Nobelova cena za literaturu? Jackpot může překvapit i vítěze

ČTK Kultura ČTK, Kultura
6. 10. 2014 11:16
Sázkaři favorizují na Nobelovu cenu za literaturu Haruki Murakamioho a Ngugi wa Thiong'oa. Od Švédské akademie věd lze ale nejspíš čekat nějaké překvapení.
Haruki Murakami je podle sázkařů největším favoritem na Nobelovu cenu za literaturu. Už poněkolikáté za sebou...
Haruki Murakami je podle sázkařů největším favoritem na Nobelovu cenu za literaturu. Už poněkolikáté za sebou... | Foto: Aktuálně.cz

Stockholm - Ve čtvrtek 9. října bude oznámen nový laureát Nobelovy ceny za literaturu. Nic si však nedělejte z toho, když budete tápat nad tím, kdo je oznámený vítěz, napsala agentura AP. Zatímco Švédská akademie věd někdy vybere známého spisovatele, kterého kritici dlouhodobě vychvalují, stejně tak ale překvapí svět někým, koho lépe znají jen opravdoví experti.

Tajnůstkářská akademie nijak nenaznačuje, o kom uvažuje. Její stálý tajemník Peter Englund nicméně řekl, že na letošním seznamu je 210 lidí, z nichž 36 je ve výběru vůbec poprvé.

Možná překvapení

Dokonce i literární kritici byli překvapeni vybráním takových autorů, jako byli v roce 2004 Rakušanka Elfriede Jelineková, která v té době byla mimo německojazyčný svět převážně neznámá, v roce 2008 francouzský spisovatel Jean-Marie Gustave Le Clézio či v roce 2012 čínský romanopisec Mo Jen.

Důvodem pro takovou volbu je částečně i to, že akademie se snaží cílit na literaturu ze všech částí světa, tedy i na tu, která není ve velkém překládána do angličtiny. Chtějí také ocenit básníky, dramatiky a další literární tvůrce.

Kdo by mohl překvapit letos? "Mohou to být norský dramatik Jon Fosse, běloruská investigativní novinářka a spisovatelka Svjatlana Aleksievičová či chorvatská spisovatelka a esejistka Dubravka Ugrešičová. Další mladí spisovatelé, kteří mohli pozornost akademie upoutat, jsou Finka Sofi Oksanen, Nigerijka Chimamanda Ngozi Adichie a spisovatelka z Antiguy Jamaica Kincaid, jejíž rodné jméno je Elaine Richardson," domnívá se Maria Schotteniusová, kritička švédského deníku Dagens Nyheter.

Zavedení spisovatelé

Akademie vybírá z neustále se rozvíjejícího seznamu kandidátů, na které se často některá známá jména objevují opakovaně.

Zatímco někteří mohou být v počátcích kariéry opomíjeni, obecně známí spisovatelé jako Britka Doris Lessing, Peruánec Mario Vargas Llosa a Kanaďanka Alice Munro nakonec vysněné ocenění získali.

Mezi často zmiňovanými kandidáty, kteří jsou stále na čekatelské listině, jsou spisovatel českého původu Milan Kundera, Albánec Ismail Kadare, Alžířanka Asja Džebarová či jihokorejský básník Ko Un. Švédská literární kritička zmínila ještě Izraelce Amose Oze a Davida Grossmana a také Američany Richarda Forda a Philipa Rotha.

Favorité sázkařů

Keňský spisovatel Ngugi wa Thiong'o a Japonec Haruki Murakami jsou často na špici sázkařských tipů. "Zatímco Thiong'o může být vážným kandidátem, Murakamiho pozice je spíše ovlivněna tím, že je zkrátka čten ve velkém," domnívá se Elise Karlssonová, kritička švédského deníku Svenska Dagbladet.

Ačkoli se akademie snaží ze všech sil zabránit možným únikům před samotným oznámením, vítěz je často mezi těmi, kterým sázkaři dávají největší naděje. A podle sobotních tipů sázkové kanceláře Ladbrokes je favoritem Murakami, následovaný Džebarovou a Kadarem.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy