Magnesia Litera zná nominace. Uspět mohou Petra Soukupová či novináři Marek Švehla a Erik Tabery

ČTK ČTK
6. 3. 2018 14:25
Pořadatelé cen Magnesia Litera letos zaznamenali rekordních 382 přihlášených knih ze 139 nakladatelství. Ve finálních nominacích je například román Anny Bolavé Ke dnu nebo dvě nové knihy - pro dospělé i pro děti - Petry Soukupové. Nominaci získali za své knihy i novináři Respektu Marek Švehla a Erik Tabery. Vyhlašování výsledků letošního ročníku se uskuteční 4. dubna. "Nominace jsou soubojem různých názorů a rozhodnutí," řekl předseda poroty Petr Fischer. Ve finálovém výběru překvapivě chybí poslední román Jáchyma Topola Citlivý člověk.
V nominacích na Magnesii Literu jsou i dvě knihy Petry Soukupové Nejlepší pro všechny a Kdo zabil Snížka?
V nominacích na Magnesii Literu jsou i dvě knihy Petry Soukupové Nejlepší pro všechny a Kdo zabil Snížka? | Foto: ČTK
 • Litera za prózu:
  Anna Bolavá: Ke dnu, Lucie Faulerová: Lapači prachu, Ondřej Horák: Nebožtík, Ivana Myšková: Bílá zvířata jsou velmi často hluchá, Josef Pánek: Láska v době globálních klimatických změn, Petra Soukupová: Nejlepší pro všechny 

 • Litera za poezii:
  Milan Děžinský: Obcházení ostrova, Ondřej Hanus: Volné verše, Michal Jareš: Začátek eposu 

 • Litera za knihu pro děti a mládež:
  Petra Soukupová: Kdo zabil Snížka?, Jana Šrámková: Bratři v poli, František Tichý: Transport za věčnost 

 • Litera za naučnou literaturu:
  Ondřej Beránek, Pavlína Cermanová, Jakub Hrubý: Jedno slunce na nebi, jeden vládce na zemi, Lucie Skřivánková, Rostislav Švácha a kolektiv: Paneláci 1, 2, Miroslav Verner: Abúsír. V srdci pyramidových polí 

 • Litera za nakladatelský čin:
  Divadlo věčné moudrosti a teosofická alchymie Heinricha Khunratha, Ivan Blatný: Jde pražské dítě domů z bia…, Liber Viaticus Jana ze Středy 

 • Litera za překladovou knihu:
  Jonathan Franzen: Purity (z angličtiny přeložila Lucie Mikolajková), Asaf Gavron: Osada na pahorku (z hebrejštiny přeložila Magdaléna Křížová), Máirtín Ó Cadhain: Hřbitovní hlína (z irštiny přeložil Radvan Markus)

 • Litera za publicistiku:
  Anna Křivánková, Antonín Tesař, Karel Veselý: Planeta Nippon, Patrik Ouředník: Antialkorán aneb nejasný svět T. H., Erik Tabery: Opuštěná společnost 

 • Litera pro objev roku:
  Anna Prstková: 49°27 ́45.249 ́ ́N, 17°58 ́36.107 ́ ́E, Marek Švehla: Magor a jeho doba, Vladimíra Valová: Do vnitrozemí 

 • Magnesia Blog roku:
  Felix Culpa: Tisíckráte, Divoká: Divoké deníky, Jaroslav Erik Frič: Pasáže, Radkin Honzák na Aktuálně.cz, Karel Škrabal: Nedělní chvilka poezie, Do Thu Trang: Asijatka
 

Právě se děje

teď

Ozbrojenci zastřelili na vancouverském letišti muže, podle úřadů šlo o válku gangů

Na mezinárodním letišti sloužícím kanadskému městu Vancouver zastřelili neznámí ozbrojenci v neděli 28letého muže. V pondělí o tom informovala agentura AP s odvoláním na kanadské úřady. Osmadvacetiletý muž byl zastřelen nedaleko odletové haly.

Policie byla přivolána na letiště krátce po 15:00 místního času v neděli a podařilo se jí zastavit auto s dvěma podezřelými. Ti na policisty zahájili palbu a ujeli. Policie našla vozidlo v plamenech o 28 kilometrů dál.

Kanadské úřady uvedly, že oběť byla policii známá a že incident souvisí s konfliktem mezi zločineckými gangy, jehož byla oblast v poslední době svědkem. Letiště zůstává otevřené.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 17 minutami

Při střelbě na oslavě v Coloradu zemřelo sedm lidí

Při střelbě na narozeninové oslavě v americkém městě Colorado Springs zemřelo sedm lidí včetně údajného útočníka. Uvedly to podle agentury Reuters místní úřady.

Útočník podle úřadů dorazil na oslavu, kde se nacházela jeho přítelkyně, a zahájil střelbu. Na místě zemřelo šest osob, jeden člověk podlehl svým zraněním po převozu do místní nemocnice.

V místě oslavy se nacházely i děti, podle prohlášení policie a představitelů města však nebyly mezi oběťmi střelby. Policie uvedla, že střelec spáchal sebevraždu. Dodala, že nyní zjišťuje motiv činu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy