O otci astrobiologovi nebo sourozencích v JAR. Vyšly nominace na Bookerovu cenu

ČTK ČTK
14. 9. 2021 21:22
Porota britské Bookerovy ceny za beletrii zveřejnila jména šesti autorů, kteří se dostali do užšího výběru nominovaných. Dva spisovatelé už o ocenění v minulosti usilovali: držitel Pulitzerovy ceny Richard Powers a Jihoafričan Damon Galgut.
Richard Powers
Richard Powers | Foto: ČTK/Lehtikuva

Powers je nominován za román Bewilderment (Údiv). Vypráví o astrobiologovi pátrajícím po životě ve vesmíru, zatímco sám vychovává syna. Autor v roce 2019 dostal Pulitzerovu cenu za ekologickou ságu Stromy znamenají svět, která se dostala také mezi finalisty Bookerovy ceny.

Damon Galgut může ocenění spojené s finanční odměnou 50 tisíc liber, což je 1,5 milionu korun, získat za prózu The Promise. Pojednává o třech sourozencích a jejich oddělených životech v Jihoafrické republice.

Mezi nominovanými jsou také Američanky Patricia Lockwoodová (No One is Talking About This) a Maggie Shipsteadová (Great Circle). Básnířka Lockwoodová ve své románové prvotině zkoumá temné stránky sociálních sítí. Shipsteadová vypráví příběh pilotky, která chce za každou cenu sama určovat smysl svého života.

Šestici uzavírá britsko-somálská autorka Nadifa Mohamedová (The Fortune Men) s románem zachycujícím skutečný příběh somálského námořníka, který byl neprávem popraven za vraždu ve Walesu, a Srílančan Anuk Arudpragasam (A Passage North). Ten vypráví příběh mladého muže, který cestuje na občanskou válkou zmítaný sever Srí Lanky.

Z nominace vypadl nositel Nobelovy ceny za literaturu z roku 2017 Kazuo Ishiguro, jenž se dostal mezi 13 finalistů s románem Klara and the Sun. V něm je vypravěčem android poháněný solární energií. Ishiguro ocenění získal už v roce 1989 za román Soumrak dne.

Historička Maya Jasanoffová, která předsedá porotě, řekla agentuře AP, že užší výběr je pohlcující, mezinárodní a "zabývá se otázkami života a smrti, což se v tomto katastrofickém roce zdá být docela břitké a relevantní".

Vítěz bude vyhlášen 3. listopadu v Londýně. Bookerova cena, založená v roce 1969, byla původně určena spisovatelům z Británie, Irska a zemí britského Společenství. Od roku 2014 ji mohou získat všechny romány napsané v angličtině a vydané ve Spojeném království. Loni sošku dostal skotský spisovatel Douglas Stuart za svůj první publikovaný román Shuggie Bain.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

Paušální daň pro příští rok vychází 5994 korun měsíčně

Paušální daň pro drobné podnikatele vychází pro příští rok 5994 korun měsíčně. Z toho minimální zdravotní pojistné činí 2627 Kč, minimální sociální pojistné navýšené o 15 procent 3267 Kč a daň z příjmů 100 Kč. Vyplývá to z informací na internetových stránkách ministerstva financí. Pro letošní rok je paušální daň stanovena na 5469 korun za měsíc. K paušální dani je přihlášeno zhruba 75 000 podnikatelů.

Paušální daň je určena pro živnostníky, neplátce DPH s ročními příjmy z podnikání do milionu korun. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí odpadne i důvod k většině kontrol. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nedávno uvedla, že budu usilovat o rozšíření paušální daně také pro podnikatele s obratem až dva miliony korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

KLDR odpálila podle Soulu balistickou raketu krátkého doletu

KLDR odpálila do moře balistickou raketu krátkého doletu, informovala agentura AP s odvoláním na jihokorejskou vládu. Střela spadla zřejmě do vod mimo japonskou výlučnou ekonomickou zónu, uvedla agentura Kjódó. Severokorejský velvyslanec při OSN zhruba v téže době na Valném shromáždění OSN v New Yorku vyzval Spojené státy, aby upustily od "nepřátelské politiky" vůči Severní Koreji.

Vypuštění rakety nepředstavuje okamžitou hrozbu pro americký personál, území ani pro spojence USA, sdělila v reakci armáda Spojených států, která má v Jižní Koreji na 28 000 vojáků. Odpálení střely však podle ní "zdůraznilo destabilizující dopady nedovoleného" severokorejského zbrojního programu.

Testy balistických raket zakazují KLDR rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Soul nejprve informoval o blíže neurčené střele, kterou KLDR odpálila do moře východně od svých břehů. Japonsko už tehdy uvedlo, že by mohlo jít o balistickou raketu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy