Proustovské objevy nekončí. Vyjde devět povídek od autora Hledání ztraceného času

ČTK AFP, Guardian, ČTK
10. 8. 2019 12:26
Pod názvem Tajemný dopisovatel (Le Mystérieux correspondant) na podzim vyjde veřejnosti dosud neznámých devět povídek slavného francouzského romanopisce Marcela Prousta, autora Hledání ztraceného času. Informuje o tom britský deník Guardian.
Marcel Proust okolo roku 1895.
Marcel Proust okolo roku 1895. | Foto: Otto Wegener

Jedná se o texty, které Marcel Proust vytvořil v 90. letech 19. století. Mladý autor, narozený roku 1871, tehdy sestavoval svou první sbírku básní a drobných próz, kterou později nazval Rozkoše a dni. Devět textů do ní však nezahrnul, zřejmě proto, že homosexuální tematikou byly na svou dobu příliš odvážné.

Obal chystané sbírky povídek.
Obal chystané sbírky povídek. | Foto: Éditions de Fallois

Až v 50. letech minulého století rukopisy nalezl jeden z nejznámějších proustovských badatelů, vloni zesnulý Bernard de Fallois. Právě jím založené nakladatelství Éditions de Fallois povídky vydá letos 9. října, zhruba 97 let po Proustově smrti.

Bernard de Fallois už podobně dříve identifikoval nedokončený mnohasetstránkový román Jean Santeuil, na němž Proust pracoval zhruba v letech 1895 až 1899, nebo knihu Eseje - Zamyšlení nad Sainte-Beuvem.

V tomto souboru šestnácti textů se spisovatel často vymezoval vůči tezím literárního kritika Charlese Augustina Sainte-Beuvea. Oba tituly byly ve francouzštině prvně vydány až v 50. letech minulého století, připomíná agentura AFP. Prózu Jean Santeuil v českém překladu Michala Novotného roku 2010 vydala Academia, eseje už v 90. letech minulého století publikovala Votobia.

Nyní nalezené povídky jsou podle nakladatelství Éditions de Fallois jakousi kombinací pohádek, nadpřirozených příběhů či dialogů s mrtvými. Prozrazují, z čeho Proust čerpal inspiraci v letech 1913 až 1927 při psaní Hledání ztraceného času.

"Zůstaly utajené, autor o nich nikdy nemluvil," uvádí nakladatelství. "Tyto texty čerstvě dospělého Prousta temným, tragickým způsobem naznačují, že už si byl vědom své homosexuální orientace. Mladý autor v nich zvláštním způsobem vytváří cosi na způsob intimního deníku, který si vést nemohl."

Marcel Proust na snímku z roku 1902.
Marcel Proust na snímku z roku 1902. | Foto: H. Martinie

Jak připomíná Guardian, Marcel Proust svou homosexuální orientaci veřejně nikdy nepřiznal. Dokonce se bil s kritikem, který naznačil, že Proust není heterosexuál.

"Ve stejné době, kdy se Proust toužil milovat s mladými muži, zapáleně bojoval proti tomu, aby na něm ulpělo označení homosexuál," konstatoval ve své proustovské biografii americký spisovatel a esejista Edmund White.

"O mnoho let později řekl Andrému Gidovi, že člověk se mohl o homosexualitě rozepisovat, ale nesměl ji přiznat. A tato literární rada odpovídá Proustovu přístupu a tajnůstkářství, které bylo o to absurdnější, že takřka všichni v okolí jeho orientaci znali," dodal White.

Devět povídek pro chystané vydání připravil a předmluvu k nim napsal devětapadesátiletý Luc Fraisse, profesor Štrasburské univerzity.

Kniha čítá 176 stran a na trhu se objeví u příležitosti 100. výročí okamžiku, kdy Proust získal nejprestižnější francouzskou literární Goncourtovu cenu za román Ve stínu kvetoucích dívek, druhou ze sedmi částí Hledání ztraceného času vydanou roku 1918.

Luc Fraisse je profesorem Štrasburské univerzity.
Luc Fraisse je profesorem Štrasburské univerzity. | Foto: Éditions de Fallois

"Nabízí se otázka: proč Proust tyto texty nezařadil do sbírky Rozkoše a dni? Bezesporu proto, že mu přišly příliš odvážné. Mohly by urazit společnost, ve které stále převažovala tradiční morálka," argumentuje v předmluvě Luc Fraisse.

Podle něj nově nalezené povídky předznamenávají motiv odpírané fyzické lásky mezi dvěma lidmi stejného pohlaví, jejž Proust později rozpracoval v Sodomě a Gomoře, čtvrté části Hledání ztraceného času z let 1921 až 1922.

"Pod závojem fikce ve skutečnosti čteme autorův intimní deník," tvrdí Luc Fraisse o povídkách, které prý sice ještě nejsou tak literárně vytříbené jako Hledání ztraceného času, ale mohou přispět k porozumění autorova díla.

Podle agentury AFP texty vynikají pozoruhodně přesnými metaforami a často komickými poznatky. Některé mají volnější strukturu a meditativnější ráz.

Marcel Proust zemřel v důsledku zápalu plic v roce 1922, pochován je na pařížském hřbitově Père Lachaise. Za života stihl vydat čtyři díly Hledání ztraceného času, ten první v listopadu 1913.

Románový cyklus z prostředí vyšší společnosti na přelomu 19. a 20. století je dnes považován za základní dílo světové literatury. Charakterizuje jej komplikovaná struktura s mnoha odbočkami a prolínáním časových rovin. Věnuje se nadčasovým tématům jako paměť, umění, čas a poznání.

Publikování úvodního dílu si Proust musel zaplatit ze svého. Za druhý díl, který vyšel roku 1918, už Proust získal prestižní Goncourtovu cenu, což mezi francouzskými literáty vyvolalo pozdvižení. Všeobecně se očekávalo, že ocenění dostane některá z knih reflektujících právě skončenou 1. světovou válku.

Po Proustově smrti v roce 1922 vyšly ještě zbývající tři díly Hledání ztraceného času, poslední v roce 1927.

Marcel Proust v lázeňském městě Évian roku 1905.
Marcel Proust v lázeňském městě Évian roku 1905. | Foto: Hôtel Splendide

Kompletní české vydání Hledání ztraceného času, čítající přes 3000 stran, roku 2012 připravilo nakladatelství Rybka Publishers. Sedm svazků rozsáhlého díla vydalo v revidovaném překladu Prokopa Voskovce, který do češtiny převedl první dva díly, a Jiřího Pechara, jenž pracoval na třetí až sedmé knize.

Knihu doplňuje obsáhlý doslov Josefa Fulky, který s Jiřím Pecharem patří k největším zdejším znalcům Proustova díla.

"Proustovi se skutečně podařilo splnit to, co si ve svém velkém románovém cyklu předsevzal: napsat dílo, kterým dosáhne nesmrtelnosti nejen v tom smyslu, že bude za nesmrtelné formálně uznáno, tedy že se stane součástí kánonu, ale především v tom smyslu, že málokterý román vede tak bohatý 'posmrtný' život jako právě Hledání ztraceného času," napsal v doslovu Fulka, podle nějž byl Proust výjimečný spisovatel, filozof, estetik i sociolog.

"Jeho dílo je natolik komplexní a mnohovrstevnaté, že zůstává pro čtenáře tajemstvím: můžeme je číst opakovaně, ale nikdy mu nelze beze zbytku porozumět a proniknout do jeho vnitřní architektoniky natolik, abychom mohli říci, že nám nic nového už nemůže dát," míní teoretik.

Domnělý záběr Marcela Prousta na svatbě

Na nedávné objeveném záběru ze svatby z roku 1904 se objevuje muž, který by mohl být Marcelem Proustem. Ve 35. vteřině schází po schodech. | Video: www.cbgp.com
 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy