Podcast Na dotek: Pompadurka, refýž, klandr. Slova, nad kterými děti žasnou

Petr Vizina Petr Vizina - za podpory: Logo Kosmas
27. 4. 2022 18:00
V knize Kabát a kabelka, již napsala dvaašedesátiletá hudebnice a režisérka Marka Míková, se malí čtenáři setkají s nezvyklými pojmy i neobvyklým milostným příběhem. Text provázený ilustracemi Galiny Miklínové letos ocenila porota Magnesie Litery jako knihu roku pro děti a mládež.

"Ať vám máma koupí sešit. Zapisujte si sny, malujte hry, včetně počítačových. Jednou ten sešit bude váš poklad. Až budete velcí, zjistíte, co jste byli zač," vzkazuje dětem Marka Míková.

Popisuje vlastní zkušenost. "Měla jsem vlastní tajnou řeč, která se mi v knížkách pro děti často vrací. Jiná slova, s nimiž jsem si hrála, aby mi nikdo nerozuměl; slova psaná pozpátku. Když se k zápiskům z dětství vracím, nacházím refrény, které se opakují až do dospělosti. V jistém smyslu je dobře, že to o sobě vím," konstatuje.

Podcast s Markou Míkovou si můžete poslechnout zde:

V roce 1977, na prahu dospělosti, se stala filmovou Růženkou ve snímku Václava Vorlíčka nazvaném Jak se budí princezny. Později vystudovala loutkoherectví na pražské DAMU a následně působila v proslulém divadle Minor jako scenáristka, dramaturgyně a režisérka. Zkraje 80. let založila dívčí trio Plyn, jež se později rozvinulo v kapelu Dybbuk, jednu z nejoriginálnějších na československé rockové scéně. V navazující skupině Zuby nehty působí Míková dodnes.

V současnosti ale také píše knihy a divadelní hry pro děti, které pak jako principálka spolku Loutky v nemocnici uvádí ve zdravotnických zařízeních. Kabát a kabelka, vydané Argem, jsou jejím už šestnáctým dílem pro nezletilé, počítáme-li také básnické sbírky, povídky a léčivé pohádky "na předpis".

"Kabelku nosila už moje první literární hrdinka Bžunda. Měla v ní věci, které potřebuje k životu, aby mohla kdekoliv zakotvit, třeba kytku nebo knihy," vzpomíná Míková na hrdinku své dětské prvotiny z roku 2001. Zatímco tehdy si malí čtenáři museli u dospělých ověřit, co znamenají slova jako refýž nebo kandelábr, v novince je čeká pátrání po tom, jak vypadá pompadurka.

Vítejte u podcastu Na dotek, hostem Petra Viziny je dnes Marka Míková. Ukázku z její nové knihy Kabát a kabelka čte Eva Srpová, rozhovor uzavírá Míkové píseň Paní V z alba skupiny Zuby nehty nazvaného Loď odplouvá, vydaného roku 1999. K poslechu na: SoundcloudSpreakerGoogle PodcastsSpotify i Apple Podcasts.

Podcast Na dotek Petra Viziny
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Podcast Na dotek Petra Viziny

K poslechu zde na platformách SoundCloud, SpreakerGoogle PodcastsApple Podcasts i Spotify.  

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Senát schválil snazší odstraňování nelegálních poutačů u silnic

Odstraňování nelegálních reklamních poutačů, které se objevily u silnic, by měli řešit správci nebo vlastníci komunikací. Senát to dnes schválil v rámci vládní novely, která transformuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) z příspěvkové organizace na státní podnik. Transformace má podle vlády zlepšit prověrku finančních toků a také přinést větší konkurenceschopnost na trh práce, aby ŘSD jako státní podnik mohlo lépe platit svoje odborníky.

Pokud vlastník nebo správce komunikace zjistí, že se u komunikace objevilo reklamní zařízení, obrátí se na příslušný úřad s dotazem, zda je povoleno. Pokud povoleno není, bude mít povinnost ho odstranit. Vlastníka reklamního poutače pak bude muset informovat například na internetu a poutač bude skladovat až tři roky na jeho náklady. Pokud si ho vlastník nevyzvedne, nechá nelegální poutač sešrotovat.

Novela, kterou nyní dostane k podpisu prezident, z odstraňování nepovolených poutačů vypouští správní řízení, které je komplikované hlavně kvůli doručování různých výzev vlastníkům. Navíc se vlastníci mohou změnit nebo mohou sídlit v zahraničí, kam se jim musí doručovat korespondence.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Piráti vyloučili ze strany tři zastupitele z Prahy 1, neplnili úkoly. Trojice to odmítá

Piráti vyloučili ze strany kvůli neplnění úkolů tři zastupitele z Prahy 1 - místostarostu čtvrti Davida Bodečka, radní pro sociální oblast Ivanu Antalovou a uvolněného člena zastupitelstva Martina Ardena. Rozhodnutí strana zveřejnila na svých stránkách. Upozornil na to server Deník N. Trojice vyloučených vytvořila na radnici Prahy 1 koalici s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1, přestože členská základna Pirátů byla proti. Následně trojice odmítla z koalice vystoupit. Vyloučení na webu strany uvádějí, že většinu povinností splnili. Bodeček Deníku N řekl, že zvažuje vystoupení z pirátského klubu na pražském magistrátu.

Členská základna Pirátů už loni v listopadu rozhodla poměrem 277 ku 167 hlasů, že se Piráti nemají účastnit koalice s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1. Tři zmínění zastupitelé Pirátů v čele s Bodečkem ale již tehdy oznámili, že koaliční smlouvu vypovídat nehodlají. Rozhodčí komise pirátské strany uložila letos v únoru třem zastupitelům z Prahy 1, aby buď vyjednali novou koaliční smlouvu, nebo současnou smlouvu vypověděli a vzdali se funkcí ve vedení radnice. Zadané úkoly doteď podle komise nesplnili.

Bodeček, Antalová a Arden ve společném prohlášení na webu strany naopak tvrdí, že většinu úkolů splnili, včetně předložení nové koaliční smlouvy. "Konstatujeme, že v průběhu mimořádného přezkumu jsme se opakovaně setkali se situacemi, kdy došlo k porušování pravidla subsidiarity, šíření dezinformací a manipulacím, které negativně ovlivnily naši pozici a poškozovaly nás," sdělili. Podle rozhodčí komise však trojice předložila jen dodatek ke koaliční smlouvě, a to navíc až po uplynutí lhůty stanovené komisí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy