tomto ohledu je autorka spíše skeptická. Má za to, že chtějí-li dnes být ženy vyrovnané a spokojené samy se sebou, musí se stále snažit více než jejich protějšky. Soudí tak - mimo jiné - i podle ohlasů na svou knihu.

Tereza Límanová vystudovala francouzštinu a češtinu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, v Londýně pak bohemistiku. V roce 2014 vydalo nakladatelství Revolver Revue její prvotinu - autobiografický text Domeček, který mapoval dětství prožité na Malé Straně. Ukázku z nové knihy Drzá, líná, neschopná čte Eva Srpová.

Vítejte u podcastu Na dotek, hostem Petra Viziny je dnes spisovatelka Tereza Límanová. K poslechnu na platformách SoundCloud, Spreaker, Google Podcasts, Spotify i Apple Podcasts.

Podcast Na dotek Petra Viziny

Na dotek Petra Viziny
Foto: Aktuálně.cz

K poslechu zde na platformách SoundCloud, SpreakerGoogle PodcastsApple Podcasts i Spotify.  

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 27 minutami

Za výrobu a distribuci drog na Šumpersku uložil soud muži 12 let vězení

Za rozsáhlou výrobu a distribuci drog na Šumpersku potrestal ve čtvrtek olomoucký krajský soud Karla Směšného 12 lety vězení. Jde o nejvyšší trest z původní osmičlenné organizované skupiny, kterou kriminalisté odkryli předloni v červnu. Poslednímu ze souzených mužů, Radoslavu Žákovi, uložil soud dva roky vězení. Případ zbylých šesti mužů soud pravomocně uzavřel loni v červnu, když uzavřel jejich dohodu o vině a trestu. Skupina obstarávala přes kontakty v Polsku léčiva a chemikálie k výrobě pervitinu, zadokumentované množství podle policie stačilo na výrobu více než sto kilogramů této drogy.

Směšný obstarával od roku 2020 do poloviny roku 2021 jako člen organizované zločinecké skupiny působící ve více státech velké množství sloučenin, z nichž se dají chemickým postupem drogy fyrobit. V několika případech v dílně v Šumperku pervitin také vyrobil a v Sudkově na Šumpersku ji prodával. Odsouzen je i za to, že v obci Chromeč převzal pro výrobu drog 15 kilogramů jódu a také červený fosfor; podle odborníků by se například z množství jódu podařilo vyrobit až 15 kilogramů pervitinu. Soud mu uložil i peněžitý trest 455 tisíc korun. Směšnému hrozilo deset až 18 let vězení. "Za obdobnou trestnou činnost stojí před soudem již potřetí," uvedl soudce Martin Lýsek.

Žákovi se naopak účast na organizované zločinecké skupině neprokázala, podle soudu nebyl proveden subjektivní důkaz o vědomé účasti na její trestné činnosti. I z toho důvodu byl trest podstatně nižší, potrestán byl za distribuci drog a nález chemikálií při domovní prohlídce.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nejvyšší soud zamítl dovolání dědičky rodu Walderode, usiluje o navrácení majetku

Nejvyšší soud v restituční kauze Walderode dovolání dědičky rodu kvůli možnosti navrácení majetku zamítl, uvedl starosta Turnova Tomáš Hocke (Nezávislý blok). Turnov je účastníkem řízení. Rod usiluje o vrácení majetku od roku 1992, zatím neúspěšně. Nárok uplatňuje vdova po Karlovi des Fours Walderode Johanna Kammerlanderová.

S podrobným odůvodněním rozhodnutí Nejvyššího soudu zatím neměl starosta Turnova čas se seznámit, i tak ale jeho verdikt nepovažuje za definitivní uzavření této restituční kauzy. "Předpokládám, že se (Kammerlanderová) obrátí k Ústavnímu soudu," dodal Hocke.

Zdroj: ČTK
Další zprávy