Neotřelé, významné a plné energie. Takové jsou romány, které mají šanci získat Man Bookerovu cenu

ČTK ČTK
13. 9. 2016 13:15
Porota zveřejnila užší seznam finalistů letošní literární Man Bookerovy ceny. O vítězi, který bude oznámen 25. října v Londýně, bude nakonec porota rozhodovat mezi třemi ženami a třemi muži z Velké Británie, Spojených států a Kanady.
Deborah Levyová
Deborah Levyová | Foto: ČTK

Mezi finalisty literární Man Bookerovy ceny je i známá spisovatelka Deborah Levyová, která byla mezi nominovanými již v roce 2012

Předsedkyně poroty Amanda Foremanová před úterním oznámením konečných finalistů prohlásila, že soutěžící díla jsou letos velmi rozmanitá a představují výzvu očekáváním, co všechno je román a co všechno za něj může být považováno. "Všechna tato díla jsou neotřelá, významná, plná energie," dodala Foremanová.

Bookerova cena, od roku 2002 přejmenovaná na Man Bookerovu cenu, byla založena v roce 1969 jako protiváha Goncourtově ceně ve Francii. Vítěz si odnáší peněžitou cenu ve výši 50 000 liber (1,6 milionu Kč), odměnou je ale i to, že výrazně stoupne prodej jeho románu, stejně jako knih ostatních finalistů.

Letošní seznam nominovaných:

  • Deborah Levyová (Británie) — Hot Milk
  • Madeleine Thienová (Kanada) — Do Not Say We Have Nothing
  • Otessa Moshfeghová (USA) — Eileen
  • David Szalay (Kanada) — All That Man Is
  • Graeme Macrae Burnet (Británie) His Bloody Project
  • Paul Beatty (USA) — The Sellout
 

Právě se děje

před 59 minutami

Lyžařka Smutná skončila v dálkovém běhu v Itálii pátá

Lyžařka Kateřina Smutná doběhla pátá v závodu seriálu Ski Classics La Venosta na 34 kilometrů. Na vítěznou Norku Astrid Slindovou ztratila česká reprezentantka čtyři a půl minuty, za třetím místem zaostala o 19 sekund. Mužský závod v Itálii vyhrál Rus Jermil Vokujev, Jan Šrail obsadil 28. místo

Už v prvním stoupání nastoupila Slindová, která si na vrchařskou prémii na 11. kilometru přivezla náskok 20 sekund. V cíli měla k dobru více než tři minuty před Švédkou Brittou Norgrenovou. Boj o třetí místo ovládla další Norka Kari Gjeitnesová.

"Během závodu jsem se necítila úplně špatně, i když trať byla dost náročná. V posledních stovkách metrů mi ale totálně odešly nohy. Cítila jsem to už včera na tréninku, když jsem jela něco rychlejšího. Myslím, že v tom sehrála roli ta vysoká nadmořská výška," uvedla v tiskové zprávě eD system Bauer Teamu Smutná, která na začátku prosince doběhla v prologu v Livignu druhá.

Seriál Ski Classics bude pokračovat po Novém roce, 11. ledna se v Rakousku pojede Kaiser Maximilian Lauf.

Zdroj: ČTK
Další zprávy