Muzeum literatury mimořádně vystavilo rukopis Švejka, přišla i Haškova pravnučka

ČTK ČTK
21. 3. 2023 19:52
Příznivci české prózy si toto úterý v pražském Muzeu literatury mohli mimořádně prohlédnout vystavený rukopis slavného románu Jaroslava Haška Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. Muzeum loni na podzim v pražském Bubenči zprovoznil Památník národního písemnictví. Podle mluvčího Ivana Adamoviče úterní akce přilákala dosud nejvíce návštěvníků od otevření.

Na jednodenní výstavu dorazila mimo jiné Haškova pravnučka Petra Pelus Hašková. Rukopis románu mohl být kvůli obavám z případného poškození ukázán jen na jeden den. Doplnila jej vybraná vzácná vydání románu včetně první sešitové edice, kterou v úterý poprvé viděli i mnozí znalci, doplňuje mluvčí muzea Adamovič.

Z mnohastránkového Haškova rukopisu odborníci vybrali stránku první i poslední a pak různé z celého textu. Některé s mnoha škrty, jiné naopak čistě napsané, aby čtenář viděl, jak konečný text spisovateli vznikal pod rukama. Přehlídka knižních vydání v muzeu potrvá do neděle 9. dubna. V úterý mohla veřejnost zhlédnout také Haškovu dlouho neznámou povídku Vepřová historie, její rukopis nyní nahradí faksimilie, tedy napodobenina. Originál muzeum koupilo prostřednictvím antikvariátu v roce 2021 za 60 tisíc korun.

Od vydání posledního dílu Haškova opusu letos uplynulo 100 let, stejně jako od spisovatelova úmrtí. Česká literatura si zároveň nyní připomíná 140. výročí autorova narození.

Hašek je nejpřekládanějším českým tvůrcem. V nedávné době vznikly nové vietnamské, francouzské nebo německé převody Švejka. Ve zdejších knihkupectvích jsou mnohá vydání vyprodaná, protože ale román vychází téměř každé dva tři roky, lze jej stále sehnat v tištěné i elektronické podobě. Dostupný je Švejk se známými ilustracemi Josefa Lady hojně také v antikvariátech, s cenami počínajícími na několika desítkách korun až po několik tisíc korun za raritní vydání. Městská knihovna v Praze poskytuje text zdarma ke stažení.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 38 minutami

České dráhy zahájily prodej lístků na noční vlaky k Baltskému moři

České dráhy zahájily prodej lístků na noční sezonní vlaky do Polska k Baltskému moři. Vlaky budou jezdit z Bohumína do mořských letovisek od 23. června do 3. září. Společnost to uvedla v tiskové zprávě. Ceny začínají na 578 korunách za jednosměrnou jízdenku. Do Polska k Baltskému moři jezdí z Prahy také autobusy FlixBus.

Noční vlaky Českých drah budou vyjíždět z Bohumína do Polska každý den. Do Kolobřehu pojede spoj Pirat v 21:18 s příjezdem po osmé ranní. V tomto vlaku nebude lůžkový vůz, lze zakoupit lístky pouze do klasických vozů první a druhé třídy. Dva lůžkové vozy nabídne druhý spoj Wydmy, který pojede z Bohumína do mořských letovisek Hel a Leba přes města Gdaňsk a Gdyně. Vyjíždět bude v 19:14, v Gdaňsku bude před pátou ráno, v poslední zastávce Leba zhruba v půl osmé ráno.

Cena jednosměrné jízdenky začíná na 578 korunách. Do prvního spoje do Kolobřehu 23. června lze podle dnešní nabídky e-shopu Českých drah zakoupit lístek za 699 Kč.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Cena plynu je poprvé za dva roky pod 24 eury za megawatthodinu

Velkoobchodní ceny plynu pro evropský trh pokračují v poklesu na další dvouletá minima, což by mohlo přinést úlevu spotřebitelům a podnikům, kteří v minulém roce platili vysoké účty za energie. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v příštím měsíci dnes dopoledne ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku sestoupila až na 23,50 eura (zhruba 557 Kč) za megawatthodinu (MWh). To představuje nejnižší úroveň od června 2021, uvedla agentura DPA.

Cena plynu pro evropský trh má klesající tendenci od konce loňského roku a komodita od té doby prudce zlevnila. Její cena se začala zvyšovat předloni a pak výrazně loni na jaře po začátku války na Ukrajině. Rekordních téměř 350 eur za MWh se platilo loni v létě. Zastavení dodávek ruského plynu vyvolalo obavy z energetické krize.

Letos velkoobchodní ceny plynu klesají díky mírnější zimě, opatřením na snížení spotřeby plynu a solidním zásobám a dodávkám. Zásobníky v EU jsou nyní plné zhruba z 66 procent. Cena plynu na burze je teď hluboko pod úrovní administrativně stanoveného stropu v České republice, který činí 2500 Kč za MWh.

Zdroj: ČTK
Další zprávy