Nové "porno pro mamky"? Nudné a sadistické, tvrdí kritici

jaz
Aktualizováno 22. 6. 2015 19:16
Na pultech obchodů se objevilo nové pokračování erotického románu Padesát odstínů šedi. Kritika na něm nenechala nit suchou.
Padesát odstínů šedi.
Padesát odstínů šedi. | Foto: Cinemart

Praha – Spisovatelka E. L. James oznámila začátkem června vydání dalšího pokračování eroticky laděné trilogie Padesát odstínů šedi, které pojednává o intimním vztahu miliardáře Christiana Greye a studentky Anastasie Steele. Příběh vypráví oproti předchozím dílům zvrhlý miliardář Grey, což podle kritiků knize uškodilo.

"Je téměř nemožné číst Greye a nepředpokládat, že vypravěč hodlá skončit ve vězení. Připomíná to thrillery vyprávěné z pohledu těžce dýchajícího vraha, který pronásleduje svou kořist," píše Jenny Colgan z deníku The Guardian.

Navzdory špatným recenzím se kniha prodává stejně dobře jako původní trilogie, informuje agentura Reuters. 

Obálka nové knihy E. L. James s názvem Grey.
Obálka nové knihy E. L. James s názvem Grey. | Foto: EL James / Instagram

"Nemůžu se dočkat, až si knihu koupím. Christiane, buď můj na své narozeniny," píše na sociální síti fanynka narážející na datum narození románové postavy, které se shoduje se dnem, kdy kniha vyšla. Skalní fanoušci sledují jakékoli zprávy a čekají, až si budou moci knihu přečíst a zkonfrontovat svůj názor s dojmy literárních kritiků. 

Nemilosrdné ortely kritizují zejména zneužívání, které hlavní postava prožila v dětství, a vykreslení Christiana Greye doslova coby psychopata. Deník The Telegraph kritizuje nevydařený záměr autorky, aby bylo čtenáři Greye líto. Jediný člověk, který ho lituje, je Anastasia. Ta je pro změnu vylíčená doslova jako dívka s osobností nafukovací panny.

Stejný děj jen v hlavě někoho zvrhlejšího

"Všechny Christianovy myšlenky se točí kolem sexu a jídla. Je to jako nahlížet do vnitřku hlavy vašeho psa – pokud tedy váš pes tráví 80 procent svého času naléváním si sklenky chlazeného Sancerre," píše The Guardian a baví se nad tím, že v každém druhém řádku si Anastasia kouše rty a Christian zaznamenává změny ve svém klínu.

Právě kritička The Guardian připouští, že předchozí díly byly místy zábavné a daly se interpretovat jako sonda do sexuální fantazie ženy. V novince Grey je již jednou vyprávěný příběh znovu přeříkán, jen s rozdílným vypravěčem. Naivní seznamování se se sexem tak střídá příběh sado-maso psychopata.

Pro autorku je nová kniha s ohledem na prodejní čísla opět úspěchem, přestože kritici označují její styl psaní jako nudný a neohrabaný. Fanoušci knihu ale milují, což dokládá i fakt, že pro čtečku Kindle je v předprodeji nejobjednávanějším titulem za letošní rok. Původní trilogie se prodalo po celém světě přes 125 milionů kopií. 

Kamil Fila a Tomáš Stejskal recenzují novinky v tuzemských kinech. | Video: Kamil Fila, Tomáš Stejskal
 

Právě se děje

před 15 minutami

Končící liberecký šéf policie Husák se přesune k útvaru policejního vzdělávání

Nynější liberecký krajský policejní ředitel Vladislav Husák bude působit jako metodik Útvaru policejního vzdělávání a služební přípravy. Z místa krajského šéfa ho policejní prezident Jan Švejdar kvůli účasti na narozeninové oslavě v teplickém hotelu odvolá 1. února, od té doby nebude dostávat příplatek za vedení. Husák o přeložení sám požádal.

"Vladislav Husák dnes doručil policejnímu prezidentovi žádost o převelení na jiné místo ve stejné služební hodnosti. Policejní prezident jeho žádosti vyhověl," uvedla mluvčí policejního prezidenta Kateřina Rendlová. Husák podle ní nadále zůstane v desáté platové třídě, odebráním příplatku za vedení a zvláštního příplatku mu klesne příjem o zhruba 20 000 korun měsíčně.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Aktivisté dostali za poškození věže elektrárny peněžité tresty až padesáti tisíc

Pět aktivistů ekologické organizace Greenpeace dostalo ve středu za poškození chladicí věže elektrárny Chvaletice peněžité tresty od 28 000 do 49 000 korun. Soud jejich jednání kvalifikoval jako přečiny poškození cizí věci a poškození a omezení provozu obecně prospěšného zařízení. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce, zmocněnec elektrárny i všichni obžalovaní si ponechali lhůtu na odvolání.

Aktivisté v říjnu 2016 od 3. do 5. října obsadili chladicí věž elektrárny na protest proti povolení její modernizace a tím prodloužení provozu do roku 2030. Za pomoci horolezecké techniky se z věže spustili a navrtali do opláštění kolem stovky děr, poté na ni ukotvili a rozvinuli transparenty. Uvnitř chladicí věže odpálili několik dýmovnic, aby vizuálně znázornili exhalace z elektrárny. Podle elektrárny tím věž znečistili.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Kamerunu se srazily autobus a kamion s benzínem, uhořelo 53 lidí

Při srážce autobusu s kamionem přepravujícím benzín uhořelo v noci na středu na západě Kamerunu 53 lidí, informovala s odvoláním na tamní policii agentura AFP. Dalších 29 cestujících bylo vážně zraněno, nejčastěji se jedná o popáleniny. Mezi zraněnými jsou i tři děti.

Oběti kvůli požáru, který způsobil unikající benzín, nebylo možné identifikovat, uvedl guvernér regionu Awa Fonka Augustine.

Podle informací listu Actu Cameroun cisterně selhaly brzdy, srazila se s autobusem přepravujícím sedm desítek lidí a vše vybuchlo. K nehodě podle svědků nejspíš přispěla také mlha a špatná viditelnost na úzké silnici vedoucí po úbočí hory.

Zdroj: ČTK
Další zprávy