Nikdy nepodporoval krveprolití. Švédská akademie hájí Nobelovu cenu pro Handkeho

ČTK Reuters ČTK, Reuters
17. 10. 2019 17:39
Ve čtvrtečním vydání listu Dagens Nyheter obhajuje Švédská akademie rozhodnutí udělit Nobelovu cenu za literaturu rakouskému spisovateli Peteru Handkemu, známému prosrbskými postoji. Podle šéfa akademie Matse Malma se Handke v minulosti dopustil provokativních výroků, nikdy ale nepodporoval krveprolití.
Peter Handke na zahradě svého domu v Chaville nedaleko Paříže.
Peter Handke na zahradě svého domu v Chaville nedaleko Paříže. | Foto: ČTK/AP

Udělení Nobelovy ceny za literaturu za letošní rok vyvolalo kritiku, mimo jiné od přeživších masakru ve Srebrenici, kde bosenskosrbské jednotky v roce 1995 povraždily 8000 muslimských chlapců a mužů. Přeživší události, kterou mezinárodní justice označila za akt genocidy, minulý týden vyzvali Švédskou akademii, aby Nobelovu cenu Handkemu odebrala. "Je to ostudné, měli bychom se zamyslet, jaký to vysílá signál," uvedla Munira Subašičová, předsedkyně sdružení Srebrenické matky.

Peter Handke byl odpůrcem leteckých útoků NATO na Srbsko během kosovské války na konci 90. let a v roce 2006 řečnil na pohřbu srbského vůdce Slobodana Miloševiče, jehož byl velkým podporovatelem. Sympatie vyjádřil i válečným zločincům Ratku Mladičovi a Radovanu Karadžičovi.

Šéf Švédské akademie Mats Malm v článku, který dnes otiskl švédský deník Dagens Nyheter, připustil, že Handke se dopustil "provokativních, nevhodných a nejasných politických výroků". Podle Malma ale nikdy neopěvoval krveprolití a otevřeně odsoudil srebrenický masakr.

"Švédská akademie na jeho tvorbě neshledala nic, co by představovalo útok na občanskou společnost či na respektování rovnosti všech lidí," dodal.

Malm cituje článek publikovaný v roce 2006 v německém listu Süddeutsche Zeitung, ve kterém Handke uvedl, že srebrenický masakr byl nejhorším zločinem proti lidskosti v Evropě od druhé světové války.

Albánský premiér Edi Rama akademii obvinil, že vyznamenáním Petera Handkeho "snižuje hodnotu ocenění a noří se do dalšího skandálu, který poškodí její pověst na desítky let".

Albánský ministr zahraničí Gent Cakaj, původem z Kosova, označil Handkeho za popirače genocidy. Kosovská velvyslankyně v USA Vlora Çitakuová řekla, že byl oceněn "propagátor etnické nenávisti a násilí".

V reakci na tuto kritiku již minulý týden další z členů Švédské akademie Anders Olsson konstatoval, že literární Nobelova cena se "nedává za politiku, ale literaturu".

Peter Handke dříve navrhoval, aby Nobelova cena za literaturu byla zrušena, protože vytváří "falešné svatořečení" a čtenářům nic nepřináší. Minulý čtvrtek už jako čerstvý laureát přiznal, že toto uznání mu dává "zvláštní druh svobody".

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Česko získá 2,7 miliardy korun od USA na modernizaci armády nebo kybernetickou ochranu

Česko dostane od Spojených států podporu 106 milionů dolarů, tedy zhruba 2,7 miliardy korun, na modernizaci armády, částečnou kompenzaci dodávek na Ukrajinu, která čelí ruskému útoku, a kybernetickou ochranu. Schválil to americký Kongres, sdělilo české ministerstvo obrany a americké velvyslanectví v Praze.

Sto milionů dolarů půjde z amerického programu Zahraničního vojenského financování jako součást Kongresem schváleného druhého balíčku pomoci Ukrajině. Šest milionů dolarů z Fondu pro čelení ruskému vlivu podpoří vybudování týmů kybernetické ochrany, které vzniknou v české armádě, uvedlo ministerstvo.

"Dar vnímáme právě jako výraz uznání za to, jak Česko od začátku konfliktu Ukrajině pomáhá a jak zodpovědně se stavíme k bezpečnosti své a našich spojenců," řekla ministryně obrany Jana Černochová.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Odbory chtějí pro zdravotníky navýšení tarifů od ledna o 15 procent. Vyzvaly k tomu v dopise vládu

Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče vyzvaly v otevřeném dopise vládu ke zvýšení tarifních platů pracovníků ve zdravotnictví a sociálních službách od příštího roku o 15 procent, žádají schůzku. O potřebnou částku je podle nich třeba navýšit úhradovou vyhlášku, která rozděluje peníze z veřejného zdravotního pojištění, uvedli ve čtvrtek zástupci odborů na tiskové konferenci. Navýšení o 15 procent by podle předsedy Lékařského odborového klubu-Svazu českých lékařů Martina Engela stálo asi 11 miliard korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) v pondělí uvedl, že vláda s navýšením tarifů kromě policistů, vojáků a hasičů nepočítá.

"V současné době se v mnoha nemocnicích uzavírají různá oddělení, nedostatek zdravotníků graduje," uvedla předsedkyně svazu Dagmar Žitníková. Problémy jsou podle ní zejména v regionálních nemocnicích, například na dětských nebo porodních odděleních. "V českých nemocnicích je znovu skoro 1300 pacientů s covidem-19," dodala.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Brambory i cibule v příštích měsících výrazně zdraží, tvrdí zelináři. Na vině je sucho

Na tuzemském trhu v příštích měsících kvůli slabší úrodě i nepříznivému počasí při sklizni zřejmě dál zdraží brambory a cibule. Lidé, kteří si mohou tuto základní zeleninu na zimu uskladnit, by si měli nakoupit brambory a cibuli na zimu do zásoby. "Cena půjde letos určitě nahoru. V jarních měsících pak ceny mohou být pro někoho docela problematické," řekl dnes při zahájení podzimní výstavy ovoce a zeleniny Flora Olomouc předseda Zelinářské unie Čech a Moravy Petr Hanka.

Letošní úrodu cibule podle Hanky poznamenalo suché počasí, což se promítlo v její kvalitě i výnosech, které jsou nižší v celé Evropě. Spotřebitelé se podle Hanky musí připravit na to, že tato v kuchyni nepostradatelná zelenina bude citelně dražší než v předešlých letech. "Už nyní to vidíme na pultech obchodů," podotkl Hanka, podle kterého cibule bude navíc k dostání jen v menších velikostech.

Růst cen lze podle Hanky očekávat také u konzumních brambor. Zatímco ranné brambory měly letos poměrně vysoký výnos i dobrou kvalitu, tak u pozdních brambor farmáři evidují nižší úrodu. Sklizeň navíc poznamenalo deštivé počasí a u vlhkých hlíz je komplikované jejich dlouhodobé uložení ve skladech. "Brambory se nyní proto ve velkém množství dodávají na trh a předpokládám, že do skladů letos půjdou výrazně menší objemy než v předchozích letech," upozornil Hanka, podle kterého tak bude v následujících měsících sílit tlak na další růst cen brambor.

Zdroj: ČTK
Další zprávy