Není lehké stárnout. Pavel Kohout se v knize vrací ke Stalinovi i Černobylu

ČTK ČTK
30. 5. 2022 20:15
Spisovatel Pavel Kohout toto pondělí v Praze představil novou knihu nazvanou Letorosty samomluv. Označuje ji za svou poslední. Dál plánuje psát pouze fejetony, nevylučuje ani práci na další divadelní hře. "Cítím se být v kondici člověka, kterému bude 94 a ani o rok méně. Není to lehký úkol, člověk se musí učit stárnout," říká.
Člověk se musí učit stárnout, říká Pavel Kohout.
Člověk se musí učit stárnout, říká Pavel Kohout. | Foto: ČTK

"Nemyslím, že ještě budu něco psát, protože mé oči mi říkají, že už viděly dost a že mají zejména dost klávesnice počítače," dodává autor, jenž čtyřiadevadesátiny oslaví 20. července. Knihu vydanou nakladatelstvím Odeon pokřtil v Art Restaurantu Mánes na pražském Masarykově nábřeží, akci moderoval literární kritik Zdenko Pavelka.

V publikaci s podtitulem Legendy i pravda o rocích 1928-2022 Kohout ke každému napsal monolog zakončený stručnou poznámkou. Ta doplňuje text a přibližuje tehdejší autorův lidský, občanský, umělecký i osobní stav. Úvodní text je věnován jeho narození. Do části o letošním roce stihl zařadit ještě poznámku k ruské invazi na Ukrajinu.

Obal knihy Letorosty samomluv.
Obal knihy Letorosty samomluv. | Foto: Nakladatelství Odeon

Kniha je vysázená různým způsobem podle toho, zda se jedná o pasáž myšlenou, mluvenou, psanou nebo osobní.

Z Letorostů samomluv, na nichž začal pracovat loni v březnu, toto pondělí Kohout přečetl několik ukázek. V monologu Tryzna z roku 1953 se vrací ke smrti sovětského diktátora Josifa Vissarionoviče Stalina, Fór z roku 1986 je věnován výbuchu v jaderné elektrárně Černobyl. Otýpka z roku 2004 se ohlíží za vstupem České republiky a dalších států bývalého východního bloku do Evropské unie. "Je to spíše smutné než veselé čtení, protože těch mých 94 let bylo spíše smutných," konstatuje autor.

Pavel Kohout patří k nejvýznamnějším současným zdejším spisovatelům, jeho tvorba je nedílnou součástí české literatury 20. a 21. století. Prošel překotným politickým vývojem, od obdivu ke Stalinovi přes postupné vystřízlivění a účast na pražském jaru 1968 dozrál v silného odpůrce komunistického režimu.

Autor přibližně 60 divadelních her, dvou desítek scénářů a více než 20 próz po roce 1989 žije střídavě v Praze a Vídni. Mezi jeho nejznámější díla patří dramata August August, august a Taková láska nebo romány Katyně, Kde je zakopán pes či Hodina tance a lásky.

U příležitosti 85. narozenin obdržel čestnou plaketu předsedy vlády za celoživotní dílo a přínos české literatuře, kterou mu udělil tehdejší premiér v demisi Jiří Rusnok.

Literát a bývalý komunista, jenž se angažoval v počátcích Charty 77, vystoupil s kritikou politických poměrů na 4. sjezdu Svazu československých spisovatelů v roce 1967. Rok nato se stal předním protagonistou pražského jara.

"Nikdy ho nefascinovala nuancovaná, jemně se vrstvící zákoutí lidské existence. Jeho parketou vždy bylo okázalé a razantní gesto nebo postoj, který téma vyhrotí a shrne v celistvosti, v níž není čas na detaily. Nikdy nebyl jemně precizním řezbářem, spíš chasníkem tesajícím klády širočinou," napsal vloni na Aktuálně.cz kritik Petr A. Bílek v recenzi Kohoutovy knihy Přítoky románů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Britka Ghislaine Maxwellová byla dnes v USA odsouzena k 20 rokům vězení za napomáhání finančníkovi Jeffreymu Epsteinovi zneužívat náctileté dívky

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

O deset procent se od září navýší plat části zaměstnanců ve veřejném sektoru

Od 1. září by měli dostat o deset procent přidáno nepedagogičtí pracovníci či lidé, kteří pracují v resortech, jako je kultura. Jde zhruba o 300 tisíc lidí. Po jednání na úřadu vlády to novinářům řekli ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) a předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Konečnou shodu na růstu platů ve veřejném sektoru však předsedové vládních stran s odboráři nenalezli.

Před úterním jednáním odboráři požadovali přidání ve veřejném sektoru od července a uváděli, že se chtějí dohodnout na navýšení o 15 procent lidem se zmrazeným výdělkem a o 7,6 procenta ostatním. Devět odborových svazů veřejné sféry na podporu požadavků vstoupilo do stávkové pohotovosti, další čtyři je podporují. Koalice se s odboráři znovu sejde 19. července, kdy by podle Jurečky měla vzniknout dohoda nejen pro letošní rok, ale i pro rok 2023.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Trump věděl o zbraních v davu, který vyzval k pochodu na Kongres, řekla jeho někdejší asistentka

Někdejší prezident USA Donald Trump byl informován o přítomnosti zbraní v davu svých podporovatelů, které 6. ledna 2021 vyzval k pochodu na sídlo Kongresu bezprostředně před vypuknutím nepokojů. Před vyšetřovacím výborem Sněmovny reprezentantů to vypověděla někdejší asistentka Trumpova personálního šéfa Marka Meadowse. Rovněž uvedla, že Meadows se jí už 2. ledna svěřil s obavou, že den volební schůze Kongresu by mohl být "velmi, velmi špatný".

Sněmovní komise při narychlo svolaném slyšení předvolala Cassidy Hutchinsonovou, což byla podle médií Meadowsova pravá ruka, která se účastnila prakticky všech jeho aktivit. Důrazem na její svědectví se panel snaží ukázat, že Trumpův Bílý dům před událostmi 6. ledna dobře věděl o rizicích, přesto však pokračoval v kampani proti volebním výsledkům a v burcování stoupenců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy