Muzeum literatury mimořádně vystavilo rukopis Švejka, přišla i Haškova pravnučka

ČTK ČTK
21. 3. 2023 19:52
Příznivci české prózy si toto úterý v pražském Muzeu literatury mohli mimořádně prohlédnout vystavený rukopis slavného románu Jaroslava Haška Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. Muzeum loni na podzim v pražském Bubenči zprovoznil Památník národního písemnictví. Podle mluvčího Ivana Adamoviče úterní akce přilákala dosud nejvíce návštěvníků od otevření.

Na jednodenní výstavu dorazila mimo jiné Haškova pravnučka Petra Pelus Hašková. Rukopis románu mohl být kvůli obavám z případného poškození ukázán jen na jeden den. Doplnila jej vybraná vzácná vydání románu včetně první sešitové edice, kterou v úterý poprvé viděli i mnozí znalci, doplňuje mluvčí muzea Adamovič.

Z mnohastránkového Haškova rukopisu odborníci vybrali stránku první i poslední a pak různé z celého textu. Některé s mnoha škrty, jiné naopak čistě napsané, aby čtenář viděl, jak konečný text spisovateli vznikal pod rukama. Přehlídka knižních vydání v muzeu potrvá do neděle 9. dubna. V úterý mohla veřejnost zhlédnout také Haškovu dlouho neznámou povídku Vepřová historie, její rukopis nyní nahradí faksimilie, tedy napodobenina. Originál muzeum koupilo prostřednictvím antikvariátu v roce 2021 za 60 tisíc korun.

Od vydání posledního dílu Haškova opusu letos uplynulo 100 let, stejně jako od spisovatelova úmrtí. Česká literatura si zároveň nyní připomíná 140. výročí autorova narození.

Hašek je nejpřekládanějším českým tvůrcem. V nedávné době vznikly nové vietnamské, francouzské nebo německé převody Švejka. Ve zdejších knihkupectvích jsou mnohá vydání vyprodaná, protože ale román vychází téměř každé dva tři roky, lze jej stále sehnat v tištěné i elektronické podobě. Dostupný je Švejk se známými ilustracemi Josefa Lady hojně také v antikvariátech, s cenami počínajícími na několika desítkách korun až po několik tisíc korun za raritní vydání. Městská knihovna v Praze poskytuje text zdarma ke stažení.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Senát schválil snazší odstraňování nelegálních poutačů u silnic

Odstraňování nelegálních reklamních poutačů, které se objevily u silnic, by měli řešit správci nebo vlastníci komunikací. Senát to dnes schválil v rámci vládní novely, která transformuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) z příspěvkové organizace na státní podnik. Transformace má podle vlády zlepšit prověrku finančních toků a také přinést větší konkurenceschopnost na trh práce, aby ŘSD jako státní podnik mohlo lépe platit svoje odborníky.

Pokud vlastník nebo správce komunikace zjistí, že se u komunikace objevilo reklamní zařízení, obrátí se na příslušný úřad s dotazem, zda je povoleno. Pokud povoleno není, bude mít povinnost ho odstranit. Vlastníka reklamního poutače pak bude muset informovat například na internetu a poutač bude skladovat až tři roky na jeho náklady. Pokud si ho vlastník nevyzvedne, nechá nelegální poutač sešrotovat.

Novela, kterou nyní dostane k podpisu prezident, z odstraňování nepovolených poutačů vypouští správní řízení, které je komplikované hlavně kvůli doručování různých výzev vlastníkům. Navíc se vlastníci mohou změnit nebo mohou sídlit v zahraničí, kam se jim musí doručovat korespondence.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Piráti vyloučili ze strany tři zastupitele z Prahy 1, neplnili úkoly. Trojice to odmítá

Piráti vyloučili ze strany kvůli neplnění úkolů tři zastupitele z Prahy 1 - místostarostu čtvrti Davida Bodečka, radní pro sociální oblast Ivanu Antalovou a uvolněného člena zastupitelstva Martina Ardena. Rozhodnutí strana zveřejnila na svých stránkách. Upozornil na to server Deník N. Trojice vyloučených vytvořila na radnici Prahy 1 koalici s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1, přestože členská základna Pirátů byla proti. Následně trojice odmítla z koalice vystoupit. Vyloučení na webu strany uvádějí, že většinu povinností splnili. Bodeček Deníku N řekl, že zvažuje vystoupení z pirátského klubu na pražském magistrátu.

Členská základna Pirátů už loni v listopadu rozhodla poměrem 277 ku 167 hlasů, že se Piráti nemají účastnit koalice s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1. Tři zmínění zastupitelé Pirátů v čele s Bodečkem ale již tehdy oznámili, že koaliční smlouvu vypovídat nehodlají. Rozhodčí komise pirátské strany uložila letos v únoru třem zastupitelům z Prahy 1, aby buď vyjednali novou koaliční smlouvu, nebo současnou smlouvu vypověděli a vzdali se funkcí ve vedení radnice. Zadané úkoly doteď podle komise nesplnili.

Bodeček, Antalová a Arden ve společném prohlášení na webu strany naopak tvrdí, že většinu úkolů splnili, včetně předložení nové koaliční smlouvy. "Konstatujeme, že v průběhu mimořádného přezkumu jsme se opakovaně setkali se situacemi, kdy došlo k porušování pravidla subsidiarity, šíření dezinformací a manipulacím, které negativně ovlivnily naši pozici a poškozovaly nás," sdělili. Podle rozhodčí komise však trojice předložila jen dodatek ke koaliční smlouvě, a to navíc až po uplynutí lhůty stanovené komisí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy