Neotřelé, významné a plné energie. Takové jsou romány, které mají šanci získat Man Bookerovu cenu

ČTK ČTK
13. 9. 2016 13:15
Porota zveřejnila užší seznam finalistů letošní literární Man Bookerovy ceny. O vítězi, který bude oznámen 25. října v Londýně, bude nakonec porota rozhodovat mezi třemi ženami a třemi muži z Velké Británie, Spojených států a Kanady.
Deborah Levyová
Deborah Levyová | Foto: ČTK

Mezi finalisty literární Man Bookerovy ceny je i známá spisovatelka Deborah Levyová, která byla mezi nominovanými již v roce 2012

Předsedkyně poroty Amanda Foremanová před úterním oznámením konečných finalistů prohlásila, že soutěžící díla jsou letos velmi rozmanitá a představují výzvu očekáváním, co všechno je román a co všechno za něj může být považováno. "Všechna tato díla jsou neotřelá, významná, plná energie," dodala Foremanová.

Bookerova cena, od roku 2002 přejmenovaná na Man Bookerovu cenu, byla založena v roce 1969 jako protiváha Goncourtově ceně ve Francii. Vítěz si odnáší peněžitou cenu ve výši 50 000 liber (1,6 milionu Kč), odměnou je ale i to, že výrazně stoupne prodej jeho románu, stejně jako knih ostatních finalistů.

Letošní seznam nominovaných:

  • Deborah Levyová (Británie) — Hot Milk
  • Madeleine Thienová (Kanada) — Do Not Say We Have Nothing
  • Otessa Moshfeghová (USA) — Eileen
  • David Szalay (Kanada) — All That Man Is
  • Graeme Macrae Burnet (Británie) His Bloody Project
  • Paul Beatty (USA) — The Sellout
 

Právě se děje

před 7 hodinami

USA zařadí hnutí Antifa mezi teroristické organizace, oznámil Trump

Spojené státy zařadí krajně levicové antifašistické hnutí Antifa na seznam teroristických organizací. Na Twitteru to oznámil americký prezident Donald Trump, který Antifu viní z podílu na nynější vlně násilností vyvolané smrtí černocha George Floyda při zatýkání policií. Trump o zařazení Antify na seznam mluvil už loni po střetech extremistů v Portlandu.

Další zprávy