Jako rybář na tušové malbě. Seifertovu cenu dostane esejista Kroutvor

ČTK Kultura ČTK, Kultura
22. 9. 2022 13:47
Za tři roky starou vzpomínkovou knihu nazvanou Poletování jednoho ptáčka obdrží esejista, básník a historik umění Josef Kroutvor letošní Cenu Jaroslava Seiferta. Porota o tom rozhodla s přihlédnutím k jeho pokračující esejistické tvorbě. Ocenění převezme v listopadu v rezidenci pražského primátora.
Josef Kroutvor na archivním snímku z roku 1999.
Josef Kroutvor na archivním snímku z roku 1999. | Foto: ČTK

Osmdesátiletý Kroutvor vystudoval filozofii, historii a dějiny umění na pražské Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. V září 1968 odešel do Francie, kde získal roční stipendium na univerzitě v Besançonu.

Od roku 1970 už opět v české metropoli pracoval pro Uměleckoprůmyslové museum. Zaměřoval se na dějiny plakátu, užitou grafiku a fotografii, věnoval se i designu, architektuře či sociologii kultury. Počátkem 90. let začal právě dějiny plakátu a reklamy přednášet na Vysoké škole uměleckoprůmyslové a také na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Roku 1993 se stal vedoucím oddělení užité grafiky a fotografie Uměleckoprůmyslového musea, kde působil až do důchodu.

Publikuje od roku 1969, za normalizace také v samizdatových a exilových periodikách, kam psal pod kafkovským pseudonymem Josef K, mimo jiné na stroji přepisoval samizdatovou literaturu. Přispíval do časopisů Umělecká řemesla, Typografie, Film a doba nebo do exilových Listů a Svědectví. Z jeho rozsáhlého díla jsou známy eseje Potíže s dějinami, Praha, město ostrých hran či Šumava a Josef Váchal.

V nyní oceněné publikaci Poletování jednoho ptáčka, kterou vydal Torst, se Kroutvor ohlíží za dosavadním životem. "Nikdy nebyl a nechtěl být autorem obsáhlých monografií, tlustých svazků a vyčerpávajících studií. Vždy se snažil psát tak, aby jeho texty byly srozumitelné pro každého, přístupné a sdělné. V tomto duchu napsal i svou vzpomínkovou knihu," uvedlo nakladatelství.

"Vidím se jako rybář na tušové malbě ve stylu manga. Jsem obklopen ideální krajinou, lehce namalovanou jen polosuchým štětcem, kde poletuji jako ptáček z větve na větvičku," píše o sobě Kroutvor v autobiografii. Ta se podle týdeníku Respekt řadí k tomu nejlepšímu a nejsvěžejšímu ze současné memoárové literatury.

Poletování jednoho ptáčka se umístilo v anketě Kniha roku Lidových novin.

Kroutvor v posledních letech publikoval také poutnické zápisky z cest po kopcích a stráních Novohradských hor - například loňskou sbírku kratičkých textů nazvanou Lesní glosy, která navazovala na Lesní eseje. "Někdy se autor promění v přísného kazatele sčítajícího křivdy, většinou si ale drží postoj jemného staromilce, který nevratné zásahy komentuje mírnými, avšak přesnými slovy," napsalo o knize Aktuálně.cz.

Cenu Jaroslava Seiferta roku 1986 ve švédském Stockholmu inicioval jaderný fyzik František Janouch, zakladatel Nadace Charty 77. Ocenění je udíleno za vynikající slovesné dílo vydané či jinak zveřejněné v Česku nebo zahraničí za poslední tři roky, výjimečně porota vyhlásí cenu za dílo celoživotní.

Laureáta vyhlašuje Nadace Charty 77 každé dva roky 22. září, v předvečer Seifertových narozenin. Cena je spojena s odměnou 100 tisíc korun. Dříve ocenění získali Pavel Šrut, Ivan Diviš, Václav Havel, Ivan Martin Jirous, Jáchym Topol, Karel Šiktanc nebo Milan Kundera.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Při protestech v Íránu po úmrtí mladé ženy v policejní vazbě zemřelo už 41 lidí

Na 41 stoupl počet obětí protestů, které v Íránu pokračují již více než týden kvůli smrti mladé ženy v policejní vazbě. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na íránská státní média. Počet obětí bude ale nejspíš ještě vyšší, lidskoprávní organizace v pátek hovořily o nejméně 50 mrtvých.

Jak v sobotu uvedl íránský prezident Ebráhím Raísí, Írán se musí s protesty a s těmi, co narušují bezpečnost v zemi, "rozhodně vypořádat". Při protestech v provincii Gílán na severu Íránu zadržela policie 739 lidí, z toho 60 žen, uvedla íránská média. Írán podle nich také kritizoval krok Spojených států, které chtějí udělat výjimku ze sankcí, aby pomohly Íráncům zajistit v době celonárodních protestů internet.

Protesty se konaly ve více než 40 městech včetně Teheránu. Ženy na nich mimo jiné pálily hidžáby, kterými si mají podle pravidel islámské republiky pokrývat hlavy. Právě kvůli porušení pravidel pro nošení pokrývky hlavy teheránská morální policie minulý týden v úterý zatkla Mahsu Amíníovou, která ale ve vazbě upadla do kómatu a zemřela. Bylo jí 22 let a podle rodiny byla předtím zdravá. Policie tvrdí, že zemřela na infarkt. Podle zpráv kolujících na sociálních sítích ji policisté bili obuškem a zranili, když se udeřila hlavou o policejní auto. V kómatu byla tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy