Německou knižní cenu získala Strubelová za román, který začíná v Harrachově

ČTK Kultura ČTK, DPA, Kultura
19. 10. 2021 15:45
Německou knižní cenu obdržela spisovatelka Antje Rávik Strubelová za román Blaue Frau (Modrá žena), který začíná v českém městě Harrachov. Vypráví o ženě z východní Evropy, jež se stala obětí znásilnění a snaží se s tím vyrovnat. Podle poroty se próza vyznačuje "existenciální sílou a básnickou precizností", píše agentura DPA.
Antje Rávik Strubelová s cenou získává 25 tisíc eur, v přepočtu přes 645 tisíc korun.
Antje Rávik Strubelová s cenou získává 25 tisíc eur, v přepočtu přes 645 tisíc korun. | Foto: Philipp von der Heydt

Děj více než 420stránkové knihy začíná v harrachovském lyžařském středisku, kde dívka se třemi jmény Nina, Sala a Adina prodává svařák a potkává okouzlující, dominantní fotografku Rickie.

Hrdinka by měla nastoupit na stáž do kulturního centra na německo-polském pomezí, její plán ale změní nečekaný zločin. Právě vyrovnávání se s bolestnou zkušeností znásilnění je jedním z témat románu, který se zabývá mimo jiné přetrvávajícími kulturními rozdíly mezi západní a východní Evropou či nerovností mezi ženami a muži.

Příběh dále pokračuje do finských Helsinek, kde traumatizovaná protagonistka pracuje načerno v hotelu a poznává estonského profesora, zároveň europoslance Leonida, doplňuje server Deutsche Welle. Podle poroty se próze daří popsat "nevyslovitelnou skutečnost traumatické zkušenosti". Literatura tak vystupuje jako "křehká protiváha vůči nespravedlnosti a útisku".

Antje Rávik Strubelová se narodila roku 1974, dospívala ve východním Německu a začínala jako prodavačka v knihkupectví. Vystudovala amerikanistiku, psychologii a literární vědu v rodné Postupimi a New Yorku, kde pracovala jako osvětlovačka v divadle. Dříve na sebe upozornila titulem Tupolew 134 o skutečné události z roku 1978, kdy polský únosce donutil přistát letadlo nikoliv ve východním, nýbrž Západním Berlíně. 

Novinku Strubelová napsala při studijních pobytech v Helsinkách a Los Angeles. V Česku jí nakladatelství Kniha Zlín před 13 lety vydalo román na pomezí erotické utopie a lesbického příběhu Chladnější vrstvy vzduchu. Odehrává se na švédském vodáckém táboře a všechny jeho protagonisty poznamenala změna režimu. Hledají únik v cizí zemi a neznámé krajině.

Autorka za Chladnější vrstvy vzduchu získala Cenu Hermanna Hesseho. Adaptaci knihy před osmi lety v pražské MeetFactory zinscenovala Viktorie Čermáková v dramatizaci Matěje Samce.

Německou knižní cenu, kterou Strubelová obdržela nyní, uděluje Burzovní spolek německého knižního obchodu od roku 2005, a to vždy v předvečer Frankfurtského knižního veletrhu. Ten po roční pauze způsobené pandemií koronaviru začíná ve středu večer, čestným hostem je Kanada. S cenou je spojena odměna ve výši 25 tisíc eur, v přepočtu přes 645 tisíc korun.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Dubovská dojela v Killingtonu osmnáctá, Shiffrinová vyrovnala Stenmarka

Lyžařka Martina Dubovská skončila ve slalomu Světového poháru v Killingtonu osmnáctá. I pátý slalom v historii v americkém středisku ovládla domácí Mikaela Shiffrinová a v nejtočivější disciplíně vyrovnala 46. triumfem Švéda Ingemara Stenmarka.

Shiffrinová byla po prvním kole druhá, ale zajela dobře druhé, zatímco její největší soupeřka Petra Vlhová chybovala. Slovenská obhájkyně velkého křišťálového glóbu, která minulý týden dvakrát kralovala v Levi, tak skončila druhá. Třetí místo obsadila Švýcarka Wendy Holdenerová.

Dubovská jela mezi elitou po devadesáté. V prvním kole ztratila na Vlhovou více než dvě sekundy a byla šestnáctá. Do druhé jízdy se pustila razantněji, pozici ale neudržela a propadla se o dvě pozice. Nenavázala tak na životní šesté místo z minulého týdne ve Finsku.

V Killingtonu se dosud konaly čtyři slalomy a všechny vyhrála Shiffrinová. Před týdnem Američanka v obou závodech ve Finsku brala za Vlhovou vždy stříbro a na druhé místo to po prvním kole vypadalo i letos. Po druhé jízdě si ale tentokrát pozice vyměnily.

Pro Američanku je Killington prakticky domácím svahem a před rozhovorem dojatá emocemi plakala a chvilku trvalo, než dokázala mluvit. "Jsem šťastná, jak jsem jela druhé kolo. Neudělala jsem tak velkou chybu jako Petra. Bojovala jsem. Hodně to pro mě znamená," řekla Shiffrinová, která ve Světovém poháru celkově oslavila 71. vítězství.

Na rozdíl do Dubovské se nedostala do bodované třicítky Gabriela Capová. Z 63 slalomářek obsadila v 1. kole 51. místo s mankem více než pěti sekund na nejlepší.

Další slalom SP je na pořadu až za měsíc 29. prosince v rakouském Lienzu. Příští týden se rozjedou v kanadském Lake Louise rychlostní disciplíny s Ester Ledeckou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy