Mantelová chtěla zabít Železnou lady a kritizuje Kate

ČTK ČTK, jla
22. 9. 2014 14:57
Spisovatelka Mantelová vydala novou povídku Vražda Margarety Tatcherové: 6. srpna 1983, čímž vyvolala velký poprask nejen u britských kritiků.
Hilary Mantelová
Hilary Mantelová | Foto: Profimédia

Londýn - Britská spisovatelka Hilary Mantelová vydala novou povídku a pobouřila řadu Britů nevybíravou kritikou bývalé vlivné premiérky Margarety Thatcherové a nynější oblíbené vévodkyně Kate. Konzervativní političku označila za "duševní transvestitku" a prý si dokonce jednou představovala, jak Thatcherovou zabíjí. Vévodkyni přirovnala k "figuríně z obchodní výlohy".

Držitelka Man Bookerovy ceny řekla, že v roce 1983 zahlédla ze svého okna nehlídanou Thatcherovou a zamířila na ni fiktivní pistolí vytvořenou ze svého prstu a palce. "Myslím si, že kdybych to nebyla já, kdyby to byl někdo jiný, byla by mrtvá," uvedla  spisovatelka.

"Když na ni myslím, stále cítím tu vroucí nenávist. Způsobila dlouhodobé škody v mnoha oblastech života země," vysvětlila spisovatelka. "Železná lady", jak se konzervativní premiérce přezdívalo, také podle ní napodobovala mužské vlastnosti a byla antifeministka.

Povídku nevydali, ač za ni zaplatili

Autorka románů, povídek a pamětí, básnířka, literární a filmová kritička využila svých pocitů kolem možného zabití političky v povídce The Assassination of Margaret Thatcher: August 6th 1983 (Vražda Margarety Thatcherové: 6. srpna 1983), jež je součástí její nové sbírky povídek, která vyjde koncem měsíce a je tak první po dlouhých 11 letech. 

Deník The Daily Telegraph dokonce odmítl tuhle povídku vydat, i když zakoupil drahá práva. Konzervativec Conor Burns se nechal slyšet, že příběh vážně uráží oběti Irské republikánské armády. "Nepřestane mě udivovat neuspořádanost myšlenek, některých levicově orientovaných lidí," řekl Burns.

Mantelová očekávala odpor vůči své nové povídce a řekla, že je poněkud nepřiměřené považovat její fikci za tabu, jak navrhují kritici. "Nemůžeme utíkat od historie. Musíme se k ní postavit čelem. Důsledky vlády Železné lady živily náš národ a stále tu rezonují," dodala Mantelová.

Kate je oproti Dianě jen strojený výrobek

Dvaašedesátiletá Mantelová o víkendu v literárním listu London Review of Books Lecture označila nyní těhotnou vévodkyni Kate kromě jiného za "pozlátko s umělým úsměvem". Již dříve usoudila, že Kate se jí oproti bývalé princezně Dianě jeví jako "strojně vyrobená".

Její nový výpad proti vévodkyni odsoudil i premiér David Cameron. "Mantelová píše ohromné knihy, ale její vyjádření o Kate Middletonové je zcela mylné," prohlásil.

Dvaatřicetiletá vévodkyně je podle něj bystrá a angažovaná osobnost a skvělá představitelka Británie. "Mantelová by měla být na Kate hrdá, a ne ji napadat," zdůraznil premiér. Proti výrokům spisovatelky vystoupil i šéf labouristické opozice Ed Miliband.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko už prý nebude zastavovat uprchlíky mířící do Evropy

Turecko už nebude zastavovat syrské uprchlíky, kteří se snaží dostat do Evropy. Podle agentury Reuters to dnes řekl vysoce postavený turecký činitel. Rozhodnutí podle agentury souvisí s očekávaným příchodem uprchlíků ze severozápadní syrské provincie Idlib, kde musel více než milion lidí kvůli bojům opustit své domovy.

Ofenziva syrské a ruské armády začala v prosinci. Jejím cílem je získat Idlib pod kontrolu režimu prezidenta Bašára Asada. Většinu provincie zatím mají v rukou islámští radikálové a oponenti syrské vlády, z nichž některé podporuje Turecko.

Turecká policie, pobřežní a pohraniční stráž dostaly příkaz nezasahovat, uvedl turecký činitel.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Jaškin zakončil KHL na druhém místě produktivity i mezi střelci

Český útočník Dmitrij Jaškin z Dynama Moskva zakončil základní část KHL jako druhý nejproduktivnější hráč i druhý nejlepší střelec soutěže. V dnešním posledním zápase na ledě Dinama Minsk dal jeden gól, hostům to však na výhru nestačilo a prohráli 3:4.

Jaškin v 17. minutě zvyšoval na 3:1, ale Dynamo Moskva náskok neudrželo a po třech inkasovaných brankách ve druhé třetině prohrálo. Český útočník díky gólu uzavřel základní část s bilancí 31 branek a 32 přihrávek a udržel druhé místo v kanadském bodování i v tabulce střelců.

V produktivitě zaostal o dva body za spoluhráčem Vadimem Šipačovem (17+48) a před Kirillem Kaprizovem z CSKA Moskva (33+29) udržel o bod druhé místo. Mezi střelci šestadvacetiletý Jaškin, kterého s Dynamem čeká v prvním kole play off Spartak Moskva, nestačil pouze na Kaprizova.

Další zprávy