Hodíme se do gala. Liberecké knihkupectví slaví, že může znovu otevřít

ČTK ČTK
8. 5. 2021 13:32
Po více než čtyřech měsících se v pondělí díky uvolnění koronavirových opatření otevře také nejznámější liberecké knihkupectví Fryč. Pracovníci obchodu v centru města přivítají návštěvníky tím, že se takzvaně hodí do gala. A mezi regály budou možná chodit i herci, kteří se promění v básníky či spisovatele.
Majitel libereckého knihkupectví Martin Fryč připravuje prodejnu na pondělní znovuotevření.
Majitel libereckého knihkupectví Martin Fryč připravuje prodejnu na pondělní znovuotevření. | Foto: ČTK

Majitel knihkupectví Martin Fryč chce nalákat i pouliční umělce, aby s kytarou hráli před obchodem.

"To je ale zatím v jednání. Nechtěli jsme to řešit moc dopředu, kdybychom se náhodou zase na poslední chvíli dozvěděli, že v pondělí ještě neotevíráme. Na vládní chaos jsme si trošku zvykli, což ho ale neomlouvá," říká Fryč.

Jeho knihkupectví uplynulé měsíce sloužilo alespoň jako výdejna knih pro objednávky z e-shopu, nyní opět upravuje prostory do dřívější podoby. "Chceme třeba lidem ukázat novinky, které vyšly za předchozí čtyři měsíce. To znamená, snažíme se je dostat do regálů, na kostky a uspořádat to tak, aby lidé získali přehled o novinkách," popisuje majitel knihkupectví.

V pondělí si na sebe Fryč vezme svoji oblíbenou vestu. "Každý k tomu přistupuje jinak, buď to bude něco svátečního, nebo neobvyklého. Máme kolegu, který je fanoušek fantasy, sám jsem zvědavý, v čem přijde," říká.

Třeba pracovnice knihkupectví Markéta Ježková si oblékne červené puntíkaté šaty. "Jsou veselé a já se budu cítit v pondělí veselá a šťastná, že zas můžeme otevřít," říká. Před otevřením má i trému. "Jestli to ještě umíme," podotýká.

Těší ji ale, že lidé chodili k Fryčovi také v době, kdy knihkupectví fungovalo jako výdejní okénko. "Bylo to zajímavé a myslím, že jsme se i něco naučili, že jsme dokázali se zákazníky komunikovat, i když bylo zavřeno," dodává.

Fryč se řadí k prodejcům, kteří sází na osobní kontakt se čtenáři. "Lidé hodně telefonovali, protože někteří si chtěli alespoň krátce popovídat o tom, co četli nebo co by měli číst," říká majitel.

Překvapilo ho, že poslední dobou byl výrazně nižší zájem o rozvozy knih lidem až domů než při prvním uzavření knihkupectví vloni na jaře. Fryč si to vysvětluje tím, že lidé si chtěli knihy sami vyzvednout a popovídat.

Hospodářským novinám popsal, jak vloni autem s knihami cestoval na Frýdlantsko, do Hejnic na druhou stranu Jizerských hor. "Někdy jsou to ovšem prodělečné radosti. Jednou třeba syn objednal tátovi k narozeninám knihu o sanitkách. Narozeniny byly druhý den a vzdálenost dvacet kilometrů," řekl.

Nevyzpytatelný byl poslední dobou zájem. "Co vím i od kolegů, tak i knihkupecká branže zapadá do toho, že v covidových časech lze těžko něco předvídat a plánovat. Například v březnu bylo pár dnů, které byly skoro normální z hlediska obratu. Pak ale většina byla výrazně podprůměrných, duben byl velmi slabý, takže otevření vyhlížíme velmi netrpělivě," shrnuje Fryč.

I přes pokles tržeb se ale díky zákazníkům podařilo knihkupectví udržet. "Přesná čísla nemám, možná je to taková duševní sebeobrana, ale myslím, že k 50 procentům obratu se snad pohybujeme," říká. Podle něj ale stejně jako u jiných živnostníků platilo, že k dosažení alespoň těchto polovičních tržeb bylo třeba vynaložit dvakrát až třikrát více úsilí než obvykle.

Pomohl i stát. "Co si zaslouží pochvalu, je program Antivirus, ten funguje dobře. Náhrady chodily rychle a umožnily nám podržet zaměstnance," chválí vládní program, kterým část platů refunduje ministerstvo práce a sociálních věcí.

V knihkupectví pracuje do deseti lidí, Fryč nemusel nikoho propustit.

Hospodářské noviny tento měsíc popsaly, že ještě v roce 2016 působilo v Česku okolo 350 nezávislých knihkupců, do loňska jich zhruba stovka ukončila činnost. "Jak bude situace vypadat letos, se bojím pomyslet," řekla Alena Radoušová, provozovatelka Knihy Českého ráje v Turnově a předsedkyně knihkupecké komise při Svazu českých knihkupců a nakladatelů.

Roční obrat 50 milionů za knihy z druhé ruky není utopie, už jsme dál, pořád jsme v zisku. Jestli mladí nevědí co dělat, ať si založí antikvariát. | Video: DVTV, Emma Smetana
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

"Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

"Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy