Recenze: Co jsme si udělali? Nový román Jana Němce září, uvěřit mu je ale těžké

Petr A. Bílek Petr A. Bílek
1. 12. 2019 18:41
Že nová próza Jana Němce nazvaná Možnosti milostného románu bude patřit k nejzajímavějšímu, co v posledních letech nabídla česká literatura, snad ani nepřekvapí.
Jan Němec je autorem beletrizovaného životopisu Františka Drtikola nazvaného Dějiny světla.
Jan Němec je autorem beletrizovaného životopisu Františka Drtikola nazvaného Dějiny světla. | Foto: ČTK

Osmatřicetiletý brněnský rodák, který na sebe před šesti lety upozornil beletrizovaným životopisem Františka Drtikola nazvaným Dějiny světla, je povahou hledač. Přitahují ho dosud nepopsaná místa a umí se na svět podívat tak, aby pod povrchem vyjevil hloubku a zároveň sugestivně vyjádřil i viděné.

I tyto výjimečné dispozice jej ale nyní dovedly do soutěsky, kterou nelze projít bez oděrek. A není jisté, zda odřeniny přisuzovat neohebnosti čtenářského těla, anebo autorovi za to, že nás tudy vláčel.

Možnosti milostného románu jsou silně autobiografické. Vystupují v nich skuteční lidé a líčeny jsou události, které se nejspíš opravdu staly, byť jsme nebyli jejich svědky a poměr "pravdy" a "básně" nelze ověřit. Celých více než 400 stran představuje koncentrovanou analýzu vzniku, průběhu a rozpadu milostného vztahu mezi vypravěčem, který neustále stvrzuje, že je Janem Němcem z reálného světa, a jeho partnerkou, v románu pojmenovanou jako Nina.

Tato analýza na sebe bere příběhovou podobu, takže z jednotlivých epizod, byť nejsou řazeny chronologicky, si postupně skládáme ucelenou mozaiku toho, co a jak se mezi nimi několik let dělo.

Příběh neustále narušují esejistické úvahy - o soudobém světě a situaci člověka, který v něm musí žít, stejně jako o psaní a jeho možnostech či limitech. A protože vypravěč se výrazně podílí na kulturním dění tohoto světa, při čtení nahlížíme do zákulisí fungování nakladatelství Host, pro které Němec pracuje a jež knihu vydalo, do příprav Sjezdu spisovatelů v roce 2015, který skutečně spolupořádal, či do způsobu trávení tvůrčích stipendijních pobytů.

Dílčí témata jsou zároveň konfrontována s tím, jak podobné jevy ztvárnili Hermann Broch, Lawrence Durrell, Leonard Cohen či Albert Camus. Vypravěč i jeho partnerka jsou intelektuálové a svět kolem sebe i svůj vztah nevnímají jen intuitivně, ale také skrze literární díla, filmy, obrazy, fotografie či písně, které buď právě vstřebávají, anebo jim je nastalé situace přivedou na mysl.

Tento způsob psaní má za výsledek román výrazně intelektuální. Bravura, s níž Jan Němec píše, naštěstí nestaví jeho intelektuální vybavení na piedestal jako něco, co má být obdivováno. Je spíše reflexí stavu - věci často bývají složité, a proto o nich nelze psát jednoduše. Už proto, že o nich leccos bylo napsáno, natočeno nebo namalováno.

Díky takto široce nastavenému záběru Možnosti milostného románu na vyprahlém a šedivém poli současné české prózy září. Tam, kde většina děl končí upoceným odvyprávěním klopotně zkonstruovaného příběhu, Němcovo psaní silně vyniká: potřebou vyřešit si teď a tady, co je špatně se světem, v němž žiji, a případně co je špatně se mnou.

Spisovatel Jan Němec.
Spisovatel Jan Němec. | Foto: ČTK

Tak jako krize světa, ať už v záběru na stav naší společnosti, nebo na celou naši civilizaci, bytostně zraňuje a bolí Patrika Ouředníka či Jáchyma Topola a tak, jako už předtím po desetiletí zraňovala Ludvíka Vaculíka či Milana Kunderu, je rovněž pro Jana Němce prostor románu možností prozkoumat a snad pochopit, co se s námi děje. V tomto ohledu je čtenář v rovnoprávné pozici, protože nabídnutý náhled i argumenty může konfrontovat se svými postoji.

Možnosti milostného románu však čtenáře vtáhnou i do oblasti, kde rovnoprávnou pozici nemá. A tou je románové jádro a nejrozsáhlejší téma - příběh vztahu s Ninou. I ve světě, který se bortí, pochopitelně lze psát milostné romány. Tento konkrétní ale ukazuje, že ani ve zborceném světě určité hranice nejde překročit.

Němec napsal jakousi variaci na Chladnokrevně od Američana Trumana Capoteho, byť tentokrát je zavražděn jen jeden letitý vztah. Román až ostentativně dává najevo, že jeho jádrem jsou skutečné události, a ne imaginace, byť živená skutečností. A celý tento koncept zbytečně podráží nápaditost i stylovou brilanci Němcova psaní.

Nejde jen o nezvyklou míru narcismu - napíšu román o sobě a o tom, jak špatně snáším, že mě partnerka po letech opustila - a uzurpace mocenské pozice: Němec je spisovatel, takže události umí popsat, a je známý, takže mu to vydají, zatímco nebohá druhá polovička vztahu nemá přístup k pozici, z níž by odvyprávěla svoji verzi.

Román tyto výtky předjímá v rozhovoru se sebou samým, který do něj autor vložil. Což ale neznamená, že tím přestávají mít váhu. Ostatně pasáž, kdy v závěru "nechá vyprávět" svoji partnerku, ale vyprávění nastaví tak, aby oproti jeho břitkému intelektu a schopnosti vyjadřovat nuance vystoupila její nudná, upovídaná a povrchní povaha, je lacině prvoplánová.

Jádro problému s překračováním hranice fikce a skutečnosti a dovoláváním se reality jako živné půdy románového světa si lze ukázat už na vstupním odstavci: "A ty ses zeptala: Proč se mnou vlastně jsi? Usmál jsem se a odmítl vypovídat, anebo jsem možná plácl nějakou hloupost."

Při vzpomínce na události staré již roky si vypravěč - dle očekávání - nepamatuje, zda mlčel, nebo něco řekl. Přitom si prý přesně pamatuje znění otázky. Paměť je prostě selektivní poznávací nástroj. Pamatujeme si jen něco, a navíc se neumíme nastavit tak, abychom si pamatovali to nejpodstatnější. Ostatně i románový Milan Kundera vypravěče poučí, že "dějiny vždy pochopíme až zpětně". Když jsme v jejich víru, netušíme, co je podstatné, a tudíž i hodné zapamatování. A později už si nemůžeme být jisti, jak přesně to bylo - vždyť o tom, zda si Kunderovu větu zapamatoval správně, vypravěč pochybuje už na následující stránce.

Obal Možností milostného románu.
Obal Možností milostného románu. | Foto: Host

Vypravěči zkrátka můžeme jen věřit, že líčí události, promluvy a pocity tak, jak je přesvědčen, že se odehrály. Přitom i líčený vztah troskotá na tom, že vypravěč chce, aby vše bylo tak, jak si přeje - že si i svoji partnerku přivlastňuje a upravuje pro potřeby vlastního světa. Proč bychom mu tedy měli věřit, že po letech už píše z odstupu, že už se z přivlastňování vyléčil?

My čtenáři nemáme přístup k tomu, co se odehrálo před románem. U jiných textů to nevadí, protože nabízejí svět tvořený samotným vyprávěním. Zde se skutečnost do románu okázale vnáší, ale až když je zabalena do literatury. Jako se syrový a krvavý flák masa vnáší na stůl, až když nabude podoby bifteku.

Jenže čtenáře prostě nelze vzít zároveň na porážku dobytčete na jatkách a hned poté na biftek. Anebo ještě jinak: je možné postavit působivý dům, v němž je do betonu zalita mrtvola, v tomto případě mrtvola vztahu. Ale nelze ten dům hrdě ukazovat návštěvám a přitom zdůrazňovat, že tam je zalitá mrtvola.

Možnosti milostného románu jsou pozoruhodné, vyzývavé a kladou spoustu otázek. Nejsou ale přesvědčivé. Nimrání se v tom, co vše si Jan a Nina způsobili, bude čtenáře bavit ze všeho nejméně.

Jan Němec: Možnosti milostného románu

Nakladatelství Host 2019, 420 stran, 389 korun

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy