Neotřelé, významné a plné energie. Takové jsou romány, které mají šanci získat Man Bookerovu cenu

ČTK ČTK
13. 9. 2016 13:15
Porota zveřejnila užší seznam finalistů letošní literární Man Bookerovy ceny. O vítězi, který bude oznámen 25. října v Londýně, bude nakonec porota rozhodovat mezi třemi ženami a třemi muži z Velké Británie, Spojených států a Kanady.
Deborah Levyová
Deborah Levyová | Foto: ČTK

Mezi finalisty literární Man Bookerovy ceny je i známá spisovatelka Deborah Levyová, která byla mezi nominovanými již v roce 2012

Předsedkyně poroty Amanda Foremanová před úterním oznámením konečných finalistů prohlásila, že soutěžící díla jsou letos velmi rozmanitá a představují výzvu očekáváním, co všechno je román a co všechno za něj může být považováno. "Všechna tato díla jsou neotřelá, významná, plná energie," dodala Foremanová.

Bookerova cena, od roku 2002 přejmenovaná na Man Bookerovu cenu, byla založena v roce 1969 jako protiváha Goncourtově ceně ve Francii. Vítěz si odnáší peněžitou cenu ve výši 50 000 liber (1,6 milionu Kč), odměnou je ale i to, že výrazně stoupne prodej jeho románu, stejně jako knih ostatních finalistů.

Letošní seznam nominovaných:

  • Deborah Levyová (Británie) — Hot Milk
  • Madeleine Thienová (Kanada) — Do Not Say We Have Nothing
  • Otessa Moshfeghová (USA) — Eileen
  • David Szalay (Kanada) — All That Man Is
  • Graeme Macrae Burnet (Británie) His Bloody Project
  • Paul Beatty (USA) — The Sellout
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy