Ostří Romana Lipčíka: Kopírování zabíjí jen nenažrance!

Roman Lipčík
29. 4. 2014 15:44
Několik českých nakladatelů se utkalo o právo vydat český překlad nové knihy Helen Fieldingové, třetího svazku Deníku Bridget Jonesové. Dostali se k částce 150 tisíc euro. Proč?
Práva na nejnovější pokračování Deníků Bridget Jonesové přijdou na 150 tisíc eur.
Práva na nejnovější pokračování Deníků Bridget Jonesové přijdou na 150 tisíc eur. | Foto: Aktuálně.cz

Glosa - K rozohněné internetové diskusi, v níž si názory o perspektivách elektronických knih, potažmo o způsobech, jak zabránit pirátství vyměňovali hlavně čtenáři, ale připojilo se i pár lidí z opačného, tedy nakladatelského břehu, jsem se dostal shodou okolností, kdy ve zdejším knižním světě proběhla pozoruhodná dražba.

Foto: Aktuálně.cz

Ano, po Rubensech a paraplatech zapomenutých roztržitými cestujícími ve vlacích se draží už i knižní autorská práva. Ponechám na vaše posouzení, zda dražba, kterou mám na mysli, se blíží víc baroknímu umění nebo ztrátám a nálezům na dráze.

Několik českých nakladatelů se utkalo o právo vydat český překlad nové knihy Helen Fieldingové, třetího svazku Deníku Bridget Jonesové.

Déjà vu o lupičích hudby

Rázem mi naskočilo déjà vu, situace už bezmála patnáct let stará, kdy zdejší hudební vydavatelské firmy nastoupily do závěrečné bitvy s digitálními piráty, kdy rozjely zoufalou kampaň pod plamenným (a totálně ujetým) heslem „Kopírování zabíjí hudbu“ a médiím předvedly pár atraktivních obhájců své kauzy, z nichž Dan Bárta se dnes patrně za své tehdejší angažmá stydí a ti zbylí, například Lunetic, možná také, ale nikoho to nezajímá.

Sjednocený voj tuzemských hudebních vydavatelů tehdy na úvodní tiskovce prezentoval jakýsi koláčový graf nákladů, z něhož se dalo vyčíst mnohé, ale to, proč za jedno zahraniční hudební CD musíme platit plus mínus 600 korun (což by v dnešních poinflačních cenách byla možná i tisícovka) z něj zřejmé nebylo.

Foto: Profimédia

Nějak na něm nevynikly například smlouvy s hudebními hvězdami uzavírané v řádech desítek milionů, obří baráky hudebních koncernů rozeseté po celém světě plné štědře placených manažerů, výdaje za reklamu tak všudypřítomnou, až otravnou a tedy kontraproduktivní. A už vůbec graf nedokázal postihnout hudební nadprodukci, v níž kvantita drtivě válcovala kvalitu, za kterou i desetinová cena by byla přemrštěná.

A tak se kradlo s očištěným svědomím, že my, co si kdeco stáhneme a nezaplatíme, sice možná loupíme, ale nebyli jsme to my, kdo začal. Bylo to jen jakési oko za oko, loupež za loupež.

Netrvalo dlouho, a cena za cédéčko klesla kamsi ke stovce, hudební firmy rozprodaly nemovitosti, zeštíhlily stavy a pak víceméně zdechly, respektive přinejmenším opustily lupičský výdělečný model a novému, který nadešel, se přizpůsobily jen potud, aby si coby postradatelný mezičlánek prodloužily agónii.

150 tisíc eur za Bridget?

Je mi jasné, že situace na knižním trhu je v nuancích jiná než v hudební vydavatelské branži, a mrzí mě, že nejsem ekonom, abych dokázal podat odborný rozklad rozdílů. Tolik jsem ale z ekonomie pobral, abych věděl, že trh je pouze jeden a k zápasu s anomáliemi používá neviditelné ruce. A tuším tedy, jak tohle musí skončit. Jedině analogicky.

Foto: Aktuálně.cz

Zdejší aukce autorských práv k novému britskému bestselleru Helen Fieldingové se takovou anomálií stala: zastavila se někde po překročení částky 150 000 eur. Pro představu a srovnání: běžný komerční titul, i položka z aktuálního světového žebříčku bestsellerů, stojí zhruba 1500 eur. To znamená setinu částky vydražené za Bridget Jonesovou.

Je nabíledni, že tak draze nabytý titul nemůže český nakladatel prodávat v tištěné ani elektronické podobě za částku 14,90 Kč, jakou má onen opus asi tak hodnotu, nýbrž za astronomickou cenu, z níž si připlatí do sázky na tupost lidí.

Nezabiješ!

Je jasné, že ti o maličko méně tupí (přesto však prahnoucí po dalších jalových peripetiích jalového osudu jalové – a ještě k tomu obézní – hrdinky), budou knihu krást. Krádež knihy, kdysi nejodpornější prohřešek hned po incestu, má v digitálním věku exkulpující výhodu eufemismu: kopírování.

Foto: Reuters

Jako nezabilo kopírování hudbu, tak nezabije ani knihy. Naopak, hudbě pomohlo tím, že ji očistilo od parazitů, skutečných zabijáků hudby, a podobným způsobem pomůže i knihám, o tom jsem přesvědčený. Osud hudebních proklatců aktérům knižní branže nepřeju, ale na druhou stranu každý nenažranec je strůjcem svého osudu.

A jen docela na okraj: nejlépe by se zdejší nakladatelé ubránili proti drtivým důsledkům pirátství, jaké hrozí u natolik nákladného titulu (ale současně hňupského, tahle nepřímá úměra začíná být spolehlivou zákonitostí), kdyby na tu nestoudnost vůbec nereflektovali a takovou knihu prostě nevydávali. Místo nejistého zisku by si mohli připsat zásluhu za veřejně prospěšnou činnost.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 6 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy