Michal Horáček: Nová kniha o katedrále sv. Víta patří do každé české knihovny

Michal Horáček
11. 6. 2019 10:35
Katedrála je nejen chrámem Boha, ale také člověka, přírody, vůbec veškerého stvoření. Každá jednotlivost je propojena s celkem, všechny kameny jsou lapides vivi, „živé“.
Katedrála sv. Víta, Václava, Vojtěcha a Panny Marie na Pražském hradě.
Katedrála sv. Víta, Václava, Vojtěcha a Panny Marie na Pražském hradě. | Foto: ČTK

I prvky zdánlivě disharmonické - šerední chrliči, oslové, nemoudré panny - přispívají ke konečné harmonii. A jedinečně přispět k harmonickému celku musí každý, kdo k takovému dílu přiloží ruku: architekti, kameníci, sochaři, malíři, tvůrci barevných vitrají nebo stavitelé varhan. Všichni vědí, že práce potrvá léta, a zároveň doufají, že přetrvá déle.

Autorem článku je textař a spisovatel Michal Horáček.
Autorem článku je textař a spisovatel Michal Horáček. | Foto: Lukáš Bíba

Právě vydaná dvousvazková kniha nazvaná Katedrála viditelná a neviditelná dělá předmětu svého zájmu čest - i ona je svým způsobem katedrální.

Bez mecenášů není knihy

Podivuhodný je už příběh vzniku publikace. Inspirovalo ji a vedlo občanské sdružení Hilbertinum. To se chtělo ucházet o podporu u ministerstva informatiky, ale než mu příslušné úřady schválily stanovy, ministerstvo bylo roku 2007 zrušeno.

Ani opakované žádosti u Grantové agentury České republiky se pak nesetkaly s valným pochopením. Iniciátorka projektu, Jana Maříková-Kubková, to přesto nevzdala. "Pořád jsem věřila, že dveře do mého snu se otevřou," vzpomíná.

Vypadá to, že slova evangelisty Lukáše "Klepejte, a bude vám otevřeno" nejsou marná. Že ani následné setkání Jany Maříkové-Kubkové s mecenáši, manželi Radkou a Petrem Turkovými - byť začalo nad kávou a původně se probírala jiná témata -, nebylo náhodné, že k němu dříve či později dojít muselo.

Každopádně to posléze byli právě oni, kdo dveře do toho snu otevřel svým příslibem knihu finančně podpořit.

Nebyl to slib ani malý, ani levný. Během sedmi let příprav se do práce na knize zapojilo 17 odborníků, především ze základního výzkumu. A kromě nich mnoho dalších, včetně fotografů a grafiků. Po čase se ukázalo, že finanční dar manželů Turkových nepostačuje, ti jej však navýšili. Místo jednoho svazku tak vznikly dva, ten původně neplánovaný druhý dokonce dvakrát objemnější než první.

Dvojstrana z knihy Katedrála viditelná a neviditelná.
Dvojstrana z knihy Katedrála viditelná a neviditelná. | Foto: Hilbertinum, z.s.

Kniha, která nás přežije

Právě vydaná Katedrála viditelná a neviditelná tak nakonec čítá 928 stran, plných archivních i nových fotografií nebo faksimilí rozličných listin - obrázků je celkem 1300. A zejména 3D modelů, s jejichž pomocí se příběh vzniku sakrálních staveb pražské ostrožny, které se vesměs staly součástí dnešní katedrály sv. Víta, Václava, Vojtěcha a Panny Marie na Pražském hradě, odvíjí před čtenářem bezmála jako ve filmu.

Přínos publikace spočívá také v tom, že se věnuje érám dosud zpracovaným zběžně, případně vůbec. To se týká hlavně období 1918 až 1929, potažmo celého 20. století, v knize pojednaného především kunsthistoričkou Marianou Šindelkovou. Nejeden "živý kámen" pak přidávají experti na dobovou hudbu a liturgii.

Náhrobek sv. Jana z Nepomuku v katedrále sv. Víta.
Náhrobek sv. Jana z Nepomuku v katedrále sv. Víta. | Foto: Jan Gloc, Správa Pražského hradu

Máme tak k dispozici sumu současných znalostí o jednoznačně nejdůležitější české stavbě. Ta přesahuje život každého z nás a současně přispívá ke kulturní identitě střídajících se generací.

Dílo, které ji vykládá a svérázně oživuje, patří do každé české domácí knihovny. Slušelo by ji mít všem politicky zapáleným vlastencům stejně jako těm, kdo chtějí lépe porozumět českému sacrosanctu či vlastní pospolitosti a jejím historickým i současným proměnám.

Nebude to zanedbatelná investice: v knihkupectví přijde Katedrála viditelná a neviditelná na nejméně 3499 korun. Dobré je ovšem vzít v úvahu, že bez velkorysých mecenášů by si vydavatel musel účtovat kolem 6000 korun, což by po uplatnění knihkupecké marže pro potenciálního čtenáře obnášelo 9000 korun.

Zdá se, že za takových podmínek by ji málokdo koupil, a právě proto nejspíš nikdo ani nevydal.

Dvojstrana z knihy Katedrála viditelná a neviditelná.
Dvojstrana z knihy Katedrála viditelná a neviditelná. | Foto: Hilbertinum, z.s.

Silueta Hradu mohla vypadat jinak

Dílo publikované Hilbertinem v partnerství s Archeologickým ústavem Akademie věd napsali experti, kteří se však vzdali konceptuálního jazyka svých oborů a vesměs se vyjadřují živou, široce srozumitelnou češtinou. Především vyprávějí.

Pokud čtenáři nedají spát otázky, třeba jak se nejen v gotické katedrále, ale také v jejích předchůdcích - tedy ve Spytihněvově bazilice a rotundě sv. Víta - hrálo a zpívalo, David Eben je v knize nejen popisuje, ale ještě přikládá moderní notovou transkripci, takže si to čtenář může sám zahrát a zazpívat.

Jana Maříková-Kubková: Katedrála viditelná a neviditelná

Katedrála viditelná a neviditelná

(Průvodce tisíciletou historií katedrály sv. Víta, Václava, Vojtěcha a Panny Marie na Pražském hradě)
Vydalo Hilbertinum - Společnost Kamila Hilberta 2019, 928 stran, 3499 korun

Kdo nástroj neovládá, nevadí - i pouhé čtení ho seznámí s nespočtem nejednou skoro neuvěřitelných příběhů. Mnohé jsou o snech a o tom, jak je tvůrci nebo duchovní správci katedrály naplnili.

Nebo nenaplnili. Katedrála viditelná a neviditelná se tak jmenuje i proto, že mapuje a ukazuje rovněž záměry, které se nikdy neuskutečnily. Dobře známá silueta Pražského hradu mohla dnes snadno vypadat jinak. Tak jako by při troše štěstí nebo smůly mohl vypadat život kohokoli z nás. I proto je možné vnímat ji jako dílo živoucí.

Katedrála sv. Víta, Václava, Vojtěcha a Panny Marie - neboť tak zní její celý název - je unikátní i mezi jinými katedrálami. Už od rotundy a baziliky to je, jak říká autorka projektu Jana Maříková-Kubková, "pořád jedna stavba, jen její formy se mění". Žádná jiná není tak dlouho a tak jednoznačně spojena s osudy, obavami i úspěchy nějaké pospolitosti jako její nezpochybnitelný středobod.

Pokolení za pokolením se máme při hledání nebo výkladu vlastní identity kam obracet. S Katedrálou viditelnou a neviditelnou to půjde ještě o něco lépe.

Autor je textař, spisovatel a bývalý prezidentský kandidát.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 6 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy