Norský dramatik Jon Fosse převzal čestný doktorát Janáčkovy akademie

ČTK ČTK
15. 10. 2021 18:41
Tento pátek udělila Janáčkova akademie múzických umění v Brně čestný doktorát nejhranějšímu norskému dramatikovi současnosti Jonu Fossemu. Dvaašedesátiletý literát jej převzal při slavnostním zasedání umělecké rady.

Fosseho dramata jako Jméno, Někdo přijde a Noc zpívá své písně jsou uváděna po celém světě včetně Česka. Autor se kromě divadelní tvorby věnuje také poezii, próze, dětské literatuře a překladům. Opakovaně bývá zmiňován sázkaři jako kandidát na Nobelovu cenu za literaturu.

V Norsku často připodobňují Fosseho k Henriku Ibsenovi, ostatně je laureátem Ibsenovy ceny. "Já, který nechtěl psát pro divadlo, jsem skončil tak, že jsem téměř 20 let nedělal nic jiného. A hry, které jsem napsal, se dokonce uváděly. Ano, postupně vznikly inscenace na všech kontinentech, ve všech evropských zemích. A dohromady to bylo určitě více než tisíc produkcí," uvedl Fosse před tím, než jej brněnská akademie ocenila.

Vzděláním je sociolog, filozof a literární vědec. Nejdříve působil jako redaktor a pedagog tvůrčího psaní, byl také rockovým kytaristou a novinářem na volné noze. "Od svého románového debutu Červeně, černě z roku 1983 vytvořil mimořádně hodnotné literární dílo, jež bylo dodnes přeloženo do více než 40 jazyků a čítá přes 50 svazků. Za své literární počiny dostal mnohá ocenění," uvedl Petr Francán, děkan divadelní fakulty JAMU.

Před šesti lety Fosse za románovou trilogii Mámení, Sny Olavovy a Na sklonku dne převzal prestižní Cenu Severské rady za literaturu. Tyto tři knihy v českém překladu Ondřeje Vimra publikovalo nakladatelství Pistorius & Olšanská. "Celkový počet literárních cen, jež Jon Fosse dosud obdržel, se blíží 50," doplnil děkan Francán.

Norský dramatik je čtrnáctou osobností dekorovanou nejvyšší čestnou hodností brněnské akademie. Zařadil se tak po bok dosavadních čestných doktorů Rudolfa Firkušného, Ludvíka Kundery, Václava Havla, Jiřího Suchého, Charlese Mackerrase, Ivana Vyskočila, Zdeňka Mácala, Toma Stopparda, Pierra Bouleze, Emílie Vášáryové, Johna Tyrrella, Milana Uhdeho a Vojtěcha Jasného.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 41 minutami

Sídlo OSN v New Yorku bylo uzavřeno, policie vyjednává s ozbrojeným mužem

Newyorská policie oznámila, že se snaží vyjednávat s mužem, který je před sídlem OSN na Manhattanu a je zřejmě ozbrojený. Podle policie jde o bělocha ve věku kolem 60 let, píše agentura Reuters.

Mluvčí OSN jen o chvíli dříve oznámil, že budova byla vzhledem k situaci uzavřena.

Na místo podle záběrů z okolních ulic dorazilo mnoho policejních aut i sanitky.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Muž převlečený za ninju napadl dvě francouzské policistky

Muž oblečený jako ninja dnes mečem napadl a zranil dvě policistky v západofrancouzském městě Cherbourg. Obě utrpěly lehká zranění. Útočníka postřelil třetí policista. Muž je ve vážném stavu v nemocnici, uvedla agentura AFP. Policie zatím vyloučila teroristický motiv.

Šestatřicetiletý útočník ukradl automobil, nad kterým následně ztratil kontrolu a způsobil dopravní nehodu. Poté zaútočil na dvě policistky, které kolem něj zrovna projížděly. Jednu zranil na obličeji a druhou na bradě. Útočníka třikrát postřelil další policista. Muže následně převezla do nemocnice v Caenu helikoptéra.

Státní zástupce Yves Le Clair uvedl, že zranění, které ženy utrpěly, jsou jen povrchová. Útočník podle něj neměl žádný teroristický motiv. Incident na Twitteru potvrdil francouzský ministr vnitra Gérald Darmanin.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bidenova vláda se dohodla s Mexikem na obnově Trumpova imigračního opatření

Spojené státy ve čtvrtek uzavřely dohodu s Mexikem, na základě které budou muset žadatelé o azyl v USA přicházející přes jejich jižní hranici čekat na výsledek svého řízení v Mexiku. Opatření zavedl republikánský prezident Donald Trump za hlasitého odporu nevládních organizací. Biden se jej pokusil zrušit, jeho obnovu však nynější administrativě přikázal soud. Začne částečně platit od pondělí.

Opatření přezdívané "Zůstaňte v Mexiku" zavedl Trump na začátku roku 2019. Biden jej zrušil hned první den v úřadu, federální soud však v srpnu označil postup za neopodstatněný a nařídil opatření kritizované obhájci práv migrantů obnovit. Uznal však, že je nejprve nutné se domluvit s Mexikem. Rozhodnutí nižší instance odmítl zablokovat i nejvyšší soud. Nynější vláda se rozhodnutí soudu snaží naplnit, ačkoliv stále pracuje na způsobu, jak jej legálně zrušit.

Trump donutil Mexiko k přijetí dohody hrozbou navýšení cel. Bidenova vláda se svým jižním sousedem dlouho vyjednávala, Mexiko na obnovu systému přistoupilo poté, co do něj byla zahrnuta řada změn, píše agentura AP.

Všichni migranti, kterých se nařízení dotkne, budou muset být nově naočkování proti covidu-19. USA se zavázaly, že se budou snažit vyřídit všechny žádosti do 180 dnů a ministerstvo spravedlnosti vyčlenilo 22 soudců, kteří se budou zabývat jen těmito případy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy