Hodíme se do gala. Liberecké knihkupectví slaví, že může znovu otevřít

ČTK ČTK
8. 5. 2021 13:32
Po více než čtyřech měsících se v pondělí díky uvolnění koronavirových opatření otevře také nejznámější liberecké knihkupectví Fryč. Pracovníci obchodu v centru města přivítají návštěvníky tím, že se takzvaně hodí do gala. A mezi regály budou možná chodit i herci, kteří se promění v básníky či spisovatele.
Majitel libereckého knihkupectví Martin Fryč připravuje prodejnu na pondělní znovuotevření.
Majitel libereckého knihkupectví Martin Fryč připravuje prodejnu na pondělní znovuotevření. | Foto: ČTK

Majitel knihkupectví Martin Fryč chce nalákat i pouliční umělce, aby s kytarou hráli před obchodem.

"To je ale zatím v jednání. Nechtěli jsme to řešit moc dopředu, kdybychom se náhodou zase na poslední chvíli dozvěděli, že v pondělí ještě neotevíráme. Na vládní chaos jsme si trošku zvykli, což ho ale neomlouvá," říká Fryč.

Jeho knihkupectví uplynulé měsíce sloužilo alespoň jako výdejna knih pro objednávky z e-shopu, nyní opět upravuje prostory do dřívější podoby. "Chceme třeba lidem ukázat novinky, které vyšly za předchozí čtyři měsíce. To znamená, snažíme se je dostat do regálů, na kostky a uspořádat to tak, aby lidé získali přehled o novinkách," popisuje majitel knihkupectví.

V pondělí si na sebe Fryč vezme svoji oblíbenou vestu. "Každý k tomu přistupuje jinak, buď to bude něco svátečního, nebo neobvyklého. Máme kolegu, který je fanoušek fantasy, sám jsem zvědavý, v čem přijde," říká.

Třeba pracovnice knihkupectví Markéta Ježková si oblékne červené puntíkaté šaty. "Jsou veselé a já se budu cítit v pondělí veselá a šťastná, že zas můžeme otevřít," říká. Před otevřením má i trému. "Jestli to ještě umíme," podotýká.

Těší ji ale, že lidé chodili k Fryčovi také v době, kdy knihkupectví fungovalo jako výdejní okénko. "Bylo to zajímavé a myslím, že jsme se i něco naučili, že jsme dokázali se zákazníky komunikovat, i když bylo zavřeno," dodává.

Fryč se řadí k prodejcům, kteří sází na osobní kontakt se čtenáři. "Lidé hodně telefonovali, protože někteří si chtěli alespoň krátce popovídat o tom, co četli nebo co by měli číst," říká majitel.

Překvapilo ho, že poslední dobou byl výrazně nižší zájem o rozvozy knih lidem až domů než při prvním uzavření knihkupectví vloni na jaře. Fryč si to vysvětluje tím, že lidé si chtěli knihy sami vyzvednout a popovídat.

Hospodářským novinám popsal, jak vloni autem s knihami cestoval na Frýdlantsko, do Hejnic na druhou stranu Jizerských hor. "Někdy jsou to ovšem prodělečné radosti. Jednou třeba syn objednal tátovi k narozeninám knihu o sanitkách. Narozeniny byly druhý den a vzdálenost dvacet kilometrů," řekl.

Nevyzpytatelný byl poslední dobou zájem. "Co vím i od kolegů, tak i knihkupecká branže zapadá do toho, že v covidových časech lze těžko něco předvídat a plánovat. Například v březnu bylo pár dnů, které byly skoro normální z hlediska obratu. Pak ale většina byla výrazně podprůměrných, duben byl velmi slabý, takže otevření vyhlížíme velmi netrpělivě," shrnuje Fryč.

I přes pokles tržeb se ale díky zákazníkům podařilo knihkupectví udržet. "Přesná čísla nemám, možná je to taková duševní sebeobrana, ale myslím, že k 50 procentům obratu se snad pohybujeme," říká. Podle něj ale stejně jako u jiných živnostníků platilo, že k dosažení alespoň těchto polovičních tržeb bylo třeba vynaložit dvakrát až třikrát více úsilí než obvykle.

Pomohl i stát. "Co si zaslouží pochvalu, je program Antivirus, ten funguje dobře. Náhrady chodily rychle a umožnily nám podržet zaměstnance," chválí vládní program, kterým část platů refunduje ministerstvo práce a sociálních věcí.

V knihkupectví pracuje do deseti lidí, Fryč nemusel nikoho propustit.

Hospodářské noviny tento měsíc popsaly, že ještě v roce 2016 působilo v Česku okolo 350 nezávislých knihkupců, do loňska jich zhruba stovka ukončila činnost. "Jak bude situace vypadat letos, se bojím pomyslet," řekla Alena Radoušová, provozovatelka Knihy Českého ráje v Turnově a předsedkyně knihkupecké komise při Svazu českých knihkupců a nakladatelů.

Roční obrat 50 milionů za knihy z druhé ruky není utopie, už jsme dál, pořád jsme v zisku. Jestli mladí nevědí co dělat, ať si založí antikvariát. | Video: DVTV, Emma Smetana
 

Právě se děje

před 21 minutami

Krupobití a bouřky zasáhly Jihomoravský kraj. Dálnice D2 je neprůjezdná kvůli pádu vedení

Bouřky a krupobití zasáhly večer Jihomoravský kraj, především Břeclavsko. Kvůli spadlým drátům elektrického vedení je v obou směrech neprůjezdná dálnice D2 v okolí Břeclavi. O neprůjezdné dálnici informoval mluvčí policie David Chaloupka. Hasiči zatím mají 30 výjezdů, řeší utržené střechy i spadlé stromy. Řekl to mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Chaloupka zatím nemá informace, že by fungoval na dálnici odklon nebo jak velká je kolona. "Stalo se to před chvílí," poznamenal mluvčí. Podle něj má policie nahlášených v souvislosti s počasím více událostí, mezi které patří dům bez střechy, spadený strom na auto, ale taky plechová garáž, která uletěla.

Případy řeší i hasiči. "Máme tam ulítlou střechu, spadenou stěnu v kuchyni, spadené dráty elektrického vedení, ale také okna rozbitá kroupami," řekl Mikoška.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Britský operátor EE znovu zavede roamingový poplatek za volání v Evropě

Britský mobilní operátor EE od příštího roku znovu zavede roamingový příplatek za telefonování v jiných evropských zemích. Firma vlastněná britskou telekomunikační společností BT to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení. Dříve přitom stejně jako ostatní britští operátoři tvrdila, že se po brexitu k takovému kroku nechystá, připomněla agentura AP. Zrušení roamingu v červnu 2017 ušetřilo britským turistům a jiným cestovatelům miliony liber na poplatcích za používání chytrých telefonů v evropském zahraničí.

EE uvedla, že poplatek budou muset od ledna 2022 platit zákazníci, kteří se zaregistrují po 7. červenci. Za volání, posílání textových zpráv a využívaní dat ve 47 evropských zemích s výjimkou Irska jim firma bude denně účtovat dvě libry (necelých 60 Kč). Svůj záměr společnost odůvodnila tím, že tak chce "podpořit investice" v Británii.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Biden se dohodl se senátory, investice do infrastruktury dosáhnou 600 miliard dolarů

Americký prezident Joe Biden ve čtvrtek po mnoha týdnech jednání mezi Bílým domem a Kongresem ohlásil dosažení dohody ohledně investic do infrastruktury. Podle deníku The New York Times a agentury AP se zřejmě přiklonil k plánu od skupiny složené z demokratických i republikánských senátorů, který počítá s novými výdaji ve výši skoro 600 miliard dolarů (skoro 13 bilionů Kč).

"Máme dohodu," prohlásil prezident při netradičním vystoupení na příjezdové cestě Bílého domu v doprovodu několika senátorů, s nimiž předtím jednal. Mnoho detailů zatím není k dispozici. Na twitteru Biden uvedl, že nový infrastrukturní plán "vytvoří miliony amerických pracovních míst". Ohlášený balíček je zřejmě výrazně menší oproti plánu s investicemi a daňovými úlevami v celkovém objemu 2,3 bilionu dolarů, s nímž Biden přišel na konci března.

Zdroj: ČTK
Další zprávy