Pavel Kohout pokřtil knihu Ten žena a ta muž, záměrně končí v polovině věty

ČTK ČTK
31. 5. 2019 18:07
Spisovatel a dramatik Pavel Kohout předevčírem v pražském knihkupectví Luxor pokřtil svou knihu Ten žena a ta muž, která popisuje situaci páru s vyměněnými tradičními charaktery.
Satirický příběh Pavel Kohout napsal v 70. letech.
Satirický příběh Pavel Kohout napsal v 70. letech. | Foto: ČTK

Tento satirický příběh Kohout napsal v 70. letech minulého století pro pobavení přátel. O čtvrtstoletí později k němu tentokrát už pro vlastní potěšení připojil ještě druhou část. Nové vydání Kohoutovy knihy pro nakladatelství Odeon nyní ilustracemi doprovodil výtvarník Pavel Růt.

Pavel Kohout předminulý měsíc na Lipském knižním veletrhu.
Pavel Kohout předminulý měsíc na Lipském knižním veletrhu. | Foto: ČTK/imago stock&people

Ten žena a ta muž je bizarním příběhem nerovného páru. Hlavní mužskou postavu představuje nezkušený mladík vychovaný bigotními rodiči. Za manželku si vzal ženu s pestrou minulostí a dominantní povahou.

Ve druhé části knihy do jejich vztahu vstupují společenské změny po pádu komunismu. "V knize se tedy mísí dva totálně odlišné systémy. Falešný socialismus sovětského ražení a Klausův divoký kapitalismus, ovlivněný jeho kuponovou privatizací," přibližuje devadesátiletý Pavel Kohout.

Kniha záměrně končí v polovině věty. "U zahraničních čtenářů se často stalo, že knihu vraceli k reklamaci. To značí, že ji začali číst od konce," vtipkuje autor.

Kohout na středečním křtu také poodhalil, jak svá díla vytváří. "Figury příběhu si postavím na nějakou šachovnici a nechám je, ať si dělají, co uznají za vhodné. Když to neklapne, tak je to mrtvý porod a kniha nikdy nespatří světlo světa," popisuje autor, podle nějž je tato metoda riskantní, ale dobrá.

Ilustrace Pavla Růta jsou v novém vydání vždy na protější straně než text. K němu odkazují pomocí šipek. "Pavel Kohout mi dal volnou ruku, snažím se vždy řešit knihu jako objekt. Když je příliš popisná, likviduje čtenářovu představivost, takže se snažím, aby s ilustrací fungovala jako komplet," vysvětluje Růt.

"Je vidět, jak tandem obou Pavlů perfektně funguje," podotýká šéfredaktor nakladatelství Odeon Jindřich Jůzl. Původní text se díky tomu zaktualizoval a výsledek podle Jůzla stojí za to.

Obal nového vydání.
Obal nového vydání. | Foto: Odeon

Pavel Kohout napsal první část knihy v 70. letech, jeho kamarádům se líbila a autor ji chtěl vydat. Švýcarskému nakladateli ale připadala až nepatřičně veselá vzhledem k nelehké situaci spisovatelů v komunistickém režimu.

Básník, spisovatel a dramatik Pavel Kohout patří k nejvýraznějším a také nejrozporuplnějším osobnostem české poválečné literatury. Prošel velkým osobnostním vývojem, od obdivu ke Stalinovi přes postupné vystřízlivění a účast na pražském jaru 1968 až po úlohu odpůrce komunistického režimu.

Nakonec Kohout patřil k prvním signatářům Charty 77. Poté, co mu byl roku 1979 znemožněn návrat z ročního pobytu ve Vídni, se usadil v Rakousku. Mezi jeho nejznámější díla patří dramata August August, august a Taková láska a romány Katyně, Kde je zakopán pes či Hodina tance a lásky.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Růst ekonomiky loni zpomalil na 2,5 procenta, uvedl ČSÚ ve zpřesněném odhadu

Česká ekonomika loni meziročně vzrostla o 2,5 procenta. Ve srovnání s rokem 2018 kdy hrubý domácí produkt (HDP) stoupl o 2,8 procenta, tak její růst mírně zpomalil. Ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku ekonomika meziročně vzrostla o dvě procenta a mezičtvrtletně o 0,5 procenta. V úetrý to uvedl Český statistický úřad (ČSÚ).

Statistici tak zpřesnili své předchozí odhady z počátku března. Podle nich loňský růst ekonomiky činil 2,4 procenta a ve čtvrtém čtvrtletí HDP meziročně stoupl o 1,8 procenta a mezičtvrtletně o 0,3 procenta.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Vojáci, u kterých byly prohlídky kvůli smrti Vahidulláha Chána, u Ústavního soudu neuspěli

Ústavní soud odmítl stížnosti devíti vojáků, u kterých vojenská policie loni v červenci provedla prohlídky kvůli vyšetřování smrti Afghánce Vahidulláha Chána. Stížnosti zpochybňovaly neodkladnost prohlídek i způsob jejich provedení. Někteří vojáci byli zadrženi na pracovišti, pro všechny prý prohlídky znamenaly závažnou psychickou zátěž. Soud ale podněty ve spojeném řízení odmítl, považoval je za předčasné, zjistila ČTK z usnesení.

Příslušník afghánských ozbrojených sil Chán zastřelil předloni na podzim českého psovoda Tomáše Procházku na afghánské základně Šindánd v provincii Herát. Afghánský voják byl zatčen a vzat do vazby západních sil. Vyslýchali jej Češi i Američané. Krátce poté, kdy byl vrácen afghánským jednotkám, muž zemřel. Následovalo vyšetřování na obou stranách Atlantiku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy