Podcast: Ejhle, hlemýžď, řekl jsem si včera. Je slizký, ale netrápí ho milostný život

Petr Vizina Petr Vizina
1. 9. 2021 18:00
S biologem a filozofem Stanislavem Komárkem o šťourání klackem do zvířat i politiků, kráse prostřednosti, vztazích na dálku a Darwinově genialitě.
Biolog a filosof Stanislav Komárek.
Biolog a filosof Stanislav Komárek. | Foto: Lukáš Bíba

"V tomto vlhkém roce je hlemýžďů i plžů spousta. Jsou pomalí, ohavně slizcí a jeden by si dával pozor, aby do nich nešlápl. Proti nám lidem jsou neuspěchaní, a navíc, protože nemají oddělená pohlaví a jsou hermafroditi, neznají drásavý milostný život jako třeba slavíci. Mláďata se starají sama o sebe," vyjmenovává profesor Komárek vlastnosti tvora, na nějž v rozhovoru přijde řeč víceméně náhodou.

Erudice a schopnost zcela samozřejmě přecházet od přírodovědy k filozofii a zase zpět Komárkovi dovolují začít z hlavy přednášet prakticky na jakékoliv téma napříč obory, v nichž je doma.

Podcast se Stanislavem Komárkem si můžete poslechnout zde:

Nedlouho před šedesátinami se rozloučil s psaním pro noviny. Dokončuje román o českém jezuitovi, vlastenci a přírodovědci Bohuslavu Balbínovi a mezitím vydává v nakladatelství Academia publikaci nazvanou Obraz člověka v dílech biologů. Shrnuje v ní, co si významní přírodovědci 19. a 20. století mysleli, že jsme my lidé vlastně zač a jaká je naše přirozenost. Dnes se o to podle Komárka přeme ještě vášnivěji než v minulých staletích.

"Většinu informací na téma Balbín, jeho doba a současníci jsem vytahal z internetu," přiznává. "Jiný přístup by vyžadoval obrovskou práci v archivech a na to bych potřeboval tým lidí," vysvětluje.

Ale jaký je vlastně on sám? "Jako dítě či pubescent si člověk myslí, že nejzajímavější jsou zvířata. Vystuduje zoologii, prohlíží si mravence, motýly nebo třeba gepardy. Pak přijde na to, že ze zvířat je nejzajímavější člověk. A ještě později mu dojde, že nejzajímavější jsou jednotlivé životní příběhy," odpovídá obecně na otázku, po jaké knize sáhne, když nemůže spát.

Ovšem ten povšechný popis fascinace zvířaty a lidmi podle životních etap nakonec přesně sedí na autora, který dospěl k přesvědčení, že přímý kontakt s jediným živým tvorem - ať je to zvíře, nebo člověk - dokáže okouzlit víc než četba hromady přírodovědných knih.

"Bez kontaktu a přímé zkušenosti, bez fascinace jsme náchylní k ideologiím," komentuje Stanislav Komárek, host dnešního podcastu Na dotek, který je k poslechu na obvyklých platformách SoundCloud, Spreaker, Google Podcasts, Spotify i Apple Podcasts.

Podcast Na dotek Petra Viziny

Na dotek Petra Viziny
Foto: Aktuálně.cz

K poslechu zde na platformách SoundCloud, SpreakerGoogle PodcastsApple Podcasts i Spotify.  

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 39 minutami

Slovenské ekonomice hrozí kvůli nákladům na elektřinu kolaps, řekl premiér Heger

Slovenské ekonomice hrozí kvůli prudce rostoucím nákladům na elektřinu kolaps, řekl britskému ekonomickému listu Financial Times (FT) slovenský premiér Eduard Heger. Obrovský nárůst cen po ruské invazi na Ukrajinu by podle něj mohl slovenskou ekonomiku zlikvidovat, pokud Bratislava nezíská z Bruselu podporu v řádu miliard eur.

Heger podle FT zároveň varoval, že pokud by se jeho země pomoci z Evropské unie nedočkala, byl by nucen přistoupit k zestátnění dodávek energií v zemi. Ekonomický deník jeho slova označil za dosud nejostřejší vyjádření představitele unijní země k dopadům globální energetické krize.

Hegerovo varování zdůrazňuje obrovské důsledky snahy Moskvy omezit dodávky plynu do Evropy v reakci na sankce Evropské unie zavedené proti Rusku za jeho invazi na Ukrajinu. Ty letos v létě výrazně přispěly k tomu, že cena elektřina v Evropě vystoupila na rekordní hodnoty.

před 54 minutami

Celá Kuba zůstala po úderu hurikánu Ian bez proudu. Florida se připravuje na evakuaci

Poté, co se Kubou přehnal hurikán Ian, zkolabovala na ostrově elektrická síť a celá země zůstala bez proudu. S odvoláním na úřady o tom informovaly agentury Reuters a AP. Živel udeřil v úterý na západní část Kuby jako hurikán třetí kategorie z pěti, úřady kvůli němu nechaly evakuovat na 50 tisíc lidí. 

Nejprve proud vypadl na západě Kuby, ale následně se zhroutila celá rozvodná síť, píše AP. Státní energetická společnost nyní pracuje na obnově dodávek elektřiny pro 11 milionů obyvatel země.

Živel zdevastoval provincii Pinar del Río, v níž se pěstuje velká část kubánského tabáku, poznamenala AP. Zpustošil přitom jednu z nejdůležitějších tabákových farem. Bouře způsobila záplavy, poškodila domy a vracela stromy. Podle stanice BBC má živel jednu oběť. 

Hurikán nyní míří k americké Floridě, kde úřady vyzvaly k evakuaci 2,5 milionu obyvatel. Očekává se, že by nad teplými vodami Mexického zálivu mohl nabrat na síle až na čtvrtou kategorii a během dne by měl podle předpovědí udeřit na západní pobřeží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy