Když jsem tu byl poprvé, zamiloval jsem si undergroundovou Prahu, říká spisovatel Coelho

Magdaléna Šenkeříková
19. 3. 2016 20:53
Do české metropole přijel brazilský spisovatel Paulo Coelho. Na pátečním setkání s novináři vysvětlil, proč s přáteli už třicet let slaví svátek sv. Josefa. "Narodil jsem se v nemocnici svatého Josefa, ale byl jsem téměř mrtvý. Moje matka řekla, že pokud přežiji, pomodlí se vždy, když uvidí obraz nebo sochu svatého Josefa," řekl. V Česku již prodal milion knih. Letos se Coelho vrátil do Prahy kvůli tradičnímu večírku, který pro své přátele připravuje již třicet let – každoročně v jiném městě. Oslavu pořádá k příležitosti svátku svatého Josefa jako poděkování za to, že je sám naživu.
Spisovatel Paulo Coelho
Spisovatel Paulo Coelho | Foto: ČTK

Praha - V mládí zažil elektrošokovou terapii a ve vězení byl mučen za to, že se jeho hudební texty nepozdávaly brazilské diktatuře. V bezmála čtyřiceti letech se pak Paulo Coelho stal spisovatelem a dnes patří mezi nejúspěšnější autory na světě. V Česku již prodal milion knih. Také tento úspěch v sobotu oslaví se svými přáteli na Pražském hradě.

Spisovatel Prahu navštívil již několikrát, poprvé v roce 1982, kdy se svou ženou cestovali po Evropě. Nevěděli přesně, kam pojedou, jejich jediným „rádcem“ byla tehdy populární cestovatelská příručka nazvaná Evropa za pět dolarů denně.

V Praze jako doma

„Do Prahy jsme přijeli v noci, jenže slečna v hotelu nám řekla, že si tady nemůžeme rozměnit peníze. Nevěděli jsme, co máme dělat. Myslel jsem, že budeme muset spát venku v kabátě,“ vzpomněl v pátek Coelho na své první dojmy z české metropole. 

Poté co jim pracovnice poradila jiný hotel, kde si peníze úspěšně směnili, už se v Praze cítil jako doma. „Zejména proto, že zdejší lidé působili velmi otevřeně,“ dodal.

Coelha i jeho ženu tehdy nadchla atmosféra „undergroundové Prahy“, jak to nazval. „Vyskytoval se tu rokenrol, noční kluby, mladým lidem v džínách, kteří se v tomto okruhu pohybovali, byl socialistický realismus ukradený. Ohromně se nám tady líbilo,“ popsal spisovatel.

Letos se Coelho vrátil do Prahy kvůli tradičnímu večírku, který pro své přátele připravuje již třicet let – každoročně v jiném městě. Oslavu pořádá k příležitosti svátku svatého Josefa jako poděkování za to, že je sám naživu.

Narodil se téměř mrtvý

„Narodil jsem se v nemocnici svatého Josefa, ale byl jsem téměř mrtvý, přidušený pupeční šňůrou kolem krku. Moje matka tehdy řekla, že pokud přežiji, pomodlí se vždy, když uvidí obraz nebo sochu svatého Josefa,“ vysvětluje Coelho, jak se svatý Josef stal jeho patronem.

Na sobotní večírek pořádaný na Pražském hradě by spisovatel rád pozval také pouličního malíře, od kterého si při první návštěvě Prahy koupil obrázek. „Přišli jsme do prázdné Zlaté uličky, seděl tam pouze ten mladý muž. Když jsem si koupil jeho obraz, byl hrozně šťastný a řekl, že mi zdarma namaluje portrét mé ženy,“ popsal.

Protože malíř za portrét nechtěl peníze, dal mu Coelho dvě věci, které měl zrovna v kapse: balíček cigaret a zapalovač. „Když jsme z uličky odešli, byl jsem velice dojatý. Viděl jsem člověka, který dělal něco jen proto, že to skutečně miluje,“ vysvětluje Coelho důvod, proč by se s malířem znovu rád setkal. Ještě v pátek v poledne se ale nikomu malíře nepodařilo najít,  přestože zpráva o hledání se rozšířila po celém internetu.

Vykradač starých mýtů a legend

Paulo Coelho je v současnosti jedním z nejúspěšnějších spisovatelů na světě, na kontě má přes dvě stě milionů prodaných výtisků ve 170 zemích světa. V českém překladu se již prodalo milion knih, z toho 200 tisíc autorova nejslavnějšího románu Alchymista.

Ten pojednává o mladém pastýři Santiagovi, jenž putuje z rodného Španělska k egyptským pyramidám, aby nalezl ukrytý poklad. Jedná se však o alegorii, jejímž ústředním tématem je hledání vlastního osudu a sebepoznání.

Přestože první vydavatelství Alchymistu odmítlo s tím, že něco podobného by nikdo číst nechtěl, Coelho se nevzdal. Dílo se později stalo jednou z nejprodávanějších knih v historii. Hlavními tématy Coelhových děl jsou sny, duchovno i sebepoznávání, děj se zpravidla odehrává v jakési nereálné době. Coelhovi kritici autorovi nejčastěji vytýkají, že ve svých knihách pouze vykrádá staré mýty a legendy. 

„Vyprávěním příběhů předáváme dědictví. Existuje asi jen pět příběhů, které lze považovat za originální. Ať čtete jakoukoliv knihu, vždy vychází z něčeho původního, například Frankenstein je inspirován starou židovskou legendou o Golemovi,“ řekl v Praze Coelho. Ten většinu literárních děl vnímá jako příběhy o cestě, lásce, nevěře či touze po moci.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 27 minutami

Nash je viceprezidentkou cyklistické unie UCI

Kateřina Nash se stala jedním ze čtyř viceprezidentů Mezinárodní cyklistické unie (UCI). Třiačtyřicetiletá cyklokrosařka a bikerka byla zvolena do funkce během mistrovství světa v silniční cyklistice v Belgii.

Stále ještě aktivní cyklistka Nash působí v UCI od roku 2017, kdy byla zvolena za cyklokros do komise sportovců. Následně se prachatická rodačka žijící dlouhodobě v zámoří stala prezidentkou komise a automaticky se tak začlenila do řídícího výboru UCI.

Tomu šéfuje prezident David Lappartient, jehož kongres minulý týden znovu zvolil do funkce na další čtyři roky. Stejný mandát, který vyprší během silničního mistrovství světa v roce 2025 ve Rwandě, dostali také čtyři viceprezidenti včetně Nash. Jejími kolegy na této pozici jsou šéfové kontinentálních federací Afriky, Asie a Evropy.

Nash, která pod rodným jménem Hanušová reprezentovala v běhu na lyžích, plánuje ještě minimálně jednu cyklokrosovou sezonu. Na horských kolech se představila před týdnem v závodě Světového poháru ve Snowshoe a dojela šestnáctá.

Dlouholetá česká jednička má ve sbírce dva bronzy z cyklokrosového mistrovství světa, na horských kolech získala bronz na mistrovství Evropy a vyhrála jeden závod Světového poháru. Zúčastnila se pěti olympijských her, dvou zimních a tří letních.

Zdroj: ČTK
Další zprávy