Podcast Na dotek: Překvapilo nás, kolik ateistů počítá s životem po životě

Petr Vizina Petr Vizina - za podpory: Logo Kosmas
13. 10. 2021 18:00
S novinářkou Lucií Vopálenskou a evangelickým duchovním Michalem Plzákem o knize Pro smrt uděláno, která přináší 26 rozhovorů o umírání.

„Měla jsem ostych mluvit o smrti se svojí maminkou, když odcházela. Opravdu jsem si nevěděla rady,“ popisuje Lucie Vopálenská zkušenost, jež je výchozí situací knihy. Vše, co k tématu nastudovala, v tu chvíli šlo stranou. A jak dodává spoluautor Michal Plzák, děje se to i v případě, kdy zpovídaní nejsou součástí rodiny. „Když je člověku víc let a třeba už není úplně v kondici, v otázkách trochu víc kroužíte, déle hledáte slova,“ líčí.

Podcast s Lucií Vopálenskou a Michalem Plzákem si můžete poslechnout zde:

Rozhovory pro publikaci, kterou na Velký knižní čtvrtek vydává Kalich, vedli Vopálenská a Plzák s lidmi rozdílného věku i profesí. K respondentům patří například filozof Ivan M. Havel, psycholožka a disidentka Dana Němcová, socioložka Jiřina Šiklová, rabín a spisovatel Karol Sidon nebo psychiatr Radkin Honzák.

Zastoupeni jsou i lidé, kteří mají k tématu blízko svou profesí: spoluzakladatelka hospice Cesta domů Martina Špinková, gerontoložka Iva Holmerová, dlouholetý ředitel pohřebního ústavu Julius Mlčoch, záchranářka Jana Šeblová nebo hřbitovní zřízenec David Stejskal, který v hrobce i bydlí. K přemýšlení o jazyce spojeném s posledními věcmi člověka pak autoři pozvali filozofa Miroslava Petříčka a básníka Jiřího Krchovského.

„Prakticky všichni se shodují, že protijedem vůči úzkostem, které jsou spojeny se smrtí a umíráním, je pěstování mezilidských vztahů,“ přibližují Plzák s Vopálenskou, co při práci na knize zjistili.

„Poslední věci přece neznamenají jen smrt, eventuálně to, co přijde po ní. Týkají se také toho, co je pro člověka nejdůležitější. Proti siluetě smrti se najednou rýsuje to, v čem má život sílu a co jí může odolat,“ říkají autoři knihy Pro smrt uděláno, jejíhož vydání se někteří zpovídaní nakonec nedožili.

Vítejte u podcastu Na dotek, hostem Petra Viziny jsou dnes novinářka Lucie Vopálenská a evangelický duchovní Michal Plzák. K poslechu na platformách SoundCloud, Spreaker, Google Podcasts, Spotify i Apple Podcasts.

Podcast Na dotek Petra Viziny
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Podcast Na dotek Petra Viziny

K poslechu zde na platformách SoundCloud, SpreakerGoogle PodcastsApple Podcasts i Spotify.  

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Senát schválil snazší odstraňování nelegálních poutačů u silnic

Odstraňování nelegálních reklamních poutačů, které se objevily u silnic, by měli řešit správci nebo vlastníci komunikací. Senát to dnes schválil v rámci vládní novely, která transformuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) z příspěvkové organizace na státní podnik. Transformace má podle vlády zlepšit prověrku finančních toků a také přinést větší konkurenceschopnost na trh práce, aby ŘSD jako státní podnik mohlo lépe platit svoje odborníky.

Pokud vlastník nebo správce komunikace zjistí, že se u komunikace objevilo reklamní zařízení, obrátí se na příslušný úřad s dotazem, zda je povoleno. Pokud povoleno není, bude mít povinnost ho odstranit. Vlastníka reklamního poutače pak bude muset informovat například na internetu a poutač bude skladovat až tři roky na jeho náklady. Pokud si ho vlastník nevyzvedne, nechá nelegální poutač sešrotovat.

Novela, kterou nyní dostane k podpisu prezident, z odstraňování nepovolených poutačů vypouští správní řízení, které je komplikované hlavně kvůli doručování různých výzev vlastníkům. Navíc se vlastníci mohou změnit nebo mohou sídlit v zahraničí, kam se jim musí doručovat korespondence.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Piráti vyloučili ze strany tři zastupitele z Prahy 1, neplnili úkoly. Trojice to odmítá

Piráti vyloučili ze strany kvůli neplnění úkolů tři zastupitele z Prahy 1 - místostarostu čtvrti Davida Bodečka, radní pro sociální oblast Ivanu Antalovou a uvolněného člena zastupitelstva Martina Ardena. Rozhodnutí strana zveřejnila na svých stránkách. Upozornil na to server Deník N. Trojice vyloučených vytvořila na radnici Prahy 1 koalici s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1, přestože členská základna Pirátů byla proti. Následně trojice odmítla z koalice vystoupit. Vyloučení na webu strany uvádějí, že většinu povinností splnili. Bodeček Deníku N řekl, že zvažuje vystoupení z pirátského klubu na pražském magistrátu.

Členská základna Pirátů už loni v listopadu rozhodla poměrem 277 ku 167 hlasů, že se Piráti nemají účastnit koalice s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1. Tři zmínění zastupitelé Pirátů v čele s Bodečkem ale již tehdy oznámili, že koaliční smlouvu vypovídat nehodlají. Rozhodčí komise pirátské strany uložila letos v únoru třem zastupitelům z Prahy 1, aby buď vyjednali novou koaliční smlouvu, nebo současnou smlouvu vypověděli a vzdali se funkcí ve vedení radnice. Zadané úkoly doteď podle komise nesplnili.

Bodeček, Antalová a Arden ve společném prohlášení na webu strany naopak tvrdí, že většinu úkolů splnili, včetně předložení nové koaliční smlouvy. "Konstatujeme, že v průběhu mimořádného přezkumu jsme se opakovaně setkali se situacemi, kdy došlo k porušování pravidla subsidiarity, šíření dezinformací a manipulacím, které negativně ovlivnily naši pozici a poškozovaly nás," sdělili. Podle rozhodčí komise však trojice předložila jen dodatek ke koaliční smlouvě, a to navíc až po uplynutí lhůty stanovené komisí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy