Básník Lawrence Ferlinghetti slaví 100. narozeniny. Nadělil si nový román

Ladislav Nagy Ladislav Nagy
23. 3. 2019 8:25
Americký básník a spisovatel Lawrence Ferlinghetti tuto neděli slaví sté narozeniny. Činí tak nejlepším možným způsobem: vydáním nového románu.
Lawrence Ferlinghetti na snímku z roku 2005.
Lawrence Ferlinghetti na snímku z roku 2005. | Foto: ČTK/AP

Přesněji řečeno se však o román jedná jen při volném chápání tohoto pojmu, jak je ostatně poslední dobou zvykem. Kniha nazvaná Malý chlapec (Little Boy), kterou v angličtině právě vydalo nakladatelství Penguin Random House, je především kaleidoskopem vzpomínek, fragmentů. Jejich prostřednictvím se autor, narozený roku 1919, ohlíží za svým životem a potažmo celým 20. stoletím.

Při procházce po Staroměstském náměstí roku 1998.
Při procházce po Staroměstském náměstí roku 1998. | Foto: ČTK

Možná ale podtitul "román" označuje i něco jiného: jistou distanci od vlastního života, nahlíženého z perspektivy představivosti. Však právě život Lawrence Ferlinghettiho byl plný tolika paradoxů, že v něm nějakou logickou vývojovou linii ani nelze najít.

Byl vším: chudým sirotkem z východního pobřeží USA, bohatou ikonou západoamerického San Francisca, vojákem ve druhé světové válce i zapáleným pacifistou, socialistickým radikálem i úspěšným podnikatelem. A samozřejmě také talentovaným literátem, který stál skoro u všeho, co se událo v americké literatuře druhé poloviny 20. století.

Ferlinghetti zažil zrod beatnického hnutí, byť sám se za jeho součást nikdy nepovažoval. Před čtyřmi lety vyšel knižně výbor z jeho korespondence s Allenem Ginsbergem, který ukazuje obrovské rozdíly mezi dvěma básníky, stejně jako to, co měli společné: sebedůvěru a ambici literárně prorazit.

To se jim nakonec oběma povedlo. Ginsberg se stal klasikem americké literatury, Ferlinghetti oblíbeným básníkem a nakladatelem. Jeho knihkupectví City Lights, založené roku 1953, dodnes funguje a už dávno figuruje v turistických průvodcích jako pamětihodnost San Francisca.

Roku 1988 s Allenem Ginsbergem.
Roku 1988 s Allenem Ginsbergem. | Foto: ČTK/AP

Stylisticky se Ferlinghetti od beatniků odlišoval od samého počátku, hlavně příklonem k dědictví velkého modernistického básníka T. S. Eliota. Jeho vliv je silně patrný také ve Ferlinghettiho nejlepší a nejznámější knize Lunapark v hlavě, prvně vydané roku 1958. V ní autor zároveň projevil silné vizuální vnímání skutečnosti, rys, který bude napříště zdobit většinu jeho poezie.

"Na Goyových nejlepších obrazech / se nám zdá že vidíme / lidi tohoto světa / právě ve chvíli / kdy poprvé dostali titul / ‚trpící lidstvo’ / Svíjejí se tam / v běsnění protivenství / vydáni všanc útrapám / Jeden na druhém / sténají s batolaty a bajonety / pod cementovým nebem / v abstraktní krajině spálených stromů / zkřivených soch netopýřích křídel a zobanů / slizkých šibenic," začíná v překladu Jana Zábrany známá báseň nazvaná Na Goyových nejlepších obrazech.

Oproti T. S. Eliotovi, o více než 30 let staršímu, usiloval Ferlinghetti vždy o maximální přístupnost své poezie. Věřil, že skutečné umění musí být srozumitelné všem, ne jen úzké skupině vzdělaných.

Literární tvorba ale tvoří jen část Ferlinghettiho literárního odkazu. Neméně důležitou kapitolou je jeho působení coby majitele City Lights. Právě pod značkou tohoto knihkupectví a brzy také nakladatelství se na pultech objevila Ginsbergova báseň Kvílení.

Knihkupectví City Lights v San Francisku.
Knihkupectví City Lights v San Francisku. | Foto: ČTK/DPA

Kvůli nařčení, že jím vydaná Ginsbergova báseň ohrožuje dobré mravy, Ferlinghetti stanul před soudem. Ten ale rozhodl ve prospěch nakladatele a tím navždy změnil politiku cenzury ve Spojených státech.

Ferlinghettiho nynější autobiografický "román" Little Boy je vlastně knihou o cestě. Začíná v sirotčinci na východním pobřeží USA s letmým ohlédnutím za rodovými kořeny - autor měl trochu dánské krve, trochu francouzské.

Dále vyprávění pokračuje přes službu v armádě a politický aktivismus až po současnost. I když se Ferlinghetti - nepochybně ke zklamání mnohým čtenářů - v knize příliš nevěnuje svým slavným literárním souputníkům, stále dokazuje, že je svůdným vypravěčem.

Rozporuplný obrázek jednoho života, podaný stylem vyprávění někde nad šálkem kávy, je obrazem celého dvacátého století a amerických dějin.

Zároveň je Ferlinghettiho kniha zajímavým příběhem muže, který se ještě za života stal legendou. Ostatně již před téměř čtvrtstoletím po něm byla pojmenována jedna - pravda, slepá - ulička v San Franciscu: Via Ferlinghetti nahradila někdejší Price Row.

Sté narozeniny básníka, malíře a performera jsou dobrou příležitostí připomenout si nejen jeho barvitou osobnost, ale především pozoruhodné dílo.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 6 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy