EKG nabídne exkluzivní setkání s nizozemskou literaturou

ČTK ČTK
9. 1. 2015 15:08
Na pravidelný literární kabaret EKG přijedou do Divadla Archa spisovatelé z Nizozemí.
Guus Kuijer, nositel Ceny Astrid Lindgrenové.
Guus Kuijer, nositel Ceny Astrid Lindgrenové. | Foto: DA

Praha - Lednové vydání literárního kabaretu EKG v Divadle Archa dostane mezinárodní podobu. Jeho organizátoři Igor Malijevský a Jaroslav Rudiš představí Nizozemsko a Flandry jako země skvělé literatury. Kromě dvou večerních představení 14. a 15. ledna se spisovatelé v dopoledním čase v Arše zúčastní workshopů a besed.

Na přípravě setkání se podílí Nizozemský literární fond a česká nakladatelství, která překlady autorů v češtině vydávají. "Guus Kuijer je největší postavou nizozemské dětské literatury, laureát Ceny Astrid Lindgrenové. Za svou tvorbu získal řadu ocenění. V listopadu 2013 mu vyšla v Albatrosu jeho Všehokniha, v níž se malý Tomáš musí vyrovnat s násilnickým otcem a nehodlá slevit ze svého cíle být šťastný," sdělila mluvčí Albatrosu Kateřina Obadalová.

Loni Albatros vydal mezinárodně oceňovanou knihu Bennyho Lindelaufa Opak starostí. Kniha je o dětech, které se přestěhují do tajemného domu u hřbitova a podniknou fascinující cestu do minulosti.

Mladá fronta vydá v polovině ledna komiks Barbary Stokové Vincent, který vznikl na zakázku Muzea Vincenta van Gogha a provází čtenáře krátkým a intenzivním obdobím, které malíř strávil na jihu Francie. Stejné nakladatelství připravuje také knížku autorky Francine Oomenové nazvanou Tajemství Leny Notýskové. "Autorka ve svých knihách pro děti otevírá i nelehká témata, jako je rozvod rodičů či homosexuální orientace," sdělil Ondřej Vohnický z Mladé fronty.

Knihy Oomenové se točí především kolem dospívání a opakovaně získaly čtenářskou cenu dětí v Nizozemsku, dočkaly se též filmového zpracování.

"Setkání s nizozemskými spisovateli jsme pojali jako exkluzivní vydání literárního kabaretu EKG," řekl ředitel Divadla Archa Ondřej Hrab. Rudiš a Malijevský budou po dva večery ve velkém sále Archy hostit nizozemské a české autory. Prvního se zúčastní spisovatelka Markéta Pilátová a nizozemští a vlámští autoři Pieter De Buysser, Esther Gerritsenová, Auke Hulst a zpěvačka, hudebnice a výtvarnice Sonja van Hamelová. Druhý večer zastoupí domácí scénu Jáchym Topol, nizozemskou Peter Buwalda, Barbara Stoková a Annelies Verbekeová.

 

Právě se děje

Další zprávy