Místo oslavy má poloviční tržby. Liberecké knihkupectví Fryč slaví 30 let

ČTK ČTK
1. 12. 2020 16:38
Nejznámější liberecké knihkupectví a antikvariát Fryč letos existuje 30. rokem. Do jubilea však zasáhl koronavirus, a tak se oslavy z velké části přesouvají na příští rok.
Liberecké knihkupectví a antikvariát Fryč funguje 30. rokem.
Liberecké knihkupectví a antikvariát Fryč funguje 30. rokem. | Foto: ČTK

Tak špatný rok jako ten letošní syn zakladatele knihkupectví Martin Fryč nezažil ani v 90. letech, kdy byla kvůli rekonstrukci sítí rozkopaná Pražská ulice, kde obchod sídlí. Letos tržby z prodeje nových knih klesly zatím zhruba na polovinu.

"Nejspíš je to nejtěžší rok knihkupectví, hodně nám pomohl program Antivirus, nemuseli jsme propouštět," vysvětluje Fryč s odkazem na iniciativu ministerstva práce a sociálních věcí, která má pomoci udržet zaměstnance ve firmách a chránit je před vyhazovem.

Knihkupectví vydělalo na tom, že má zavedený e-shop pro antikvariát, nové knihy se touto cestou podle Fryče prodávají mnohem méně.

"Zaměřujeme se na zákazníky, kteří si chtějí knížku prohlédnout, vzít do ruky. Naši zákazníci nejsou typičtí zákazníci e-shopů, trochu ho využívají, ale nebyl tím pilířem. U antikvariátu je to něco jiného, tam patříme k největším e-shopům v České republice," dodává.

V době uzavření mělo knihkupectví okénko pro výdej knih, také je začalo rozvážet až k zákazníkům. Teď už se připravuje na opětovné otevření. "Hodně se nás hlavně v posledních dnech lidi ptali, proč u nás musí nakupovat jen u okénka a v hypermarketech se knihy prodávat mohou. Na to není odpověď, tuším, že třeba v Británii tohle možné není," srovnává Martin Fryč.

Propad tržeb zejména u nových knih je velký. Fryč doufá, že příští týdny ho pomohou zmírnit. "Dohnat už se to nedá, teď je důležité, aby prosinec byl co nejlepší. Listopad a prosinec jsou pro knihkupce nejdůležitější měsíce," zdůrazňuje.

Fryčovo knihkupectví už se stejně jako ostatní maloobchody připravuje na čtvrteční otevření. Řadu opatření, jako jsou plexiskla u pokladen, mají u Fryče už od jara. "Budeme zdvořile lidi žádat, aby dodržovali dvoumetrové rozestupy a všechna opatření. Zvažujeme stánek s ohřívákem pro nějakou frontu, která se před obchodem možná bude tvořit," říká.

Kolik kupujících smějí do obchodu pustit, zatím spočítané nemají. "Už mám ale připravené plátěné tašky, které očíslujeme, takže místo tradičních košíků u nás budou takové hezké světlé 'plátěnky'," dodává.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Soud EU pozastavil českou žalobu kvůli neproplacené dotaci pro Agrofert, píše server

Žaloba, kterou Česko podalo na Evropskou komisi kvůli zablokované dotaci pro holding Agrofert se zatím odkládá. Napsal to server iRozhlas s odkazem na ministerstvo zahraničí. "Soudní řízení bude přerušeno až do okamžiku, kdy Evropská komise definitivně rozhodne, zda projekt, kterého se napadené rozhodnutí o pozastavení plateb týká, vyloučí z unijního financování, či nikoliv," sdělila serveru mluvčí resortu Zuzana Štíchová.

Zhruba 800 tisíc korun Brusel zatím odmítá proplatit kvůli možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). 

Zdroj: Domácí
před 49 minutami

V Kábulu byly zastřeleny dvě soudkyně nejvyššího soudu

V Kábulu byly dnes ráno zastřeleny dvě soudkyně, které pracovaly u afghánského nejvyššího soudu. Informovala o tom agentura AFP. Podobné cílené útoky otřásají afghánským hlavním městem už několik měsíců.

"Dnes ráno ozbrojení muži zaútočili na vůz zaměstnankyň nejvyššího soudu," uvedl mluvčí soudu Ahmad Fahím Kauím. Upřesnil, že ženy byly zavražděny při cestě do práce.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Bilance obětí pátečního zemětřesení v Indonésii vystoupila na 56

Zemětřesení, které v pátek zasáhlo indonéský ostrov Sulawesi, si vyžádalo nejméně 56 mrtvých a 820 zraněných. Aktualizovanou bilanci obětí zveřejnil indonéský úřad pro řešení následků přírodních katastrof.

Zhruba 15 tisíc lidí zemětřesení o síle 6,2 stupně přimělo opustit své domovy. Někteří z nich se uchýlili do hor, zatímco jiní do přeplněných evakuačních center.

Šéfka indonéské meteorologické, klimatologické a geofyzikální agentury Dwikorita Karnawatiová uvedla, že další zemětřesení v regionu by mohlo vyvolat vlnu cunami. Doplnila, že podle předpovědí pro nadcházející týdny se Indonésie bude dál potýkat s extrémním počasím.

Zdroj: ČTK
Další zprávy