Izraelská knihovna na webu zpřístupnila Kafkovy rukopisy, skici a dopisy

ČTK ČTK
27. 5. 2021 21:18
Izraelská národní knihovna na internetu zveřejnila sbírku rukopisů, kreseb a dopisů spisovatele Franze Kafky. Digitalizovaná kolekce obsahuje mimo jiné tři verze povídky Svatební přípravy na venkově, osobní dopisy, skici, cestovní deníky a zápisník, kde si autor procvičoval hebrejštinu, informoval server BBC News. Knihovna před publikací dokumenty zrestaurovala.
Franz Kafka
Franz Kafka | Foto: ČTK

"Po mnoha letech, kdy byly pro veřejnost tyto dokumenty nedostupné, jsme hrdí, že k nim nyní můžeme nabídnout volný přístup vědcům a milionům Kafkových fanoušků po celém světě," uvedl ředitel Izraelské národní knihovny Oren Weinberg. "Dokumenty Franze Kafky se nyní přidají k milionům dalších předmětů, které jsme v uplynulých letech zdigitalizovali," dodal.

Dokumenty pocházejí z pozůstalosti dalšího slavného spisovatele a Kafkova přítele Maxe Broda, kterého německy píšící rodák z Prahy požádal, aby dílo po jeho smrti spálil. Brod neposlechl a namísto toho část zveřejnil, čímž se Kafka posmrtně proslavil. Než Brod, jenž uprchnul před nacisty do dnešního Izraele, zemřel roku 1968 v Tel Avivu, zanechal sbírku u své sekretářky Esther Hoffeové se žádostí, aby ji předala Izraelské národní knihovně, píše BBC News.

Rukopisy Franze Kafky (vpravo) z pozůstalosti Maxe Broda desítky let vlastnila rodina Hoffeových.
Rukopisy Franze Kafky (vpravo) z pozůstalosti Maxe Broda desítky let vlastnila rodina Hoffeových. | Foto: ČTK/AP

Hoffeová si ji však nechala a některé věci prodala. Když v roce 2007 zemřela i ona, Izraelská národní knihovna se obrátila na její dcery, aby vyplnily poslední Brodovo přání. Ty odmítly a následoval dlouholetý právní spor. Případ skončil u izraelského Nejvyššího soudu, jenž rozhodl ve prospěch knihovny. Vyšetřovatelé podle BBC News prohledali byt Hoffeové v Tel Avivu, kde zjistili, že část sbírky údajně poškodily kočky. Další kusy kolekce hledali v Německu nebo ve švýcarských či izraelských sejfech. Poslední část sbírky se do Izraele dostala v roce 2019.

Pražský německý spisovatel židovského původu Franz Kafka zemřel v roce 1924 ve věku 40 let v sanatoriu u Vídně po mnohaletém boji s tuberkulózou. Mezi jeho nejslavnější díla patří romány Amerika, Proces a Zámek. Za života mu vyšlo jen šest krátkých prací, mimo jiné povídky Proměna, Ortel či novela V kárném táboře. Jeden z nejvlivnějších spisovatelů 20. století začal být proslulý až ve 40. letech v USA a v Evropě po druhé světové válce.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Senát schválil snazší odstraňování nelegálních poutačů u silnic

Odstraňování nelegálních reklamních poutačů, které se objevily u silnic, by měli řešit správci nebo vlastníci komunikací. Senát to dnes schválil v rámci vládní novely, která transformuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) z příspěvkové organizace na státní podnik. Transformace má podle vlády zlepšit prověrku finančních toků a také přinést větší konkurenceschopnost na trh práce, aby ŘSD jako státní podnik mohlo lépe platit svoje odborníky.

Pokud vlastník nebo správce komunikace zjistí, že se u komunikace objevilo reklamní zařízení, obrátí se na příslušný úřad s dotazem, zda je povoleno. Pokud povoleno není, bude mít povinnost ho odstranit. Vlastníka reklamního poutače pak bude muset informovat například na internetu a poutač bude skladovat až tři roky na jeho náklady. Pokud si ho vlastník nevyzvedne, nechá nelegální poutač sešrotovat.

Novela, kterou nyní dostane k podpisu prezident, z odstraňování nepovolených poutačů vypouští správní řízení, které je komplikované hlavně kvůli doručování různých výzev vlastníkům. Navíc se vlastníci mohou změnit nebo mohou sídlit v zahraničí, kam se jim musí doručovat korespondence.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Piráti vyloučili ze strany tři zastupitele z Prahy 1, neplnili úkoly. Trojice to odmítá

Piráti vyloučili ze strany kvůli neplnění úkolů tři zastupitele z Prahy 1 - místostarostu čtvrti Davida Bodečka, radní pro sociální oblast Ivanu Antalovou a uvolněného člena zastupitelstva Martina Ardena. Rozhodnutí strana zveřejnila na svých stránkách. Upozornil na to server Deník N. Trojice vyloučených vytvořila na radnici Prahy 1 koalici s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1, přestože členská základna Pirátů byla proti. Následně trojice odmítla z koalice vystoupit. Vyloučení na webu strany uvádějí, že většinu povinností splnili. Bodeček Deníku N řekl, že zvažuje vystoupení z pirátského klubu na pražském magistrátu.

Členská základna Pirátů už loni v listopadu rozhodla poměrem 277 ku 167 hlasů, že se Piráti nemají účastnit koalice s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1. Tři zmínění zastupitelé Pirátů v čele s Bodečkem ale již tehdy oznámili, že koaliční smlouvu vypovídat nehodlají. Rozhodčí komise pirátské strany uložila letos v únoru třem zastupitelům z Prahy 1, aby buď vyjednali novou koaliční smlouvu, nebo současnou smlouvu vypověděli a vzdali se funkcí ve vedení radnice. Zadané úkoly doteď podle komise nesplnili.

Bodeček, Antalová a Arden ve společném prohlášení na webu strany naopak tvrdí, že většinu úkolů splnili, včetně předložení nové koaliční smlouvy. "Konstatujeme, že v průběhu mimořádného přezkumu jsme se opakovaně setkali se situacemi, kdy došlo k porušování pravidla subsidiarity, šíření dezinformací a manipulacím, které negativně ovlivnily naši pozici a poškozovaly nás," sdělili. Podle rozhodčí komise však trojice předložila jen dodatek ke koaliční smlouvě, a to navíc až po uplynutí lhůty stanovené komisí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy