Knihy roku podle Rychetského: Kundera, Juráček a Lustigovy rozhovory

Kultura Kultura
23. 12. 2021 10:02
Za mistrnou novelu o emigraci, návratech a nenávratech i českém údělu na přelomu 20. a 21. století označuje předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský román Nevědění od Milana Kundery. Hlasoval pro něj v knižní anketě deníku Aktuálně.cz, stejně jako sedm dalších oslovených.
Předseda Ústavního soudu České republiky Pavel Rychetský.
Předseda Ústavního soudu České republiky Pavel Rychetský. | Foto: Kubíček.studio

Své tipy na nejhodnotnější či nejzajímavější letošní knihy do Kanzelsbergerova adventního průvodce zaslalo přes pět desítek respondentů. Jsou mezi nimi literární kritici, laureáti prestižní ceny Magnesia Litera i osobnosti společenského života.

Cílem ankety, kterou Aktuálně.cz uspořádalo podruhé, není najít vítěze, ale upozornit na publikace, jež zaslouží pozornost a neměly by zapadnout v široké produkci uplynulého roku.

Stejně jako spisovatel Jiří Kratochvil, básnířka Olga Stehlíková nebo režisér Lukáš Trpišovský uvedl také předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský mezi třemi knihami roku nedávno vydané Nevědění od Milana Kundery. Román, jejž pro nakladatelství Atlantis z francouzštiny přeložila Anna Kareninová, se točí okolo porevoluční návštěvy Prahy dvěma emigranty.

"Není to oslava zemí, které emigranty přijaly, ani tu nejsou kladné a záporné postavy. Je to především ta propast mezi nimi. Smutek nad zpřetrhanými životy, jejichž první půlku nechápou v novém domově a tu druhou tam, kde bývalo doma," napsalo o knize Aktuálně.cz.

Pavel Rychetský dále upozorňuje na čtvrtý díl deníku režiséra a scenáristy Pavla Juráčka, který pokrývá roky 1974 až 1989. "Představuje Juráčkovo trápení, sebemrskačství i sebezahledění a nezaplněné i zmařené aspirace v době pobytu v Mnichově s Daňou Horákovou," uvedl Rychetský. Deník, stejně jako předchozí tři díly vydalo nakladatelství Torst.

Coby třetí knihu předseda Ústavního soudu doporučuje Vlny štěstí Arnošta Lustiga, což je posmrtné vydání dosud nepublikovaných rozhovorů a rozhlasových relací známého českého spisovatele tematizujícího mimo jiné holokaust.

"Nabízí plastické obrazy toho, jak šly naše dějiny," poznamenává Rychetský.

K nejčastěji zmiňovaným titulům v letošní anketě dále patří román Civilizace od Laurenta Bineta, v němž se nezdaří vylodění Kryštofa Kolumba a Evropu 16. století dobývají Inkové, dále Listopád od Aleny Mornštajnové, rozvíjející alternativní historii po 17. listopadu 1989, nebo druhý díl Šikmého kostela od Karin Lednické, vyprávějící další etapu z historie Těšínska.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

Policisté před Tour de France opět prohledali pokoje týmu Bahrajn Victorious

Cyklistický tým Bahrajn Victorious krátce před startem Tour de France zažil další policejní razii. Dánští policisté na žádost francouzských vyšetřovatelů prohledali hotelové pokoje i vozy členů týmu, kde v roli jednoho ze sportovních ředitelů od letoška působí Roman Kreuziger. Podle představitelů stáje začala akce v půl šesté ráno, trvala dvě hodiny a policie nic nezabavila.

Tým Bahrajn Victorious byl terčem razie již loni během Tour de France a také před třemi dny. Před rokem policisté přišli do hotelu v Pau po sedmnácté etapě, státní zastupitelství tehdy uvedlo, že zahájilo vyšetřování kvůli podezření z držení zakázaných látek.

Pondělní razie v domech cyklistů a dalších členů stáje před odjezdem na Tour byla podle nich "úmyslným pokusem poškodit pověst týmu". Žádné výsledky vyšetřování zatím nedostali.

Nejslavnější cyklistický závod začne v Kodani páteční časovkou.

před 12 minutami

Výkon česká ekonomiky překvapil, v prvním čtvrtletí stoupla o 4,9 procenta

Česká ekonomika letos v prvním čtvrtletí stoupla meziročně podle zpřesněného odhadu o 4,9 procenta, oznámil Český statistický úřad (ČSÚ). Statistici tak zlepšili svůj odhad z konce května, kdy uváděli růst o 4,8 procenta. Mezičtvrtletní růst hrubého domácího produktu (HDP) zůstal na 0,9 procenta. V prvním čtvrtletí loňského roku, které bylo negativně ovlivněno pandemií nemoci covid-19, naopak výkon ekonomiky meziročně klesl.

Statistici už v květnu uvedli, že k posílení výkonu ekonomiky proti loňsku přispěly podle statistiků hlavně výdaje na konečnou spotřebu domácností a tvorba hrubého kapitálu. Naopak negativní vliv měla na vývoj HDP zahraniční poptávka. V dnešní zprávě doplnili, že reálná spotřeba domácností se meziročně zvýšila o tři procenta a mezičtvrtletně klesla o 0,4 procenta. Míra úspor domácností klesla meziročně i mezičtvrtletně.

"Úhrn reálných peněžních a nepeněžních příjmů domácností na obyvatele poklesl v 1. čtvrtletí proti předchozímu čtvrtletí o 5,6 procenta, meziročně o 4,4 procenta, a to zejména kvůli vysokému růstu cen," sdělil ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

před 15 minutami

Fond J&T Arch Investments koupí 9,99 procenta v Moneta Money Bank

Fond J&T Arch Investments koupí 9,99 procenta akcií Moneta Money Bank od fondu Petrus Advisers. V následující dnech fond plánuje požádat Českou národní banku o schválení nabytí kvalifikované účasti. 

Minoritní podíl fond koupí ve dvou krocích. První část ve výši 8,89 procenta nabude bezprostředně, zbývajících 1,1 procenta pak pořídí do konce roku. Fond akcie kupuje za prémii oproti aktuální tržní ceně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy