EKG nabídne exkluzivní setkání s nizozemskou literaturou

ČTK ČTK
9. 1. 2015 15:08
Na pravidelný literární kabaret EKG přijedou do Divadla Archa spisovatelé z Nizozemí.
Guus Kuijer, nositel Ceny Astrid Lindgrenové.
Guus Kuijer, nositel Ceny Astrid Lindgrenové. | Foto: DA

Praha - Lednové vydání literárního kabaretu EKG v Divadle Archa dostane mezinárodní podobu. Jeho organizátoři Igor Malijevský a Jaroslav Rudiš představí Nizozemsko a Flandry jako země skvělé literatury. Kromě dvou večerních představení 14. a 15. ledna se spisovatelé v dopoledním čase v Arše zúčastní workshopů a besed.

Na přípravě setkání se podílí Nizozemský literární fond a česká nakladatelství, která překlady autorů v češtině vydávají. "Guus Kuijer je největší postavou nizozemské dětské literatury, laureát Ceny Astrid Lindgrenové. Za svou tvorbu získal řadu ocenění. V listopadu 2013 mu vyšla v Albatrosu jeho Všehokniha, v níž se malý Tomáš musí vyrovnat s násilnickým otcem a nehodlá slevit ze svého cíle být šťastný," sdělila mluvčí Albatrosu Kateřina Obadalová.

Loni Albatros vydal mezinárodně oceňovanou knihu Bennyho Lindelaufa Opak starostí. Kniha je o dětech, které se přestěhují do tajemného domu u hřbitova a podniknou fascinující cestu do minulosti.

Mladá fronta vydá v polovině ledna komiks Barbary Stokové Vincent, který vznikl na zakázku Muzea Vincenta van Gogha a provází čtenáře krátkým a intenzivním obdobím, které malíř strávil na jihu Francie. Stejné nakladatelství připravuje také knížku autorky Francine Oomenové nazvanou Tajemství Leny Notýskové. "Autorka ve svých knihách pro děti otevírá i nelehká témata, jako je rozvod rodičů či homosexuální orientace," sdělil Ondřej Vohnický z Mladé fronty.

Knihy Oomenové se točí především kolem dospívání a opakovaně získaly čtenářskou cenu dětí v Nizozemsku, dočkaly se též filmového zpracování.

"Setkání s nizozemskými spisovateli jsme pojali jako exkluzivní vydání literárního kabaretu EKG," řekl ředitel Divadla Archa Ondřej Hrab. Rudiš a Malijevský budou po dva večery ve velkém sále Archy hostit nizozemské a české autory. Prvního se zúčastní spisovatelka Markéta Pilátová a nizozemští a vlámští autoři Pieter De Buysser, Esther Gerritsenová, Auke Hulst a zpěvačka, hudebnice a výtvarnice Sonja van Hamelová. Druhý večer zastoupí domácí scénu Jáchym Topol, nizozemskou Peter Buwalda, Barbara Stoková a Annelies Verbekeová.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Ingebritsen má z atletického HME double, vyhrál i trojku

Nor Jakob Ingebrigtsen po triumfu na 1500 metrů vyhrál na atletickém halovém mistrovství Evropy i závod na 3000 metrů. Dvacetiletému běžci se v Toruni povedl podobný double jako na venkovním ME 2018 v Berlíně, kde vyhrál závody na 1500 a 5000 metrů.

Díky zrychlení v závěru Ingebritsen vyhrál nejdelší halový závod v osobním rekordu 7:48,20. Na trojce obhájil titul z předloňského HME v Glasgow, kde na patnáctistovce nestačil na Poláka Marcina Lewandowského. Toho letos porazil.

Na halový evropský trůn v sedmiboji se vrátil nejlepší vícebojař současnosti Kévin Mayer. Devětadvacetiletý Francouz nasbíral 6392 bodů, čímž zaostal o 87 bodů za svým evropským rekordem z HME 2017 v Bělehradu. Španělský obhájce titulu Jorge Ureňa tentokrát získal stříbro (6158), bronz zůstal v Polsku zásluhou osobního rekordu Pawla Wiesiolka (6133).

Titul na 60 metrů překážek obhájila Nizozemka Nadine Visserová v nejlepším letošním světovém čase 7,77 sekundy. Zvítězila před britskými sestrami Cindy Semberovou (7,89) a Tiffany Porterovou (7,92). Třiatřicetiletá Porterová si pro medaili doběhla v roušce.

V dnešním finálovém programu se z českých atletů představí jen štafeta čtvrtkařů, která nastoupí ve složení Vít Müller, Pavel Maslák, Michal Desenský a Patrik Šorm.

Zdroj: ČTK
Další zprávy