Když jsem tu byl poprvé, zamiloval jsem si undergroundovou Prahu, říká spisovatel Coelho

Magdaléna Šenkeříková
19. 3. 2016 20:53
Do české metropole přijel brazilský spisovatel Paulo Coelho. Na pátečním setkání s novináři vysvětlil, proč s přáteli už třicet let slaví svátek sv. Josefa. "Narodil jsem se v nemocnici svatého Josefa, ale byl jsem téměř mrtvý. Moje matka řekla, že pokud přežiji, pomodlí se vždy, když uvidí obraz nebo sochu svatého Josefa," řekl. V Česku již prodal milion knih. Letos se Coelho vrátil do Prahy kvůli tradičnímu večírku, který pro své přátele připravuje již třicet let – každoročně v jiném městě. Oslavu pořádá k příležitosti svátku svatého Josefa jako poděkování za to, že je sám naživu.
Spisovatel Paulo Coelho
Spisovatel Paulo Coelho | Foto: ČTK

Praha - V mládí zažil elektrošokovou terapii a ve vězení byl mučen za to, že se jeho hudební texty nepozdávaly brazilské diktatuře. V bezmála čtyřiceti letech se pak Paulo Coelho stal spisovatelem a dnes patří mezi nejúspěšnější autory na světě. V Česku již prodal milion knih. Také tento úspěch v sobotu oslaví se svými přáteli na Pražském hradě.

Spisovatel Prahu navštívil již několikrát, poprvé v roce 1982, kdy se svou ženou cestovali po Evropě. Nevěděli přesně, kam pojedou, jejich jediným „rádcem“ byla tehdy populární cestovatelská příručka nazvaná Evropa za pět dolarů denně.

V Praze jako doma

„Do Prahy jsme přijeli v noci, jenže slečna v hotelu nám řekla, že si tady nemůžeme rozměnit peníze. Nevěděli jsme, co máme dělat. Myslel jsem, že budeme muset spát venku v kabátě,“ vzpomněl v pátek Coelho na své první dojmy z české metropole. 

Poté co jim pracovnice poradila jiný hotel, kde si peníze úspěšně směnili, už se v Praze cítil jako doma. „Zejména proto, že zdejší lidé působili velmi otevřeně,“ dodal.

Coelha i jeho ženu tehdy nadchla atmosféra „undergroundové Prahy“, jak to nazval. „Vyskytoval se tu rokenrol, noční kluby, mladým lidem v džínách, kteří se v tomto okruhu pohybovali, byl socialistický realismus ukradený. Ohromně se nám tady líbilo,“ popsal spisovatel.

Letos se Coelho vrátil do Prahy kvůli tradičnímu večírku, který pro své přátele připravuje již třicet let – každoročně v jiném městě. Oslavu pořádá k příležitosti svátku svatého Josefa jako poděkování za to, že je sám naživu.

Narodil se téměř mrtvý

„Narodil jsem se v nemocnici svatého Josefa, ale byl jsem téměř mrtvý, přidušený pupeční šňůrou kolem krku. Moje matka tehdy řekla, že pokud přežiji, pomodlí se vždy, když uvidí obraz nebo sochu svatého Josefa,“ vysvětluje Coelho, jak se svatý Josef stal jeho patronem.

Na sobotní večírek pořádaný na Pražském hradě by spisovatel rád pozval také pouličního malíře, od kterého si při první návštěvě Prahy koupil obrázek. „Přišli jsme do prázdné Zlaté uličky, seděl tam pouze ten mladý muž. Když jsem si koupil jeho obraz, byl hrozně šťastný a řekl, že mi zdarma namaluje portrét mé ženy,“ popsal.

Protože malíř za portrét nechtěl peníze, dal mu Coelho dvě věci, které měl zrovna v kapse: balíček cigaret a zapalovač. „Když jsme z uličky odešli, byl jsem velice dojatý. Viděl jsem člověka, který dělal něco jen proto, že to skutečně miluje,“ vysvětluje Coelho důvod, proč by se s malířem znovu rád setkal. Ještě v pátek v poledne se ale nikomu malíře nepodařilo najít,  přestože zpráva o hledání se rozšířila po celém internetu.

Vykradač starých mýtů a legend

Paulo Coelho je v současnosti jedním z nejúspěšnějších spisovatelů na světě, na kontě má přes dvě stě milionů prodaných výtisků ve 170 zemích světa. V českém překladu se již prodalo milion knih, z toho 200 tisíc autorova nejslavnějšího románu Alchymista.

Ten pojednává o mladém pastýři Santiagovi, jenž putuje z rodného Španělska k egyptským pyramidám, aby nalezl ukrytý poklad. Jedná se však o alegorii, jejímž ústředním tématem je hledání vlastního osudu a sebepoznání.

Přestože první vydavatelství Alchymistu odmítlo s tím, že něco podobného by nikdo číst nechtěl, Coelho se nevzdal. Dílo se později stalo jednou z nejprodávanějších knih v historii. Hlavními tématy Coelhových děl jsou sny, duchovno i sebepoznávání, děj se zpravidla odehrává v jakési nereálné době. Coelhovi kritici autorovi nejčastěji vytýkají, že ve svých knihách pouze vykrádá staré mýty a legendy. 

„Vyprávěním příběhů předáváme dědictví. Existuje asi jen pět příběhů, které lze považovat za originální. Ať čtete jakoukoliv knihu, vždy vychází z něčeho původního, například Frankenstein je inspirován starou židovskou legendou o Golemovi,“ řekl v Praze Coelho. Ten většinu literárních děl vnímá jako příběhy o cestě, lásce, nevěře či touze po moci.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Česko se ohradilo proti rozšiřování těžby v polském dolu Turów

České ministerstvo životního prostředí v pátek vydalo nesouhlasné stanovisko k rozšiřování polského hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice. Stanovisko vydalo ve spolupráci s Libereckým krajem a Českou geologickou službou. Ministerstvo to oznámilo v tiskové zprávě. V případě, že by se polská strana rozhodla i přesto těžbu rozšířit, Česko požaduje například finanční kompenzace případných škod nebo vznik těsnící stěny bránící odtékání podzemních vod.

"Stanovisko za Českou republiku je nesouhlasné. Doplněny jsou ale také podmínky, vytvořené ve spolupráci s geology, krajem, obcemi i odbornou veřejností, a Libereckým krajem odsouhlasené, které jsou pro nás absolutně nepřekročitelné, kdyby se Polsko rozhodlo i přes náš nesouhlas v těžbě na Turowě pokračovat," oznámil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Chorvatsku jsou i čtvrt století po válce desítky tisíc nevybuchlých min

V Chorvatsku jsou 24 let po skončení válečného konfliktu stále místa o celkové ploše 355 čtverečních kilometrů, kde hrozí miny. V těchto oblastech se nachází více než 30 tisíc min a také velké množství další nevybuchlé munice. Podle agentury HINA to řekl ministr životního prostředí Tomislav Ćorić.

Ministr tato čísla uvedl v souvislosti s podpisem dohody, která dokládá, jak značné finanční prostředky je potřeba vynaložit na likvidaci takového nebezpečného pozůstatku války. Na základě uvedeného dokumentu by měla být vynaložena v přepočtu téměř miliarda korun na projekt odminování a ochranu lesů jen v regionu Licko-senjské a Zadarské župy.

Projekt se týká odminování 1676 hektarů lesů a půdy v prostoru Přírodního parku Velebit a Národního parku Paklenica. Jeho realizace by měla být završena do června 2023.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Chrascina má bronz z MS vrchařů, Havlíčková byla druhou juniorkou

Dvě medaile přinesl české výpravě dnešní program mistrovství světa v běhu do vrchu. Marek Chrascina získal na krátké trati bronz mezi muži, hned za ním skončil Jan Janů. Barbora Havlíčková se v Argentině stala juniorskou vicemistryní světa. V sobotu budou o úspěch bojovat závodníci a závodnice v horském maratonu.

Devatenáctiletá běžkyně na lyžích Havlíčková ve svém doplňkovém sportu na šampionátu v Argentině nestačila jen na Angelu Matteviovou z Itálie a přidala další cenný kov k evropskému juniorskému zlatu z červencového šampionátu v Zermattu.

Havlíčková běžela závod jen z lyžařské přípravy, přesto uspěla na zhruba sedm a půl kilometru dlouhé trati. "Musím říct, že jsem to absolutně nečekala. Když jsme přiletěli do Argentiny, vůbec jsem se tady nedokázala srovnat s časovým posunem, fakt se mi běhalo hrozně mizerně. Taťka mě pořád uklidňoval, že je lepší, když se mi běhá před závodem mizerně a pak při něm dobře, než naopak. A měl pravdu," pochvalovala si v tisové zprávě.

Juniorská trať byla těsně před závodem upravena. Zmizel z ní jeden nebezpečný přeběh přes řeku, přesto byla velmi náročná. "V den závodu celý den pršelo, hrozně se zvedla hladina vody, takže se běželo na bahně. Do kopce to klouzalo, ještě horší pak byl seběh. Místy to bylo hodně prudké, takže člověk neběžel, ale regulérně jel. Během závodu jsme s holkama musely přeběhnout řeku, z které se během deště stal veletok," popisovala Havlíčková.

S italskou rivalkou si prohodily pořadí z kontinentálního mistrovství, kde rovněž obsadily první a druhé místo. Ve Švýcarsku vyhrála s náskokem 51 sekund česká reprezentantka, tentokrát byla o 44 sekund rychlejší Matteviová. Na stříbrné pozici byla ale Havlíčková bezpečně.

Úspěch mladých českých závodnic podtrhla čtvrtým místem Alena Matějáková, kterou dělilo jen pět sekund od bronzové Francouzky Jade Rodriguezové. Další dvě Češky Anežka Ševčíková a Gabriela Veigertová skončily na začátku třetí desítky. Mezi juniory byl Benjamin Vrbovský patnáctý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy