Příběhy obyčejného selhání. Doležalova kniha líčí Čurdu a další zrádce z protektorátu

Aleš Palán Aleš Palán
13. 7. 2019 15:02
Čurda z Hlíny. Název knihy, právě vydané publicistou a historikem Milošem Doležalem, je na obálce a také v tiráži výhradně uveden verzálkami, tedy velkými písmeny.
Karel Čurda na snímku z procesu, který jej roku 1947 odsoudil k smrti.
Karel Čurda na snímku z procesu, který jej roku 1947 odsoudil k smrti. | Foto: ČTK

Může se tak zdát, že udavač Karel Čurda, který roku 1942 zásadní měrou přispěl k dopadení a smrti svých kolegů parašutistů z výsadku Out Distance, byl tvořen nějakou hliněnou substancí, že byl nepevný a rozpadl se vlivem okolních vlivů či vnitřních pnutí.

Ověřování totožnosti parašutistů před kostelem Cyrila a Metoděje 18. června 1942. Zády K. H. Frank, čtvrtý zleva je Karel Čurda.
Ověřování totožnosti parašutistů před kostelem Cyrila a Metoděje 18. června 1942. Zády K. H. Frank, čtvrtý zleva je Karel Čurda. | Foto: ČTK

Jak autor ukazuje, bylo tomu právě tak. Ta Hlína by se ovšem měla psát velkým písmem na začátku - jedná se o Čurdovo jihočeské rodiště v Nové Hlíně.

Miloš Doležal se ze všech odbojářů kolem paraskupiny Out Distance a atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha zaměřil právě na toho, který nejvíce selhal. Byl aktivním udavačem a "leží za ním celý hřbitov mrtvých, kteří své hroby nemají. Jejich popel leží na smetišti ve strži za koncentračním táborem Mauthausen".

O to bizarněji vyznívá zachycený výrok současného obyvatele Nové Hlíny, že Čurda svým přihlášením na gestapu zachránil tuto obec od osudu Lidic.

Podtitul knihy - Tři dokumentární povídky z protektorátu - vystihuje autorův styl. Na základě údajů z archivů či rozhovorů s pamětníky staví příběhy zrady hutně, místy snad až příliš stručně.

Doležal nefabuluje, fakta jsou pro něj jediným konstrukčním kamenem, fantazii nepustí uzdu ani ve volnější konstrukci dialogů. S přidaným citem pro poetiku, která je básníkovi Doležalovi blízká, tak dochází k specifickému literárnímu napětí. Charakterizuje jej autorův specifický styl a zároveň vhodně přispívá vyprávění o temných dobách, tedy spíše o temných lidech.

Autor knihy Miloš Doležal.
Autor knihy Miloš Doležal. | Foto: Matej Slávik

Autor se zaměřuje výhradně na kolaboranty, hnusné tvory, kteří neselhali po soustředěném nátlaku, ale primárně kvůli výhodám či ze msty za zdánlivá příkoří z minulosti.

Zvlášť odporně vyznívá "hrdina" úvodního příběhu Bohouš Bušta z Dolní Cerekve na Vysočině. Zakomplexovaný krejčí si radostně hajluje s dalšími kolaboranty v místním hotelu, uctívají "nacistický oltářík" a radostně vítají gestapáka z Jihlavy. Tím to ale nekončí, naopak začíná. Bušta se mstí, udává, provokuje, stává se postrachem okolí.

Příběhem do třetice je Oskar Felkl, prvorepublikový četník, který v sobě za války objevil německou krev a stal se jedním z aktivních účastníků vypálení Lidic.

Jeho osud kolorují otištěné dopisy, kde Kari, jak zněla Felklova přezdívka, posílá po zatčení své ženě cituplné listy. Ona mu pak píše: "Broučku můj drahý milovaný! Věřím pevně, že ještě jednou budeme spolu šťastni a tato doba jest jen zkouška naší velké lásky a Bůh nám vše jednou vynahradí."

Láska? Ano. Reflexe spáchaných hrůz? Žádná.

Miloš Doležal: Čurda z Hlíny

Miloš Doležal: Čurda z Hlíny
Foto: Nakladatelství Host

(Tři dokumentární povídky z protektorátu)
Nakladatelství Host 2019, 220 stran, 299 korun

Doležal se ve své práci zaměřil na českou vinu, ta se však nemohla projevit, aniž by se nestřetla s českým hrdinstvím. V trojici příběhů, v silovém poli zrádců se tak ocitají i ti, na které můžeme být hrdi.

Doležal-dokumentarista založil svou práci na studiu dobových materiálů a podpořil je množstvím zveřejněných dobových snímků. Těch je v knize opravdu mnoho, snad až příliš. Úvodní mikropříběh o krejčím Buštovi autorovi zabere pouhých 14 tiskových stran, doprovodného fotografického materiálů je víc než dvojnásobek.

Ani v dalších "dokumentárních povídkách" se tento poměr neobrací. Více než dvousetstránková kniha je tak přečtena rychle a než jako samostatné dílo vyznívá spíš jako ochutnávka. Je to ovšem ochutnávka hutná a důležitá. Ano, i takoví jsme byli.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Dubovská dojela v Killingtonu osmnáctá, Shiffrinová vyrovnala Stenmarka

Lyžařka Martina Dubovská skončila ve slalomu Světového poháru v Killingtonu osmnáctá. I pátý slalom v historii v americkém středisku ovládla domácí Mikaela Shiffrinová a v nejtočivější disciplíně vyrovnala 46. triumfem Švéda Ingemara Stenmarka.

Shiffrinová byla po prvním kole druhá, ale zajela dobře druhé, zatímco její největší soupeřka Petra Vlhová chybovala. Slovenská obhájkyně velkého křišťálového glóbu, která minulý týden dvakrát kralovala v Levi, tak skončila druhá. Třetí místo obsadila Švýcarka Wendy Holdenerová.

Dubovská jela mezi elitou po devadesáté. V prvním kole ztratila na Vlhovou více než dvě sekundy a byla šestnáctá. Do druhé jízdy se pustila razantněji, pozici ale neudržela a propadla se o dvě pozice. Nenavázala tak na životní šesté místo z minulého týdne ve Finsku.

V Killingtonu se dosud konaly čtyři slalomy a všechny vyhrála Shiffrinová. Před týdnem Američanka v obou závodech ve Finsku brala za Vlhovou vždy stříbro a na druhé místo to po prvním kole vypadalo i letos. Po druhé jízdě si ale tentokrát pozice vyměnily.

Pro Američanku je Killington prakticky domácím svahem a před rozhovorem dojatá emocemi plakala a chvilku trvalo, než dokázala mluvit. "Jsem šťastná, jak jsem jela druhé kolo. Neudělala jsem tak velkou chybu jako Petra. Bojovala jsem. Hodně to pro mě znamená," řekla Shiffrinová, která ve Světovém poháru celkově oslavila 71. vítězství.

Na rozdíl do Dubovské se nedostala do bodované třicítky Gabriela Capová. Z 63 slalomářek obsadila v 1. kole 51. místo s mankem více než pěti sekund na nejlepší.

Další slalom SP je na pořadu až za měsíc 29. prosince v rakouském Lienzu. Příští týden se rozjedou v kanadském Lake Louise rychlostní disciplíny s Ester Ledeckou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy