Hitler chtěl zničit rakouskou královskou rodinu, tvrdí Američan v nové knize

ČTK ČTK
29. 4. 2020 15:43
Nové poznatky o tom, proč chtěl nacistický vůdce zničit rakouskou královskou rodinu, předkládá americký spisovatel James Longo v česky právě vydané knize nazvané Hitler a Habsburkové.
Arcivévoda František Ferdinand d'Este (vlevo) po příjezdu na nádraží v Sarajevu v červnu 1914. Vpravo je jeho manželka Žofie a rakouský generál jezdectva Potiorek.
Arcivévoda František Ferdinand d'Este (vlevo) po příjezdu na nádraží v Sarajevu v červnu 1914. Vpravo je jeho manželka Žofie a rakouský generál jezdectva Potiorek. | Foto: ČTK

Píše o tom, jak Hitler, který před 75 lety spáchal sebevraždu ve svém bunkru v Berlíně, pronásledoval děti zavražděného arcivévody Františka Ferdinanda d'Este a jeho české manželky, hraběnky Žofie Chotkové.

Obal českého vydání knihy Hitler a Habsburkové.
Obal českého vydání knihy Hitler a Habsburkové. | Foto: Slovart

"Autor přináší nové poznatky o příčinách nenávisti nacistického vůdce vůči monarchistické rodině, tak úzce spjaté s českými dějinami," upozorňuje Jana Kaizrová z nakladatelství Slovart, které knihu vydalo v překladu Anny Veselé.

Autor se o problematiku začal zajímat, když ho matka přivedla ke Kurtu von Schuschniggovi, profesoru politologie na univerzitě v americkém St. Louis.

"Vyprávěla mi, že tento tichý, plachý muž kdysi byl kancléřem Rakouska, pak ho nechal zatknout Adolf Hitler a uvěznili ho v Německu, v koncentračním táboře Dachau. Nevěděl jsem, co je kancléř nebo koncentrační tábor, kde je Rakousko či Německo, neznal jsem jméno Adolf Hitler, ale tohle setkání ve mně vzbudilo celoživotní zvědavost a otázky. A tato kniha je jejich výsledkem," píše James Longo v doslovu.

Jako mladý učitel navštívil Dachau v Německu a vídeňské Muzeum vojenské historie v Rakousku. "Učil jsem se o atentátu na arcivévodu Františka Ferdinanda, jediné politické vraždě, která způsobila světovou válku. Jeho poslední slova k umírající manželce 'Žofie, neumírej, žij pro naše děti' mě pronásledovala. Zajímalo mě, co se stalo s jeho osiřelými dětmi. Zdálo se, že to nikdo neví," dodává Longo.

Podle něj Hitlerova zášť vůči císařskému rodu Habsburků, mrtvému arcivévodovi a jeho sirotkům vznikla v době führerova mládí, kdy strávil pět let ve Vídni. Manželství Ferdinanda s českou hraběnkou Chotkovou považoval za příklad šířícího se mísení ras a rozprodávání německého Rakouska "méněcenným národnostem".

Ve své knize se Longo vedle událostí roku 1938 a anšlusu, to znamená připojení Rakouska k Německu, věnuje také dlouholetému úsilí potomků Ferdinanda d'Este o navrácení majetku včetně zámku Konopiště, o který přišli v roce 1921.

Ústavní soud v roce 2011 odmítl stížnost Sofie Hohenbergové ve sporu o mobiliář zámku Konopiště na Benešovsku. Hohenbergová je pravnučkou habsburského následníka trůnu Ferdinanda d'Este, zavražděného roku 1914 v Sarajevu.

James M. Longo vystudoval University of Missouri, poté získal magisterský titul na Webster University a doktorát na Harvard University. Je profesorem na katedře vzdělávání na Washington & Jefferson College. Vyučoval v Rakousku, Brazílii a Kostarice, přednášel na univerzitách ve Spojených státech, Edinburghu či Zlíně. Je autorem osmi knih, například From Classroom to White House. Žije v USA.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 16 minutami

Čistý zisk ČEZ loni stoupl na rekordních 80,7 miliardy korun

Čistý zisk energetické skupiny ČEZ loni stoupl na rekordních 80,7 miliardy z předloňských 9,9 miliardy korun. Významný nárůst podle firmy odráží enormní růst cen v důsledku ruské invaze na Ukrajinu, rekordní zisk z obchodování s komoditami na zahraničních trzích a vysokou provozní spolehlivost elektráren ČEZ. Provozní výnosy byly meziročně vyšší o 27 procent, dosáhly 288,5 miliardy korun.

Provozní zisk před odpisy (EBITDA) loni meziročně stoupl na víc než dvojnásobek, dosáhl 131,6 miliardy korun. Skupina to dnes oznámila v tiskové zprávě. Dosud nejvyšší čistý zisk, 51,9 miliardy korun, měla firma v roce 2009.

"Dosažený zisk za rok 2022 indikuje rekordní dividendu pro akcionáře. V případě stanovení dividendy na horní hranici intervalu platné dividendové politiky by mezi akcionáře bylo rozděleno 63 miliard korun. Pro majoritního akcionáře Českou republiku by to znamenalo příjem 44 miliard Kč," uvedl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Navíc odvede státu, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií, nově zavedenou daň z neočekávaných zisků a odvod z nadměrných tržeb z výroby v celkové výši 30 až 40 miliard korun a dále 26 až 30 miliard korun z titulu běžné daně z příjmů. Celkem tedy ČEZ letos odvede státu více než 100 miliard korun, shrnul Beneš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy