Nový román Eleny Ferrante: Jak dospět a co dělat, aby člověk obstál ve světě

Aleš Palán Aleš Palán
22. 9. 2020 11:57
Ingredience jsou předem dané: italská Neapol, mladá dívka, její matka, otec, první lásky a první lži. I tentokrát z nich autorka či autor píšící pod pseudonymem Elena Ferrante vystavěla burcující příběh.
Neapol s Vesuvem v dálce, 30. léta minulého století.
Neapol s Vesuvem v dálce, 30. léta minulého století. | Foto: ČTK/Sueddeutsche Zeitung Photo/Scherl

V českém překladu Sary Baroni nedávno vydaná novinka nazvaná Prolhaný život dospělých tematizuje dospívání a ztrátu iluzí. Příznačnější by však bylo říct, že román pojednává o smrti dětství. Jinak snad ani nelze dospět - a konečně vstoupit do světa přetvářky, ambicí a sexuality, která místo potěšení přináší možnost manipulovat s druhými.

Školačka Giovanna chápe život jako setrvalou cestu vzhůru. Pokud bude úspěšná, pak díky svému úsilí a vlohám, vše bude zasloužené. Na světě je především proto, aby dělala radost rodičům, svým vzorům.

Až postupně jí dochází, že o otcově rodině neví v podstatě nic. Z jakého prostředí vzešel? A je jeho sestra Vittoria, kterou Giovanna nikdy ani neviděla, skutečně archetypem zla, tou bytostí, jejímž záměrem je druhé co nejvíc zraňovat? A proč to dělá?

Giovanna se vydává na nebezpečnou objevitelskou cestu po vlastním příbuzenstvu. Nejprve pátrá v krabici se starými fotkami, pak v ulicích Neapole, v těch, kde je to zanedbané a nebezpečné. Někde tady Vittoria žije.

Setkání s ní Giovanně změní život. Zašpiní ji totiž. Brzy se ale ukáže, jak je ta špína pravdivá, jak jsou tetiny obhroublé soudy přesné. Vittoria naučí dívku opravdu se dívat - a ona spatří přetvářku, rozpad vztahů a prchlivost. Nejprve u rodičů, pak u kamarádek a nakonec u tety samotné.

Aby v tom světě Giovanna obstála, musí být také taková, nebo ještě horší. Naučí se pracovat s mlčením a uvědomí si, kolik příležitostí jí nabízí vlastní tělo. "Čas mého dospívání ubíhá pomalu, tvoří ho velké šedé celky, na nichž se tu a tam objeví zelené, červené nebo fialové hrboly. Uvnitř těch celků neplynou hodiny, dny, měsíce ani roky," píše. "Když hledáte nějaké slovo, pomalé přemýšlení se záhy proměňuje ve zběsilé víření, v němž se jednotlivé barvy míchají jako různé druhy ovoce v mixéru."

Kdyby Elena Ferrante jezdila na kole, byla by zřejmě mistrem úniků. Člověka dokáže uhranout pozvolným lentem a pak nečekaně vyrazit. Dělá to na nenápadných místech, které se až zpětně ukazují jako klíčové. Jede pak nesmírně ostře, ve vrcholném allegru, a když už to vypadá, že ze čtenáře sedře kůži a vše směřuje k triumfálnímu závěru, ona náhle zvolní, ztiší - a počká na ostatní.

Tahle proměnlivá dynamika a snaha porozumět každé postavě, i té nejokrajovější, z ní dělá velkou vypravěčku. Ferrante se opravdu dívá a má schopnost to své čtenáře naučit. Její svět se skládá z emocí jako základních stavebních kamenů. Není na tom nic romantického, spíš je to nevyhnutelná past. Stejně za člověkem zaklapne, ale je dobré o tom vědět.

Prolhaný život dospělých není tak bezvýhradně temný jako některé starší romány Eleny Ferrante. Je však neméně drsný a po zadumaném rozjezdu začne být také opravdu napínavý. V tomto vyznění se podobá slavné tetralogii Geniální přítelkyně.

Obal nového románu Eleny Ferrante.
Obal nového románu Eleny Ferrante. | Foto: Prostor

I tentokrát spisovatelka staví konflikty na malých věcech, kradmých pohledech či letmo zaslechnutých větách. Nádherný motiv, který prostupuje značnou část příběhu, vystavěla kolem rodinného náramku - ten je hrdě nošen, darován z lásky či vzdoru, pak dokonce ukraden, hýčkán i nenáviděn. Stává se tak jakousi uvěřitelnou obdobou Prstenu moci z Pána prstenů.

I neapolský šperk je krásný a má devastující moc. Není třeba ho zničit v Hoře osudu, to on sám ničí ty, které ho nosí, prahnou po něm, dokonce i ty, které ho odmítají. A ty, které náramek nemají? Ty si přece mohou zničit život nějakým jiným způsobem.

Giovanna se zamiluje, oddělí však lásku od tělesnosti, zabije své dětství a opustí město. Kniha končí, nový příběh začíná. Mladá žena si od rodičů i tety Vittorie vzala to, co bude v životě nejvíc potřebovat. Není to nic pěkného. Nebo snad přece jen?

Elena Ferrante: Prolhaný život dospělých

(Přeložila Sarah Baroni)
Nakladatelství Prostor 2020, 368 stran, 397 korun

 

Právě se děje

před 51 minutami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy