Od stavby po svár mezi Čechy a Němci. Rudolfinum slaví 135 let, vyšla o něm kniha

ČTK ČTK
27. 9. 2020 18:47
Obsáhlá publikace nazvaná Chrám umění: Rudolfinum mapuje historii slavné pražské budovy od úvah o její výstavbě až po rekonstrukci v 90. letech 20. století. Kniha vychází u příležitosti 135. výročí otevření Rudolfina a 125. výročí České filharmonie, která v něm sídlí.

Publikace sleduje vývoj stavby jak z architektonického hlediska, tak co se týče kulturních i politických událostí. Věnuje se také institucím, které zde působily.

Komplikovanou historii Rudolfina přibližuje tým historiků, historiků umění a muzikologů. Knihu doprovází přes 270 historických fotografií, výkresů, plánů či plakátů.

"Kniha má několik vzájemně se prolínajících a doplňujících se vrstev. Kombinuje historické, uměleckohistorické a muzikologické texty, které podchycují dosud neucelené vědomosti o Rudolfinu a jeho dějinách z různých perspektiv," vysvětluje editor publikace Lukáš Duchek, podle nějž čtenáři sledují zrození Rudolfina, tehdejší dobu, prostředí, myšlenky i život.

Historik umění Richard Biegel se v publikaci věnuje urbanistickým dějinám území, na němž bylo Rudolfinum postaveno. Kunsthistorik Vít Vlnas přibližuje společenský, národnostní a politický kontext doby jeho vzniku.

Historik umění a rektor Vysoké školy uměleckoprůmyslové Jindřich Vybíral se zaměřuje na plánování výstavby Rudolfina, architektonickou soutěž a rozbor vítězného projektu architektů Josefa Schulze a Josefa Zítka.

Historik umění Roman Prahl se soustředí na uměleckou výzdobu Rudolfina, historik Jakub Jareš shrnuje historii Pražské konzervatoře v Rudolfinu a muzikolog Petr Kadlec popisuje historii České filharmonie, která v budově sídlí od roku 1945.

Historik Michal Novotný podrobně mapuje zabrání Rudolfina parlamentem a jeho přestavbu pro účely sněmovny. Rekonstrukci pak popisuje a hodnotí Jakub Bachtík.

"Pro mě bylo zajímavé si připomenout, jak důležité bylo zbudování Rudolfina jako zázemí pro mladé kulturní instituce, které do té doby neměly v Praze kde hrát či vystavovat, a jak významnou roli toto nově zbudované zázemí hrálo v jejich dalším rozvoji," říká editor Duchek.

Toho překvapila potřeba Čechů si významné stavby ideologicky škatulkovat a národnostně přivlastňovat, čehož je podle něj Rudolfinum příkladem. "Budova byla postavena se záměrem sloužit umění jako takovému, ale v podstatě ihned po svém otevření se stala předmětem sváru mezi Čechy a Němci," připomíná Duchek.

Dům umělců pojmenovaný po habsburském korunním princi Rudolfovi byl otevřen roku 1885. Investovala do něj Česká spořitelna, která stavbou oslavila 50 let existence. Výstavbu inicioval ředitel spořitelny Wenzel Worowka, jenž stál také za výběrem architektů Josefa Zítka a Josefa Schulze. Rudolfinum bylo slavnostně otevřeno 7. února 1885.

Postupně zde sídlila Obrazárna, Umělecko-průmyslové muzeum, Pražská konzervatoř, po roce 1918 Poslanecká sněmovna Národního shromáždění a za druhé světové války Německá filharmonie.

V současnosti je budova sídlem České filharmonie a Galerie Rudolfinum, obou provozovaných ministerstvem kultury.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Do pražské O2 areny vloni přišlo skoro milion lidí

Druhé nejvyšší návštěvnosti od otevření loni dosáhla pražská O2 arena. Po dvou letech koronaviru do ní za deset měsíců zavítalo 988 103 lidí. Uvedla to společnost Bestsport ze skupiny PPF, která největší českou zastřešenou halu s kapacitou okolo 18 tisíc diváků provozuje. Přes milion lidí sem dorazilo jen v roce 2015 díky mistrovství světa v hokeji.

"Rok 2022 byl výjimečný v tom, že jsme konečně měli možnost odehrát téměř všechny koncerty přesunuté kvůli covidu-19," říká Robert Schaffer, ředitel Bestsportu. Nejúspěšnější akcí byla jedna ze skupin mistrovství Evropy v basketbalu s českou účastí, kterou navštívilo přes 80 tisíc lidí. Z hudebníků v O2 areně vystoupili zpěváci Sting a Harry Styles, rapeři Kendrick Lamar a 50 Cent, zpěvačky Anastacia a Zaz nebo kapely Sabaton a The Cure. Halu také zaplnily vzpomínkové koncerty na Karla Gotta či Miroslava Žbirku.

Letos Bestsport takovou návštěvnost nečeká. "Za propadem bude jednak na straně návštěvníků nutnost šetřit, na druhé straně i užší nabídka vystoupení. Za tou stojí zvýšená opatrnost pořadatelů kulturních akcí," říká Schaffer, podle nějž také Bestsport čelí rostoucím cenám služeb. Nevylučuje zvýšení ceny vstupenek. "I to pak může mít za následek menší ochotu návštěvníků za lístek zaplatit," dodává.

Bestsport od září 2019 provozuje i menší halu O2 universum, která disponuje 39 sály různých velikostí. Vloni přivítala 92 117 lidí.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Dopravu na silnicích komplikuje v Česku sníh a vítr

Dopravu na některých místech republiky komplikují sněhové přeháňky, kvůli silnému větru se tvoří sněhové jazyky, podobně tomu bylo v pondělí. Problémy se sjízdností mají řidiči zejména na Vysočině, kde se stalo několik nehod. Kamiony v kopcích nemohou vyjet, stojí například v mohelnickém kopci v Olomouckém kraji.

V Libereckém kraji zůstává pro kamiony zavřená silnice 10 z Tanvaldu na Harrachov a také dvě silnice na Liberecku. V Orlických horách je zavřená silnice z Šerlichu do Orlického Záhoří. Na horách dnes meteorologové čekají trvalejší sněžení se silným větrem, který by mohl na silnicích tvořit sněhové jazyky a závěje.

Silný vítr zastavil i provoz horního úseky lanovky na Sněžku, kterou opět zasáhl vítr o síle orkánu, měl rychlost přes 133 kilometrů za hodinu. Silný vítr na hřebenech Krkonoš má být celý den.

Zdroj: ČTK
Další zprávy