Podcast: Mými předky byli nacisté. Pokouším se s tím vyrovnat psaním

Petr Vizina Petr Vizina - za podpory: Logo Kosmas
8. 6. 2022 17:30
Románová novinka Alice Horáčkové Rozpůlený dům bude mít premiéru na veletrhu Svět knihy, který se koná od čtvrtka do neděle na pražském Výstavišti. Její autorka je hostem podcastu Na dotek.

"Praděda byl německý pytlák, kšeftman s textilem, a vzal si Češku. Po nástupu Konrada Henleina se stal nacistou. On a jeho bratři byli v roce 1945 odsunuti. Můj děda si změnil jméno a mohl tu zůstat," vypráví novinářka a spisovatelka Alice Horáčková.

Na půdorysu historie své česko-německé rodiny z Benecka v Krkonoších vystavěla román Rozpůlený dům, který právě vydalo Argo. Přiznává, že válečné období se příbuzní snažili vytěsnit z paměti. "Doma se o tom moc nemluvilo," říká.

Podcast s Alicí Horáčkovou si můžete poslechnout zde:

"Děda, ročník 1919, v sobě němectví potlačil. Jako dítě jsem vnímala určité napětí, jenže všechno bylo jakoby v mlze. Pořádně jsem nevěděla, proč byl jeho táta odsunutý. Když se potom u nás v osmdesátých letech objevila německá část rodiny, vnímali fakt, že si děda změnil jméno, jako zbabělost. Bylo vidět, že na dění po roce 1945 mají jiný pohled," vzpomíná Horáčková.

Zachytit rodinné osudy románovou formou se rozhodla během ročního stipendijního pobytu v Německu, kde se jí okolí často ptalo, odkud pochází její rodina, že se tak dobře naučila jazyk. Spletitý příběh svých blízkých v Rozpůleném domě rekonstruuje, upozorňuje však, že nejde o kroniku. "Inspirovala jsem se vlastní rodinou, ale dost jsem toho trochu proměnila," vysvětluje.

Kniha zároveň zachycuje část zdejších dějin. Například vznik angažovaných německých spolků, které se v československém pohraničí rodily ve 20. letech minulého století, i růst předválečného národnostního napětí. O tom, jak se ale v pohraničí promítalo do všedního života rodin, jako byla ta autorčina, se dnes podle Alice Horáčkové můžeme jen dohadovat.

Vítejte u podcastu Na dotek, hostem Petra Viziny je dnes novinářka a spisovatelka Alice Horáčková. Ukázku z jejího nového románu Rozpůlený dům čte Eva Srpová. K poslechu na podcastových platformách: SoundcloudSpreakerGoogle PodcastsSpotify Apple Podcasts.

Podcast Na dotek Petra Viziny

Na dotek Petra Viziny
Foto: Aktuálně.cz

K poslechu zde na platformách SoundCloud, SpreakerGoogle PodcastsApple Podcasts i Spotify.  

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Venezuelská vláda a opozice obnovily jednání, USA v reakci zmírnily sankce

Venezuelská vláda a opozice se dnes vrátily k rozhovorům, které loni v říjnu uvázly na mrtvém bodě. Washington v reakci povolil americkému ropnému gigantu Chevron částečně obnovit své aktivity ohledně těžby ropy ve Venezuele. Chevron tam přestal těžit kvůli sankcím, které vůči autoritářskému režimu prezidenta Nicoláse Madura zavedla vláda předchozího amerického prezidenta Donalda Trumpa. 

Zástupci venezuelské vlády a opozice dnes v mexické metropoli podepsali dílčí dohodu, v níž správu několika miliard dolarů zmrazených v zahraničních bankách svěřily OSN. Venezuelská aktiva budou postupně rozmrazována, aby zmírnila humanitární krizi v této jihoamerické zemi. Finance by mohly být využity například na zlepšení stavu zdravotnictví či elektrické sítě.

Americké ministerstvo financí uvedlo, že společnost Chevron může částečně obnovit aktivity společného podniku s venezuelskou státní firmou PDVSA, musí ale zajistit, že PDVSA nebude dostávat žádné příjmy z prodeje ropy společnosti Chevron.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Na Karvinsku usmrtil vlak člověka. Provoz na trati vedoucí i do Polska, stojí

Na železniční trati mezi Bohumínem a Dětmarovicemi na Karvinsku srazil okolo 18:00 vlak člověka, který na místě zemřel. Provoz na trati vedoucí i na Slovensko a do Polska je přerušený. Řekla to policejní mluvčí Kateřina Kubzová.

"Bližší informace zatím nejsou známy. Okolnosti události zjišťují policisté, kteří jsou v tuto chvíli na místě," řekla mluvčí. Neštěstí se stalo poblíž dětmarovické elektrárny. Trať z Dětmarovic vede jednak přes Petrovice u Karviné do Polska a jednak do Českého Těšína a dál na Slovensko. Podle webu Českých drah potrvá přerušení provozu předběžně do 21:50.

Další zprávy