Hlavní Cenu Miroslava Ivanova za literaturu faktu získal Petr Čornej

ČTK ČTK
11. 1. 2021 15:05
Historik specializující se na dějiny pozdního středověku Petr Čornej získal hlavní Cenu Miroslava Ivanova za knihu o Janu Žižkovi v kategorii Literatura faktu. Publikaci nazvanou Jan Žižka - Život a doba husitského válečníka vydala předloni Paseka. Slavnostní udílení se uskuteční v Jaroměři-Josefově po skončení nouzového stavu.
Historik Petr Čornej v Táboře podepisuje svou knihu o Janu Žižkovi, kterou vydalo nakladatelství Paseka.
Historik Petr Čornej v Táboře podepisuje svou knihu o Janu Žižkovi, kterou vydalo nakladatelství Paseka. | Foto: ČTK

Ve 20. ročníku Cen Miroslava Ivanova porota pod vedením Stanislava Tumise vybírala ze 101 titulů, které vloni přihlásilo 37 nakladatelství. O výsledcích informoval pořádající Klub autorů literatury faktu.

Devětašedesátiletý Čornej se vedle vědeckých prací a učebnic dlouhodobě věnuje popularizační činnosti. Mezi jeho úspěšné televizní projekty patří seriál Kronika česká nebo dokumentární film Vzestup a pád kněze Jana pro Českou televizi.

Monumentální práce o Žižkovi, která má 856 stran, završuje autorův celoživotní odborný zájem o husitství. Práce na Žižkově monografii včetně přípravných prací mu trvala 16 let. "Kdybych to vzal od prvotního nápadu, tak 60 let. Protože když mi bylo osm a vyrůstal jsem na Žižkově, říkal jsem si: To je takový hrdina, že o něm jednou napíšu knihu," uvedl dříve Čornej v rozhovoru pro deník Právo.

Kocáb vyhrál s bestsellerem

V kategorii Memoárová a biografická literatura zvítězil Michael Kocáb s knihou Vabank 1989-1991: Sametová revoluce, odsun sovětských vojsk, vydanou společností Euromedia Group. Kniha má od vydání v roce 2019 pět dotisků a stala se bestsellerem, prodalo se přes 13 tisíc výtisků.

Cenu v kategorii České dějiny porota udělila Daně Dvořáčkové-Malé, Martinu Holému, Tomáši Sterneckovi, Janu Zelenkovi a kolektivu za knihu Děti a dětství: Od středověku na práh osvícenství. Vydal ji Historický ústav Akademie věd České republiky s Nakladatelstvím Lidové noviny.

Publikace Bohuslava Litery nazvaná Od Stalina ke Gorbačovovi: Mezinárodní politika a postavení komunistické supervelmoci 1945-1991, kterou připravilo nakladatelství Dokořán, uspěla v kategorii Světové a vojenské dějiny a dějiny genocid.

Cenu v kategorii Regionální dějiny získali Zdeněk Kment a Ladislav Baletka za knihu Rozmarné hostince valašské ve Valašském Meziříčí, Vsetíně, Rožnově a jinde na Valašsku. Vyšla pod značkou Zdeněk Kment Echo Books.

Z nakladatelů porota jako nejlepší ocenila Vedutu vedenou Pavlem Ševčíkem.

V kategorii Politické vědy, filozofie a náboženství patří cena Zdeňku Kárníkovi za knihu Na úsvitu dějin české sociální demokracie: Od prvopočátku hnutí k základům moderní politické strany. V kategorii Literární vědy a uměnovědy porotu nejvíce zaujala publikace Jana Halady Albatros: 70 let na křídlech dětské literatury.

Příběh samurajů: Život a svět válečníků starého Japonska od Romana Kodety bodoval u poroty v kategorii Ostatní literatura faktu. Cenu za celoživotní dílo v literatuře faktu udělili Jiřímu Kovaříkovi a Cenu za trvalý přínos české a slovenské literatuře faktu Ivanu Kamencovi.

Miroslav Ivanov, jehož jméno ocenění nese, patřil mezi nejvýraznější představitele české literatury faktu. Kromě více než tří desítek knih, z nichž mnohé vyšly v zahraničí, byl autorem téměř tisícovky novinových článků, více než 170 rozhlasových relací a desítek televizních pořadů. Jaroměřský rodák zemřel 23. prosince 1999 ve věku 70 let. Klub autorů literatury faktu od roku 1991 propaguje tento specifický žánr.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Biker Cink si v Novém Městě zopakoval čtvrté místo z úvodu SP

Biker Ondřej Cink dojel v závodě Světového poháru v cross country v Novém Městě na Moravě čtvrtý, stejně jako před týdnem v úvodu seriálu v německém Albstadtu. S velkým náskokem dnes zvítězil Brit Thomas Pidcock.

Cink se na domácí trati držel od začátku v popředí, a přestože se mu vzdalovaly medailové pozice a jel dlouho osamocený, dokázal udržet cenné čtvrté místo. Na Pidcocka měl ztrátu přesně dvou minut.

před 37 minutami

Vrtulník zasahoval u nehody na dálnici D11. Úsek už je průjezdný

Nákladní vůz najel odpoledne na 51. kilometru dálnice D11 ve směru na Prahu do vozidla silničářů. Při nehodě utrpěl jeden silničář zranění, na místě zasahoval vrtulník. Dálnice byla v místě nehody asi 30 minut uzavřena, řekla mluvčí hasičů Dagmar Zemanová. Provoz byl obnoven před 17:00.

Auto silničáře při nehodě podle Zemanové srazilo. Nehoda se stala krátce po 16:00. Pětatřicetiletý muž utrpěl středně těžká zranění nohou a hlavy, letecky byl po ošetření převezen do královéhradecké nemocnice, řekla mluvčí záchranářů Petra Homolová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy