Nobelistka Tokarczuková v nové knize přirovnává psaní k mukám i nebi

ČTK Kultura ČTK, Kultura
12. 11. 2020 22:05
O psaní jako pekle i nebi se vyjadřuje polská nositelka Nobelovy ceny za literaturu Olga Tokarczuková ve své nové knize nazvané Něžný vypravěč. Obsahuje šest esejů a šest přednášek, včetně té nobelovské, po níž se jmenuje. V Polsku se kniha prodává od tohoto čtvrtka.
Olga Tokarczuková (vlevo) přebírá Nobelovu cenu za literaturu od švédského krále Karla XVI. Gustava, prosinec 2019.
Olga Tokarczuková (vlevo) přebírá Nobelovu cenu za literaturu od švédského krále Karla XVI. Gustava, prosinec 2019. | Foto: ČTK/AP

"Psaní je peklem, neustálými mukami, vařením se v dehtu," přiznává osmapadesátiletá Tokarczuková. Podle ní psaní také "unavuje, ničí páteř, způsobuje neurózu, přikazuje účastnit se různých soutěží, nechat se nominovat, komentovat, přát to nejhorší příšernému recenzentovi".

Na druhou stranu je pro ni ale psaní jako nebe. Dává jí pocit síly, umožňuje věnovat se zajímavým věcem a lidem, nutí myslet a přistupovat k různým záležitostem z netypických úhlů.

V úvodu k Něžnému vypravěči Tokarczuková píše, že za knihu v jistém smyslu vděčí pandemii nemoci covid-19. Během jarní celostátní karantény v ní dozrála potřeba uspořádat svou dřívější esejistickou tvorbu.

Svěřuje se také se zjištěním, jaké potěšení jí přináší přednášení. "Obracet se a mluvit přímo na lidi, kteří mě poslouchají, mi dává energii, která textu odsouzenému k osamocenému čtení chybí," vysvětluje.

Tokarczuková, která Nobelovu cenu za rok 2018 získala kvůli pozdrženému udílení až loni, patří nejen k nejvýraznějším osobnostem současné polské literatury, ale také ke známým kritikům současné vlády národně-konzervativního Práva a spravedlnosti. Spisovatelka podporuje aktivity na ochranu životního prostředí, práv zvířat nebo občanskou společnost.

V minulosti kritizovala polský antisemitismus nebo odpor k přijímání uprchlíků, za své názory se dočkala i výhrůžek smrtí. Zúčastnila se pochodu za rovnoprávnost sexuálních menšin, které podle konzervativní vlády ohrožují tradiční hodnoty.

Česky letos vyšly její Bizarní povídky v překladu Petra Vidláka. Soubor deseti textů "spojuje atmosféra podivnosti, něčeho, co se vymyká racionálnímu chápání", napsalo v recenzi Aktuálně.cz.

V některých textech Tokarczuková "buduje bizarní vyznění mísením obtížně spojitelných prvků v celky, jež se navenek tváří, jako by byly nejsamozřejmější na světě".

Dříve Češi od Tokarczukové četli například prózy Běguni nebo Svůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvých. "V Česku sedmapadesátiletá Tokarczuková již delší dobu patří k nejznámějším žijícím polským spisovatelům - vedle jedenasedmdesátiletého autora fantasy Andrzeje Sapkowského, šestatřicetileté mluvčí nové generace Doroty Masłowské a třiapadesátiletého čechofila Mariusze Szczygieła," napsalo Aktuálně.cz poté, co Tokarczuková získala Nobelovu cenu za literaturu.

"Jsem hrdá, že mé knížky, přestože se odehrávají v malých lokalitách v Polsku a týkají se našeho malého koutku světa, mohou být čteny univerzálně a že je lidé ve světě považují za důležité. To je něco neobyčejného," uvedla spisovatelka nedlouho poté, co obdržela Nobelovu cenu za literaturu.

Podle Tokarczukové má literatura lidem neustále připomínat, že si jsou bližší a podobnější, než chtějí připustit někteří velebitelé strachu. "Dokud píšeme a čteme, držíme spolu," napsala v literární příloze deníku Gazeta Wyborcza.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Sněmovna zřejmě zachová 14 volebních krajů, jeden chce jen ANO

Sněmovna pravděpodobně zachová 14 volebních krajů při volbách do horní komory. Jejich nahrazení jedním volebním obvodem prosazuje v podstatě jen vládní hnutí ANO. Opoziční SPD od toho v zájmu dohody ustoupila, oznámil ve čtvrtek předseda poslanců tohoto hnutí Radim Fiala. Podle předsedy poslanců ČSSD Jana Chvojky nemá smysl se jedním volebním obvodem zabývat kvůli odmítavému postoji Senátu, bez jehož souhlasu nelze změnu volebních pravidel přijmout.

ANO podle předsedy sněmovny Radka Vondráčka pokládá jeden volební obvod za nejspravedlivější, ale přiznal, že je v tom vládní hnutí osamoceno. S jedním obvodem počítá jedna ze dvou variant vládní volební novely, kterou by ANO chtělo projednat souběžně s rozjednanou konkurenční předlohou KDU-ČSL. Pro výslednou úpravu volebních pravidel chce použít vládní předlohu, jejíž projednávání má sněmovna zahájit příští úterý.

Parlament musí ve volebním zákoně nahradit především způsob přepočtu voličských hlasů na poslanecké mandáty, neboť předchozí model zrušil Ústavní soud jako nespravedlivý. KSČM by podle svého předsedy Vojtěcha Filipa chtěla obnovení volebního modelu, který platil do konce 90. let, aby mohly obsazení poslaneckých mandátů více ovlivnit kandidující strany.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Devětadevadesátiletý princ Philip podstoupil neupřesněnou srdeční proceduru. Proběhla úspěšně

Britský princ Philip podstoupil úspěšnou srdeční proceduru, oznámil Buckinghamský palác, aniž by uvedl podrobnosti. V nemocnici zůstane 99letý manžel Alžběty II. ještě několik dní. Philip byl hospitalizován 16. února poté, co se mu udělalo nevolno. Byl léčen kvůli neupřesněné infekcí, která však nesouvisí s covidem-19. V pondělí byl převezen z jedné nemocnice do druhé v centrálním Londýně kvůli testům srdce a pokračování v léčbě infekce.

"Vévoda z Edinburghu včera (ve středu) podstoupil v nemocnici sv. Bartoloměje úspěšnou proceduru kvůli předchozím srdečním problémům," uvedl palác.

"Jeho královská výsost zůstane několik dní v nemocnici na léčení, kvůli odpočinku a zotavení," sdělil rovněž Buckinghamský palác v prohlášení.

Čtyřiadevadesátiletá královna Alžběta II. mezitím zůstává na hradě Windsor západně od Londýna. Ona i její manžel už byli očkováni proti covidu-19.

Princ Philip v posledních deseti letech několikrát vyhledal nemocniční péči, protože se mu vracela infekce močového měchýře. O Vánocích 2011 podstoupil operaci kvůli zablokované srdeční tepně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy