"Osmý" díl Harryho Pottera už mají přečtený první fanoušci. Na knihu se stály fronty po celém světě

Fronta v knihkupectví v Londýně.
Davy fanoušků čekaly na pokračování příběhu o čarodějnickém učni mnoho hodin. Před knihkupectví dorazili natěšení čtenáři v kostýmech. Na snímku čekání v Londýně.
Již sedmatřicetiletý Harry a jeho žena Ginny mají v novém příběhu syna Albuse, který se chystá studovat v Bradavicích. Potomka Scorpiuse má Harryho někdejší násilnický rival Draco.
Středobodem příběhu jsou právě osudy synů dvou někdejších rivalů.
V Singapuru čekalo na knižní předlohu knihy na 300 fanoušků. Mladá žena, který byla na řadě jako první, uvedla, že počkat si stálo za to. "Na těchto knihách jsem vyrostla a v mé knihovně mají zvláštní místo," dodala.
Foto: Reuters
ČTK Kultura ČTK, Kultura
31. 7. 2016 16:19
Devět let od vydání posledního dílu ságy o Harrym Potterovi vychází knižní předloha divadelní hry. Jmenuje se Harry Potter and the Cursed Child (Harry Potter a prokleté dítě). Pokračování přetáčí čtenáře do budoucnosti, Harrymu Potterovi je ve hře 37 let a do Bradavic právě nastupuje jeho syn Albus. Na vydání knihy čekaly před knihkupectvími stovky fanoušků.
 

Právě se děje

před 49 minutami

Sněmovna se zatím nedistancovala od slov Vojtěcha Filipa k legiím

Sněmovna se zatím nedistancovala od výroků svého místopředsedy a šéfa KSČM Vojtěcha Filipa o československých legionářích, jak to požaduje STAN. Debatu dnes poslanci nedokončili. Filip v diskusi opětovně jakékoli pochybení odmítl. Podle něj mohly být jeho výroky zkresleny.

Filip v nedávném rozhovoru pro ruský armádní deník Krasnaja zvezda kritizoval odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva z Prahy 6, označil je za "zločinné". Pražské komunální politiky nařkl z neofašismu. Současně pochválil ruskou vládu za to, že nenutí místní úřady, aby svolily k budování pomníků československým legionářům, kteří padli v boji s bolševiky.

"Žádný výrok, který by poškodil dobré jméno československých legií, jsem neřekl. Řekl jsem, že v České republice existují lidé, kteří mají různý názor na československé legie," hájil se Filip.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Soud odmítl žalobu kraje na šumavský národní park a ministerstvo kvůli zónám

Krajský soud v Českých Budějovicích odmítl žalobu Jihočeského kraje na šumavský národní park a ministerstvo životního prostředí kvůli poslednímu návrhu zón území. Soud uvedl, že na rozhodování ve sporu nemá pravomoc. ČTK to dnes řekl právní zástupce NP Šumava Miloš Tuháček. Kraj se na soud obrátil s tvrzením, že jej národní park i ministerstvo prakticky vyloučily z jednání o rozčlenění zón ochrany přírody.

"Podobné záležitosti by asi měl spíše řešit Ústavní soud," řekl Tuháček. Krajský soud v odůvodnění usnesení uvedl, že kvůli absenci základní podmínky řízení mu nezbylo než žalobu odmítnout. Proti rozhodnutí je možné podat kasační stížnost k nejvyššímu správnímu soudu.

Jihočeský kraj žalobou reagoval na loni projednávanou takzvanou zonaci, která navrhovala park rozdělit na čtyři území s rozdílným přístupem. Návrh počítal s tím, že nejpřísnější režim, v němž se nesmí zasahovat, platí pro 27 procent rozlohy NP Šumava. Rozdělení zón kritizovali někteří vědci, kteří tvrdili, že území s nejpřísnějším režimem by mělo zabírat až polovinu parku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy