Plzeň přivítá veletrh Svět knihy, nakladatelé představí jarní i vánoční tituly

ČTK ČTK
15. 9. 2020 15:12
Sedm desítek vystavovatelů z řad nakladatelů, univerzit či knihoven a okolo 100 veřejných čtení, autogramiád, výstav či besed v Plzni nabídne třetí ročník odnože veletrhu Svět knihy. Uskuteční se příští víkend 25. a 26. září v areálu Depo2015.
Svět knihy se v plzeňském Depo2015 koná potřetí.
Svět knihy se v plzeňském Depo2015 koná potřetí. | Foto: www.svetknihy.cz

Vzhledem k tomu, že kvůli opatřením proti koronaviru se nekonal jarní Svět knihy v Praze, je plzeňská přehlídka největší letošní literární akcí v Česku, domnívá se ředitel Radovan Auer.

"Bude to opravdu svátek literatury, který by měl před velkou podzimní sezonou pomoci knihkupcům i nakladatelům v tom, aby upozornili na zajímavé tituly," říká.

Vystavovatelé představí, co vydali za první pololetí, stejně jako tituly připravované pro vánoční trh. Mezinárodní rozměr přehlídky zajistí účast Polska, Francie, severských zemí či Německa.

Přijede například úspěšný český autor žijící v Německu Jaroslav Rudiš. Premiérově uvede české vydání svého posledního románu Winterbergova poslední cesta, který napsal v němčině.

Zástupci ambasád severských zemí přijedou na kolech představit skandinávskou literaturu. "Dorazí také například Jan Novák, autor velmi kontroverzní biografie Milana Kundery. Českých autorů bude bezpočet, Jiří Hájíček, Jakuba Katalpa, Václav Cílek, Galina Miklínová a spousta dalších," vyjmenovává Auer.

Akce nabídne též sekci sci-fi a fantasy nebo program pro děti. Vzhledem k protikoronavirovým opatřením se pořady budou konat v několika neprůchozích zónách, aby se vzájemně nepotkávalo příliš mnoho lidí.

Část programu se uskuteční na nádvoří areálu Depo2015 pod širým nebem.

Vzhledem k tomu, že ve stejné době se v Plzni koná filmový festival Finále, pořadatelé obou akcí spolupracují a festivaly nabídnou možnost získat vstupenku i na druhou přehlídku.

Na plzeňský Svět knihy v minulých letech podle Radovana Auera přišlo 8000 až 8500 lidí.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Soudkyně amerického nejvyššího soudu podlehla rakovině, bylo jí 87 let

Ve věku 87 let v pátek zemřela soudkyně amerického nejvyššího soudu Ruth Baderová Ginsburgová. Podle prohlášení soudu podlehla komplikacím spojeným s rakovinou slinivky břišní a poslední momenty prožila doma se svojí rodinou. Její úmrtí by podle agentury Reuters mohlo ještě více převážit poměr sil v devítimístném senátu nejvyššího soudu na stranu konzervativců, kteří měli dosud převahu pěti ku čtyřem. Americká média předpovídají bouřlivé spory ohledně nominace náhradníka za Ginsburgovou.

Americký prezident Donald Trum označil Ginsburgovou za úžasnou ženu. "Vedla úžasný život. Co jiného můžete říct? Byla to úžasná žena… byla to úžasná žena, která vedla úžasný život," řekl prezident. "Rmoutí mne to," dodal.

"Naše země ztratila právníka historického významu. My na nejvyšším soudě jsme ztratili milovaného kolegu. Dnes truchlíme, ovšem s pevným přesvědčením, že příští generace si budou Ruth Baderovou Ginsburgovou pamatovat tak, jak jsme ji znali - coby neúnavného a rázného bojovníka za spravedlnost," uvedl předseda nejvyššího soudu USA John Roberts.

Ginsburgová byla členkou nejvyššího soudu přes 27 let. Stala se jí v roce 1993 poté, co ji jmenoval tehdejší prezident Bill Clinton, přičemž byla teprve druhou ženou, která získala post na nejvyšší soudní instanci Spojených států.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

OSN neobnoví sankce proti Íránu za porušování jaderné dohody

Německo, Francie a Británie v pátek společně vzkázaly Radě bezpečnosti OSN, že sankční režim odvolaný na základě jaderné dohody s Íránem nebude tento víkend obnoven, jak požadují Spojené státy. Napsala to agentura Reuters, která se dostala k dopisu adresovanému RB OSN třemi evropskými stranami zmíněné dohody z roku 2015.

"Neúnavně jsme pracovali na zachování jaderné dohody a zůstáváme odhodláni v tom pokračovat," uvedla trojice západoevropských velvyslanců při OSN. V dopise se podle Reuters mimo jiné píše, že jakékoli rozhodnutí či krok ve snaze obnovit protiíránské sankce OSN je bez "právního efektu". Odpuštění sankcí prý zůstane v platnosti i po víkendu.

Šéf americké diplomacie Mike Pompeo v srpnu oznámil, že zahájil třicetidenní proces, který by měl vést k obnovení sankcí OSN vůči Íránu. Učinil tak prostřednictvím stížnosti zaslané Radě bezpečnosti ohledně toho, že Teherán údajně jadernou dohodu porušuje. Sankce by se podle Washingtonu měly vrátit v noci na neděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy