reklama
 
 

Kunderovy spisy letos doplní výbor z básnických překladů

17. 8. 2015 10:49
Dvanáctý svazek spisl Ludvíka Kundery vyjdou ještě letos.

Brno – Sebrané spisy Ludvíka Kundery, které jakožto náročný ediční počin vycházejí už přes 20 let, brzy doplní 12. svazek, výbor z básnických překladů. Pod názvem Kolkolem jej připravuje nakladatelství Atlantis. Vyjde ještě letos, řekla ČTK Jana Uhdeová z Atlantisu. Kundera zemřel přesně před pěti lety, bylo mu 90 let.

Sebrané spisy začaly vycházet v roce 1993, Kundera sám se podílel na jejich redigování, výběru a řazení textů. Od roku 1997 se projektu s předpokládaným rozsahem 17 svazků ujalo brněnské nakladatelství Atlantis. Do svazku Kolkolem vybral Kundera na 400 překladů.

Podle vlastního textu určeného na záložku knihy Kundera po léta překládal hlavně ze zvědavosti, "jak je to s poetikou jiných národů a jak najít českou podobu cizojazyčného verše". Zaměřoval se na německou moderní poezii, ve spolupráci s filology vznikly četné překlady z bulharštiny a jihoslovanských jazyků, dále z francouzštiny a ruštiny. Jako samostatné české knihy vyšly Kunderovy překlady Bertolta Brechta nebo Georga Trakla, s mimořádným zájmem se věnoval Hansi Arpovi a Günteru Kunertovi.

autor: ČTK | 17. 8. 2015 10:49

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama