Knihy, kresby, výstřižky. Kundera věnuje svou knihovnu a archiv Brnu

Kultura Kultura
30. 7. 2020 14:42
Světoznámý český spisovatel žijící ve Francii Milan Kundera věnuje svou knihovnu s rozsáhlým archivem Moravské zemské knihovně, která sídlí v autorově rodném Brně. Z pařížského bytu manželů Kunderových budou knihovna s archivem převezeny na podzim. „Myslím, že knížky patří do knihovny, takže je logické, že je do Moravské zemské knihovny dávám," vzkazuje romanopisec.
Milan Kundera od roku 1975 žije ve Francii.
Milan Kundera od roku 1975 žije ve Francii. | Foto: © Gallimard

O daru ve čtvrtek odpoledne informoval Radoslav Pospíchal z Moravské zemské knihovny. Podle ministra kultury Lubomíra Zaorálka z ČSSD se jedná o mimořádnou událost. "Milan Kundera vždy tvrdil, že autor a nikdo jiný je absolutním pánem svého díla. A tak to, že se právě tuto svou celou tisícisvazkovou knihovnu rozhodl věnovat české instituci, je obrovskou událostí," říká.

"Vidím v tom velikou symboliku. Vždyť to budeme my, kdo bude mít k tomuto dílu nejblíže, a zároveň tento dar snad ukazuje, že i Milan Kundera měl a má nejblíže k této zemi," dodává Zaorálek.

"Dar knihovny Milana Kundery je nejenom vzkazem českým čtenářům, ale vlastně i komentářem jeho vztahu k Brnu, tedy k jeho rodišti. A Moravská zemská knihovna je institucí, která si zaslouží tento dar spravovat," doplňuje ředitel Moravské zemské knihovny Tomáš Kubíček.

Součástí svazků, které budou převezeny z Paříže, jsou Kunderova díla publikovaná v češtině i ve více než 40 jazycích. Průběžně bude soubor rozšiřován o další česká i zahraniční vydání.

Do knihovny dále náleží archiv obsahující články psané Milanem Kunderou, články o něm, kritiky Kunderových knih sbírané v průběhu let jeho vydavateli v Česku nebo v zahraničí, dále výstřižky z novin, autorizované fotografie nebo kresby, které Kundera vytvořil. Tento archivní materiál bude čtenářům přístupný primárně v digitální podobě.

Po převezení materiálů do Brna odborníci nejprve provedou kompletní soupis, v průběhu příštího roku pak Moravská zemská knihovna sbírce vyhradí místo v samostatné studovně. Ta ponese označení Knihovna Milana Kundery a měla by se v jejím rámci také pořádat autorská čtení, debaty nebo odborné diskuse.

Moravská zemská knihovna vloni připravila výstavu Milan Kundera (neztracen) v překladech, vydala také česko-francouzskou publikaci Dílo Milana Kundery v překladech, která obsahuje i bibliografii autorova překladového díla.

Zájem o Milana Kunderu v posledních měsících vyvolal kritický životopis, který o něm napsal spisovatel Jan Novák. Na podzim se Kundera českým čtenářům připomene českým překladem svého posledního románu Slavnost bezvýznamnosti, nyní již překladatelka Anna Kareninová pracuje na tom, aby do češtiny převedla také román Nevědění. Národní divadlo Brno uvede 23. října obnovenou premiéru Kunderova absurdního dramatu Majitelé klíčů z roku 1962.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Dubovská dojela v Killingtonu osmnáctá, Shiffrinová vyrovnala Stenmarka

Lyžařka Martina Dubovská skončila ve slalomu Světového poháru v Killingtonu osmnáctá. I pátý slalom v historii v americkém středisku ovládla domácí Mikaela Shiffrinová a v nejtočivější disciplíně vyrovnala 46. triumfem Švéda Ingemara Stenmarka.

Shiffrinová byla po prvním kole druhá, ale zajela dobře druhé, zatímco její největší soupeřka Petra Vlhová chybovala. Slovenská obhájkyně velkého křišťálového glóbu, která minulý týden dvakrát kralovala v Levi, tak skončila druhá. Třetí místo obsadila Švýcarka Wendy Holdenerová.

Dubovská jela mezi elitou po devadesáté. V prvním kole ztratila na Vlhovou více než dvě sekundy a byla šestnáctá. Do druhé jízdy se pustila razantněji, pozici ale neudržela a propadla se o dvě pozice. Nenavázala tak na životní šesté místo z minulého týdne ve Finsku.

V Killingtonu se dosud konaly čtyři slalomy a všechny vyhrála Shiffrinová. Před týdnem Američanka v obou závodech ve Finsku brala za Vlhovou vždy stříbro a na druhé místo to po prvním kole vypadalo i letos. Po druhé jízdě si ale tentokrát pozice vyměnily.

Pro Američanku je Killington prakticky domácím svahem a před rozhovorem dojatá emocemi plakala a chvilku trvalo, než dokázala mluvit. "Jsem šťastná, jak jsem jela druhé kolo. Neudělala jsem tak velkou chybu jako Petra. Bojovala jsem. Hodně to pro mě znamená," řekla Shiffrinová, která ve Světovém poháru celkově oslavila 71. vítězství.

Na rozdíl do Dubovské se nedostala do bodované třicítky Gabriela Capová. Z 63 slalomářek obsadila v 1. kole 51. místo s mankem více než pěti sekund na nejlepší.

Další slalom SP je na pořadu až za měsíc 29. prosince v rakouském Lienzu. Příští týden se rozjedou v kanadském Lake Louise rychlostní disciplíny s Ester Ledeckou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy