Podcast: Ejhle, hlemýžď, řekl jsem si včera. Je slizký, ale netrápí ho milostný život

Petr Vizina Petr Vizina
1. 9. 2021 18:00
S biologem a filozofem Stanislavem Komárkem o šťourání klackem do zvířat i politiků, kráse prostřednosti, vztazích na dálku a Darwinově genialitě.
Biolog a filosof Stanislav Komárek.
Biolog a filosof Stanislav Komárek. | Foto: Lukáš Bíba

"V tomto vlhkém roce je hlemýžďů i plžů spousta. Jsou pomalí, ohavně slizcí a jeden by si dával pozor, aby do nich nešlápl. Proti nám lidem jsou neuspěchaní, a navíc, protože nemají oddělená pohlaví a jsou hermafroditi, neznají drásavý milostný život jako třeba slavíci. Mláďata se starají sama o sebe," vyjmenovává profesor Komárek vlastnosti tvora, na nějž v rozhovoru přijde řeč víceméně náhodou.

Erudice a schopnost zcela samozřejmě přecházet od přírodovědy k filozofii a zase zpět Komárkovi dovolují začít z hlavy přednášet prakticky na jakékoliv téma napříč obory, v nichž je doma.

Podcast se Stanislavem Komárkem si můžete poslechnout zde:

Nedlouho před šedesátinami se rozloučil s psaním pro noviny. Dokončuje román o českém jezuitovi, vlastenci a přírodovědci Bohuslavu Balbínovi a mezitím vydává v nakladatelství Academia publikaci nazvanou Obraz člověka v dílech biologů. Shrnuje v ní, co si významní přírodovědci 19. a 20. století mysleli, že jsme my lidé vlastně zač a jaká je naše přirozenost. Dnes se o to podle Komárka přeme ještě vášnivěji než v minulých staletích.

"Většinu informací na téma Balbín, jeho doba a současníci jsem vytahal z internetu," přiznává. "Jiný přístup by vyžadoval obrovskou práci v archivech a na to bych potřeboval tým lidí," vysvětluje.

Ale jaký je vlastně on sám? "Jako dítě či pubescent si člověk myslí, že nejzajímavější jsou zvířata. Vystuduje zoologii, prohlíží si mravence, motýly nebo třeba gepardy. Pak přijde na to, že ze zvířat je nejzajímavější člověk. A ještě později mu dojde, že nejzajímavější jsou jednotlivé životní příběhy," odpovídá obecně na otázku, po jaké knize sáhne, když nemůže spát.

Ovšem ten povšechný popis fascinace zvířaty a lidmi podle životních etap nakonec přesně sedí na autora, který dospěl k přesvědčení, že přímý kontakt s jediným živým tvorem - ať je to zvíře, nebo člověk - dokáže okouzlit víc než četba hromady přírodovědných knih.

"Bez kontaktu a přímé zkušenosti, bez fascinace jsme náchylní k ideologiím," komentuje Stanislav Komárek, host dnešního podcastu Na dotek, který je k poslechu na obvyklých platformách SoundCloud, Spreaker, Google Podcasts, Spotify i Apple Podcasts.

Podcast Na dotek Petra Viziny

Na dotek Petra Viziny

K poslechu zde na platformách SoundCloud, SpreakerGoogle PodcastsApple Podcasts i Spotify.  

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Volejbalisté Itálie po 16 letech vyhráli mistrovství Evropy

V Katovicích italští volejbalisté udolali Slovince v pětisetové bitvě a celkově slaví sedmé zlato. Mladý italský celek na šampionátu neprohrál jediný zápas, suverénně prošel i ostravskou základní skupinou, v níž přehrál i českou reprezentaci (3:1) a také své dnešní soupeře. Tehdy 3:0, dnes 3:2. Dva týdny po ženské reprezentaci slaví Itálie zlatý volejbalový double.

Slovinci hráli již třetí finále za poslední čtyři Eura, ale opět se museli spokojit jen se stříbrem. Nad Italy vedli 1:0 a 2:1 na sety, ale rozhodující zkrácenou sadu ztratili 11:15. Jejich cesta za druhým místem přitom začala nečekanou porážkou v Ostravar Aréně s Čechy. Ti obsadili na turnaji osmou příčku.

Finálovou bitvu začali lépe Slovinci, dařil se jim servis i příjem, a byť Italové sedmibodovou ztrátu stáhli na minimum, víc už nedokázali. Karta se však záhy obrátila, mladý italský výběr se dostal do tempa a naboural sebevědomí soupeře. Koncovku třetí sady si vzal do své režie slovinský univerzál Tončen Štern, servisem ji rozhodl a přiblížil slovinský celek k vytouženému titulu. Dařilo se i jeho spoluhráčům blokařům, kteří často nacházeli mezery v italské obraně.

Kouč Ferdinando de Giorgi měl nicméně po další změně stran šťastnou ruku a střídáním univerzála Romana za Pinaliho zastavil nápor slovinských volejbalistů. Ti ještě začali rozhodující dějství tříbodovou šňůrou, ale druhá polovina tie-breaku patřila Italům pod vedením teprve devatenáctiletého smečaře Michieletta a nahrávače Giannelliho.

Bronzové medaile získali volejbalisté Polska. Úřadující dvojnásobní mistři světa si po semifinálové porážce se Slovinskem spravili chuť a před domácím publikem v Katovicích porazili šampiona z roku 2019 Srbsko 3:0.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

PSG zažilo proti Lyonu obrat. V nastavení rozhodl Icardi

Fotbalisté Paris St. Germain otočili utkání 6. kola francouzské ligy s Lyonem a po vítězství 2:1 zůstali v nejvyšší soutěži nadále stoprocentní. O třech bodech pro domácí rozhodl ve druhé minutě nastaveného času Mauro Icardi. Lionel Messi hrál od začátku duelu, ale v 76. minutě střídal.

Tým z hlavního města tak drží v čele soutěže pětibodový náskok před druhým Marseille, které porazilo 2:0 Rennes.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Poslední debatu kandidátů na kancléře SRN provázely spory o sociální témata

Spory o sociální témata, ochranu klimatu a také budoucí německou vládu provázely třetí televizní debatu kancléřských kandidátů konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta, sociální demokracie SPD Olafa Scholze a Zelených Annaleny Baerbockové. Dnešní společné vystoupení trojice kandidátů bylo před nadcházejícími parlamentními volbami poslední. Vybírat nové složení Spolkového sněmu budou Němci za týden, tedy v neděli 26. září.

Další zprávy