Masaryk toužil po vlivu a moci, ovládal propagandu, tvrdí historička Heimannová

Emma Smetana Emma Smetana
10. 3. 2020 11:55
Představa, že Tomáš Garrigue Masaryk byl jen filosof s vysokými ideály, je zavádějící. "Velmi dobře ovládal propagandu," říká historička Mary Heimannová, které deset let po anglickém originálu nyní v češtině vychází kniha nazvaná Československo: Stát, který zklamal.
Mary Heimannová byla hostem Emmy Smetany v DVtv. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 14 minutami

Bulharsko se přihlásí do "čekárny na euro" koncem dubna

Bulharsko se přihlásí do "čekárny na euro", tedy do mechanismu směnných kurzů ERM-2, koncem dubna. V pátek to uvedl bulharský premiér Bojko Borisov. Podle něj současná koronavirová krize ukazuje, že členské státy eurozóny a ty země, které jsou už do ERM-2 zařazeny, budou mít po odeznění pandemie k dispozici miliardy eur na oživení ekonomiky, zatímco ostatní si budou muset půjčovat za vyšší úrok.

Země původně předpokládala, že k ERM-2, kde musí vydržet dva roky před přijetím eura, a k bankovní unii se připojí letos v červenci. V posledních týdnech se pak zdálo, že globální krize vyvolaná šířením koronaviru Sofii přiměje plán odsunout až na příští rok.

Borisov ale dnes vysvětlil, že se jeho vláda rozhodla po konzultacích se šéfkou Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeovou a s vysoce postavenými úředníky ECB přípravy naopak urychlit. Dodal také, že je přesvědčen, že jak jeho země, tak Chorvatsko do eurozóny přijaty budou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy