Od Hastrmana po Jezero. Opět nadešel čas Magnesie Litery, toto jsou knihy, které v minulosti uspěly

Hana Slívová Hana Slívová
4. 4. 2018 7:00
Stejnou pozornost si zaslouží spisovatelé, básníci, překladatelé, nakladatelé i vědci a teoretici - to je heslo knižních cen Magnesia Litera, které se dnes večer budou předávat již posedmnácté. Nominace jsou rozdělené do devíti hlavních kategorií, o vítězích rozhodují tří- až pětičlenné poroty. Jedna kategorie je vyčleněná také knize, o níž hlasují čtenáři. V grafice si nyní můžete projít všechny publikace, které od roku 2002 získaly titul Kniha roku; nebyly to jen prozaické texty. Ke každému ročníku přidáváme i informace o tom, koho porota objevila či kdo se ten rok nejvíc četl.
Foto: Ministerstvo zahraničních věcí

Kniha roku 2002: Böhmische Dörfer. Putování opuštěnou literární krajinou (Jürgen Serke)

Publikace německého reportéra Jürgena Serkeho vyprávěla o německy psané literatuře v českých zemích. Zaměřila se především na prostředí Prahy první poloviny 20. století, nechyběl tedy ani Franz Kafka

Literu za prózu tehdy získal Hastrman Miloše Urbana, podle kterého nyní vzniká film v režii Ondřeje Havelky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 45 minutami

Soud EU udělil Polsku pokutu milion eur denně kvůli orgánu trestajícímu soudce

Soudní dvůr Evropské unie udělil Polsku pokutu ve výši milion eur (25,7 milionu korun) denně za to, že nepozastavilo činnost disciplinární komory nejvyššího soudu trestající soudce. Soud o tom informoval na Twitteru. Spor o kárný režim polských soudců je součástí širší pře o polskou justiční reformu, jejíž části podle unijní justice ohrožují nezávislost soudnictví v zemi. Pokutu by země měla platit až do doby, kdy se zcela podřídí příkazu soudu a sporný orgán přestane fungovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy