Nesbø bez detektiva Holea. Nový román se skvěle hodí k pošmourné zimě

Markéta Pilátová Markéta Pilátová
17. 12. 2020 17:00
Jo Nesbø je král současné světové detektivky. A navíc teď stvořil vlastní Království, jak pojmenoval novou knihu, v níž se neobjevuje jeho nejznámější detektiv Harry Hole.
Jo Nesbø proslul knihami o detektivovi Harrym Holeovi.
Jo Nesbø proslul knihami o detektivovi Harrym Holeovi. | Foto: Libor Fojtík

Království, které v překladu Kateřiny Krištůfkové vydala Kniha Zlín, tedy není takzvaná holeovka. Šedesátiletý norský spisovatel v novince popisuje téměř románovou životní cestu dvou bratrů, kteří nejsou žádný Kain a Ábel. Naopak. Mají k sobě blízko, i kvůli problematickým rodičům.

Jo Nesbø.
Jo Nesbø. | Foto: Libor Fojtík

Je skoro s podivem, že v případě protagonistů Království nezasáhla obávaná norská sociální služba Barnevernet. Ta ale vznikla v roce 1992, zatímco příběh dvou chlapců začíná o několik desítek let dříve.

Roy a Carl vyrůstají na odlehlé farmě, kde se nedá téměř nic vypěstovat, jen pást pár ovcí i koz a počítat nekonečné množství kamení. Pro jejich otce, milovníka všeho amerického od cadillaců po svobodomyslnou soběstačnost, je to ale dokonalé království - odlehlé a jen a jen jeho. "Jsme rodina. Máme jenom sami sebe, na nikoho jinýho se spolíhat nemůžeme," zní také často z jeho úst, špinavých od amerického žvýkacího tabáku Berry.

Drsný, avšak idylický horský život končí nešťastným pádem automobilu do propasti a smrtí rodičů. Bratři pak vyrůstají téměř sami, přičemž každý v sobě objeví jiný talent.

Mladší Carl, všemi oblíbený miláček žen, nakonec norskou drsnou idylu opouští a zanechává v horském království staršího bratra, introvertního znalce ptáků Roye. Ten postupem času zjistí, že mu jde nejen opravování aut, ale také provoz benzinových pump. Když se u něho doma zčistajasna zjeví Carl s krásnou, záhadnou ženou Shannon, všechno se mění.

Jo Nesbø v románu Království rozehrává úplně jiné kulisy, než jaké známe z jeho detektivek. Dává vale městské atmosféře norské metropole Oslo, temným úletům detektiva Harryho Holea a jeho boji s alkoholem i přitažlivě úchylnými vrahy a zločinci.

Romanopisec nás tentokrát zavádí mezi zamračené horaly a jejich rodiny, kde se pere nejedno hodně špinavé prádlo, ale všechno je mnohem těžší odhalit, protože v horách rodiny táhnou za jeden provaz.

Nesbø bravurně dávkuje napětí, které kombinuje se zasněnými popisy přírody a počasí i schopností mistrně vystihnout lidskou povahu.

Království se skvěle hodí k pošmourné zimě, dá se výborně číst pod dekou nebo za plápolání krbu, čímž čtenář naplní severský koncept hygge, pohodového přístupu k životu spojeného s uměním najít v každém okamžiku něco krásného.

V první části člověk ani nemá pocit, že čte svižnou detektivku, spíš venkovský román z počátku století, do něhož jsou rafinovaně zakomponované detektivní momenty. Nepátrá tu ale detektiv, nýbrž hrdina - příběh vypráví starší, mlčenlivý bratr Roy, když si uspořádává vzpomínky.

Postupně se od něj dozvídáme celou spleť motivů, šťastných i nešťastných řešení, domnělých i skutečných vin. Nejvíc ale Roy pátrá sám v sobě.

Výtečné na Království je, že nevyvolává neustálý pocit blížícího se rozuzlení. Není potřeba překotně hltat stránky, aby čtenář zjistil, kdo je vrah. V Království to ani vědět nechce.

Obal románu Království.
Obal románu Království. | Foto: Kniha Zlín

Je to spíš psychologická mapa, průvodce motivacemi hrdinů, kteří, přestože žijí v drsné horské přírodě Norska, touží po romantické lásce, penězích, úspěchu či uznání. A když do jejich životů vstoupí exotická mladá žena, jež vyrostla ve slumech karibského ostrova Barbados a nikdy se nesmíří s nedokonalostí, jejich svět zimy a ledu začne tát jako rampouch na jarním slunci.

V posledních kapitolách se děj nakonec stáčí zpět k tomu, co Jo Nesbø tak dobře umí a co mu vždy dobře funguje. K detektivnímu žánru. Jako by se zalekl závažnosti a složitosti psychologického románového tvaru, s nímž si zdařile pohrával v první části.

Najednou cítí potřebu rychle napínat, děj víc rozpohybovat a dát mu jasnější kontury než na začátku. Pro čtenáře je to jistě komfortnější a přehlednější, koneckonců si přece koupil detektivku. Kdyby si ale mohl vybrat a drze do toho králi detektivek promluvit: bylo by skvělé, kdyby Jo Nesbø jednou vydal opravdový román. Takový, v němž by se nepátralo a nevraždilo, v němž by se žilo na první pohled možná nudněji, ale o to podstatněji.

Jo Nesbø: Království

(Přeložila Kateřina Krištůfková)
Nakladatelství Kniha Zlín 2020, 595 stran, 449 korun.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Očkování v USA jde rychle, Universal odkládá premiéru filmu Rychle a zběsile 9 už jen o měsíc

Jen o měsíc odkládá filmové studio Universal velkorozpočtový snímek Rychle a zběsile 9, který měl také do českých kin dorazit koncem května. Nově se s premiérou počítá na 25. června, píše agentura Reuters. Podle ní se hollywoodská firma vlastněná nadnárodním konglomerátem Comcast snaží vytipovat dobu, kdy se do biografů bude moci vrátit co nejvíce lidí, aby z prodeje vstupenek zaplatila náklady. Snímek měl rozpočet přes 200 milionů dolarů, v přepočtu 4,4 miliardy korun.

Universal film odložil jen o měsíc. Podle Reuters to dokazuje, že studio vkládá naděje do rychlého průběhu očkování v USA a Kanadě, které společně tvoří největší filmový trh světa. V New Yorku se sítě biografů AMC, Cineworld či Cinemark po roční pauze způsobené pandemií znovu otevřely tento pátek. Provozovatelé doufají, že v lukrativní letní sezóně už na velkorozpočtové filmy jako Rychle a zběsile 9 přitáhnou opět davy nyní již naočkovaných diváků. Jako první má do kin 7. května zamířit Black Widow, ve které stejnojmennou superhrdinku hraje Scarlett Johanssonová.

Zdroj: Reuters
Další zprávy