Když jsem tu byl poprvé, zamiloval jsem si undergroundovou Prahu, říká spisovatel Coelho

Magdaléna Šenkeříková
19. 3. 2016 20:53
Do české metropole přijel brazilský spisovatel Paulo Coelho. Na pátečním setkání s novináři vysvětlil, proč s přáteli už třicet let slaví svátek sv. Josefa. "Narodil jsem se v nemocnici svatého Josefa, ale byl jsem téměř mrtvý. Moje matka řekla, že pokud přežiji, pomodlí se vždy, když uvidí obraz nebo sochu svatého Josefa," řekl. V Česku již prodal milion knih. Letos se Coelho vrátil do Prahy kvůli tradičnímu večírku, který pro své přátele připravuje již třicet let – každoročně v jiném městě. Oslavu pořádá k příležitosti svátku svatého Josefa jako poděkování za to, že je sám naživu.
Spisovatel Paulo Coelho
Spisovatel Paulo Coelho | Foto: ČTK

Praha - V mládí zažil elektrošokovou terapii a ve vězení byl mučen za to, že se jeho hudební texty nepozdávaly brazilské diktatuře. V bezmála čtyřiceti letech se pak Paulo Coelho stal spisovatelem a dnes patří mezi nejúspěšnější autory na světě. V Česku již prodal milion knih. Také tento úspěch v sobotu oslaví se svými přáteli na Pražském hradě.

Spisovatel Prahu navštívil již několikrát, poprvé v roce 1982, kdy se svou ženou cestovali po Evropě. Nevěděli přesně, kam pojedou, jejich jediným „rádcem“ byla tehdy populární cestovatelská příručka nazvaná Evropa za pět dolarů denně.

V Praze jako doma

„Do Prahy jsme přijeli v noci, jenže slečna v hotelu nám řekla, že si tady nemůžeme rozměnit peníze. Nevěděli jsme, co máme dělat. Myslel jsem, že budeme muset spát venku v kabátě,“ vzpomněl v pátek Coelho na své první dojmy z české metropole. 

Poté co jim pracovnice poradila jiný hotel, kde si peníze úspěšně směnili, už se v Praze cítil jako doma. „Zejména proto, že zdejší lidé působili velmi otevřeně,“ dodal.

Coelha i jeho ženu tehdy nadchla atmosféra „undergroundové Prahy“, jak to nazval. „Vyskytoval se tu rokenrol, noční kluby, mladým lidem v džínách, kteří se v tomto okruhu pohybovali, byl socialistický realismus ukradený. Ohromně se nám tady líbilo,“ popsal spisovatel.

Letos se Coelho vrátil do Prahy kvůli tradičnímu večírku, který pro své přátele připravuje již třicet let – každoročně v jiném městě. Oslavu pořádá k příležitosti svátku svatého Josefa jako poděkování za to, že je sám naživu.

Narodil se téměř mrtvý

„Narodil jsem se v nemocnici svatého Josefa, ale byl jsem téměř mrtvý, přidušený pupeční šňůrou kolem krku. Moje matka tehdy řekla, že pokud přežiji, pomodlí se vždy, když uvidí obraz nebo sochu svatého Josefa,“ vysvětluje Coelho, jak se svatý Josef stal jeho patronem.

Na sobotní večírek pořádaný na Pražském hradě by spisovatel rád pozval také pouličního malíře, od kterého si při první návštěvě Prahy koupil obrázek. „Přišli jsme do prázdné Zlaté uličky, seděl tam pouze ten mladý muž. Když jsem si koupil jeho obraz, byl hrozně šťastný a řekl, že mi zdarma namaluje portrét mé ženy,“ popsal.

Protože malíř za portrét nechtěl peníze, dal mu Coelho dvě věci, které měl zrovna v kapse: balíček cigaret a zapalovač. „Když jsme z uličky odešli, byl jsem velice dojatý. Viděl jsem člověka, který dělal něco jen proto, že to skutečně miluje,“ vysvětluje Coelho důvod, proč by se s malířem znovu rád setkal. Ještě v pátek v poledne se ale nikomu malíře nepodařilo najít,  přestože zpráva o hledání se rozšířila po celém internetu.

Vykradač starých mýtů a legend

Paulo Coelho je v současnosti jedním z nejúspěšnějších spisovatelů na světě, na kontě má přes dvě stě milionů prodaných výtisků ve 170 zemích světa. V českém překladu se již prodalo milion knih, z toho 200 tisíc autorova nejslavnějšího románu Alchymista.

Ten pojednává o mladém pastýři Santiagovi, jenž putuje z rodného Španělska k egyptským pyramidám, aby nalezl ukrytý poklad. Jedná se však o alegorii, jejímž ústředním tématem je hledání vlastního osudu a sebepoznání.

Přestože první vydavatelství Alchymistu odmítlo s tím, že něco podobného by nikdo číst nechtěl, Coelho se nevzdal. Dílo se později stalo jednou z nejprodávanějších knih v historii. Hlavními tématy Coelhových děl jsou sny, duchovno i sebepoznávání, děj se zpravidla odehrává v jakési nereálné době. Coelhovi kritici autorovi nejčastěji vytýkají, že ve svých knihách pouze vykrádá staré mýty a legendy. 

„Vyprávěním příběhů předáváme dědictví. Existuje asi jen pět příběhů, které lze považovat za originální. Ať čtete jakoukoliv knihu, vždy vychází z něčeho původního, například Frankenstein je inspirován starou židovskou legendou o Golemovi,“ řekl v Praze Coelho. Ten většinu literárních děl vnímá jako příběhy o cestě, lásce, nevěře či touze po moci.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Pardubice pomůže zachraňovat zkušený útočník Vondrka

Hokejový útočník Michal Vondrka posílil poslední tým extraligy Pardubice. Do Dynama zamířil sedmatřicetiletý bronzový medailista z mistrovství světa z roku 2012 z Mladé Boleslavi, kde v této sezoně nosil kapitánské céčko. Pardubice tak po návratu devětatřicetiletého útočníka Tomáše Rolinka z druholigového Vrchlabí získaly další posilu pro boj o záchranu.

"Jsme velmi rádi, že se nám podařilo Michala získat do konce sezony. Jedná se o komplexního a velmi zkušeného hokejistu, který nám pomůže v závěrečných utkáních extraligy," řekl člen představenstva Dušan Salfický klubovému webu.

"Jsme rádi, že se po příchodu Tomáše Rolinka povedlo získat další velké jméno. Michal má spoustu zkušeností, které se nám budou v závěru sezony určitě hodit. Počítáme s ním na přesilové hry a věříme, že nám pomůže s produktivním útokem," uvedl trenér Milan Razým.

Podle klubového webu se Pardubice na příchodu posily dohodly díky nové marketingové spolupráci se společnostmi Petra Dědka, přičemž výše plnění odpovídá Vondrkovu kontraktu. Útočníka čeká debut v neděli v pražské O2 areně proti Spartě. "Michal se zítra před ranním tréninkem připojí k týmu a bude i zařazen do sestavy proti Spartě," doplnil Salfický.

před 1 hodinou

Koudelka skončil v Titisee-Neustadtu třiadvacátý, vyhrál Kubacki

Skokan na lyžích Roman Koudelka skončil třiadvacátý v závodu Světového poháru v německém Titisee-Neustadtu. Podruhé v sezoně vyhrál vítěz Turné čtyř můstků Polák Dawid Kubacki.

V prvním závodu po odvolání reprezentačního trenéra Jakuba Jiroutka, kterého nahradil asistent Antonín Hájek, skočil Koudelka v obou kolech shodně 132 metrů. Druhý z českých závodníků Viktor Polášek předvedl v 1. kole 127,5 metru a obsadil 38. místo.

Svěřenec českého kouče Michala Doležala Kubacki měl v každém kole nejdelší pokus. V prvním kole o půl metru přelétl 140 metrů a ve druhém skočil 141 metrů. Potřetí v řadě a popáté v sezoně skončil druhý Stefan Kraft z Rakouska.

Z třetího místa se radoval Rjoju Kobajaši z Japonska. Němec Karl Geiger skončil dvanáctý a udržel se v čele průběžného pořadí seriálu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy